Alvással küzdő nő az ágyban

Nem megy az alvás? Egy mocktail-ra esküszik a TikTok-közösség

Sokak számára kihívást jelentő probléma a minőségi alvás. Egy új, a TikTok-on pillanatok alatt elterjedő trend szerint egy bizonyos mocktail, azaz alkoholmentes cocktail elfogyasztása lefekvés előtt csodákat tehet. De mit mond erről a tudomány?

Fanyar meggylé

A kutatások azt bizonyítják, hogy a rendszeres fanyar meggylé fogyasztása javítja az általános alvásminőséget. A klinikai vizsgálatok szerint a fanyar meggylé növeli az alvás minőségét és mennyiségét, valamint csökkenti az álmatlanság tüneteit. Ennek oka a cseresznyében lévő, alvást elősegítő hormon, a melatonin.

A vény nélkül kapható melatonin-kiegészítők 0,5 és 100 milligram közöttiek, és a kutatások azt javasolják, hogy a melatonin szedését kezdők 0,5-2 milligrammos adaggal kezdjünk annak érdekében, hogy javulást tapasztaljunk az alvásban.

A melatonin természetes módon fordul elő a szervezetünkben, melynek felszabadulását testünk órája segíti elő este, hogy segítsen az elalvásban, különösen a természetes lefekvési idő előtti két órában.

Ha külső forrásokkal, például cseresznyével szeretnénk növelni a melatoninbevitelünket, akkor azt a melatonin természetes növekedésével kell időzítenünk. Ha túl közel pótoljuk a melatonint a lefekvéshez, nem biztos, hogy időben élvezhetjük az alvást elősegítő előnyöket ahhoz, hogy könnyen el tudjunk aludni.

A túl kései melatoninbevitel még hosszú távú alvásunk egészségének is árthat, mivel azt az üzenetet küldi a testünk órájának, hogy késleltesse a melatonin felszabadulását az este későbbi időpontjáig.

@taaylorvictoriaa yes my mom is cooler than me and YESSS the drink is that good 😫 #sleepygirlmocktail #motheranddaughter #nightinthelife ♬ Calm background music with acoustic guitar and saxophone(1288148) - ame

Magnézium

A magnézium elősegíti a melatonin termelődését is, és a magnézium-kiegészítők bizonyítottan javítják az alvás eredményeit, utóbbi azonban a bevitt magnézium mennyiségétől függően változik. Azt pedig még nem tudni, hogy az alvás szempontjából mekkora a legjobb magnéziumadag.

Köztudott, hogy a magnézium létfontosságú szerepet játszik az energiatermelésben és a csontok fejlődésében, ezért fontos napi tápanyag az étrendünkben. A magnéziumban gazdag élelmiszerek közé tartozik a búzapehely vagy kenyér, a mandula, a kesudió, a tökmag, a spenót, az articsóka, a zöldbab, a szójatej és az étcsokoládé.

Buborékos víz

A buborékos víz az ital alapjául szolgál, nem pedig a jobb alváshoz vezető útként. A lefekvéshez közeli folyadékfogyasztás azonban megzavarhatja az alvásunkat, mivel többször kell kimennünk a mosdóba.

Az egészséges alvásra vonatkozó ajánlások közé tartozik a vízfogyasztást kerülése a lefekvés előtti két órában. A szénsavas italok túlságosan lefekvéshez közeli fogyasztása emésztési tüneteket, például puffadást, gázosodást és refluxot is kiválthat az éjszaka folyamán.

Erre figyeljünk, ha kipróbáljuk a Sleepy Girl mocktailt

  • Időzítés: A fent említett okok miatt két órával a szokásos lefekvési idő előtt fogyasszuk el az italt, és kerüljük a folyadék fogyasztását ezután.
  • Következetesség: egyetlen ital sem lesz azonnali gyógyír a rossz alvásra, ez a recept azonban segíthet az alvás elősegítésében, ha stratégiailag (a megfelelő időben) és következetesen, a kiegyensúlyozott étrend részeként használjuk. Emellett bevezethet egy nyugtató esti rutint is, amely segít az agynak ellazulni és jelzi, hogy ideje lefeküdni.
  • Magnézium mértéke: figyeljünk oda a magnézium mennyiségére. Bár számos egészségügyi előnye van, az ajánlott napi maximális mennyiség 420 mg felnőtt férfiaknál és 320 mg felnőtt nőknél. A maximális érték túllépése alacsony vérnyomáshoz, légzési zavarokhoz, gyomorproblémákhoz, izomgyengeséghez és hangulati problémákhoz vezethet.
  • Cukor: egyes receptekben cukrot (ízesített üdítők, szirupok vagy nyalókák formájában) adnak az italhoz. Bár ez segíthet elrejteni a fanyar meggylé ízét, a cukor túlságosan lefekvéshez közeli fogyasztása megnehezítheti az elalvást és megemeli a vércukorszintet egy olyan időszakban, amikor a szervezetünk nincs felkészülve annak feldolgozására. Hosszú távon ez növelheti a cukorbetegség kockázatát.
  • Alváskörnyezet: kövesse a helyes alváshigiéniai gyakorlatokat, beleértve a következetes lefekvési és ébredési idő betartását, a lefekvés előtti levezető rutint, az elektronikus eszközök, például a telefonok vagy laptopok használatának kerülését az ágyban, és az erős fény kerülését este, mivel az elnyomja a melatoninszintünket este, és éberebbé tesz minket.

(ScienceAlert)

Nyitókép: Shutterstock