Fán alvó koala

Ennyi alvásra van szükség a sikeres öregedéshez a tudósok szerint

Mindannyian szeretnénk „sikeresen öregedni”, a lehető legkevesebb egészségügyi problémával. Egy új tanulmány szerint az éjszakai több mint hét óra alvás nagyban hozzájárulhat e cél eléréséhez.

A vizsgálatban 33306 45 éves és idősebb résztvevő vett részt, akiknek alvási szokásait 2011-ben, 2013-ban és 2015-ben rögzítették, majd öt évvel később egészségügyi vizsgálatot végeztek rajtuk. A kínai Wenzhou-i Orvosi Egyetem csapata által elemzett adatok szerint azok, akik legalább hét órát alszanak éjszakánként, az életük későbbi szakaszában lényegesen jobb egészségi állapotban vannak.

„A sikeres öregedést 2020-ban értékelték, és úgy határozták meg, hogy az ember mentes a főbb krónikus betegségektől, nincs fizikai károsodás, magas a kognitív funkciója, jó a mentális egészsége és aktívan részt vesz az életben”

– írják a kutatók a közzétett tanulmányukban.

A vizsgálati időszak végére mindössze 455 személy (13,8 százalék) jelölte meg a sikeres öregedési kritériumok összes négyzetét. Közülük 307-en (mintegy kétharmaduk) következetesen több mint hét órát aludtak éjszakánként.

A résztvevőket öt csoportba osztották a négy év alatt tapasztalt alvási szokásaik alapján:

  • hosszú stabil (8-9 óra alvás rendszeresen)
  • normál stabil (7-8 óra alvás rendszeresen)
  • csökkenő (átlagosan 8 óra fölöttről 6 óránál kevesebbre)
  • növekvő (átlagosan 6 óránál kevesebbről 8 óra fölé)
  • rövid stabil (5-6 óra alvás rendszeresen).

A sikeres öregedés esélye szignifikánsan nagyobb volt a hosszú stabil és a normál stabil csoportban (17,1 százalék, illetve 18,1 százalék), mint a csökkenő (9,9 százalék), a növekvő (10,6 százalék) és a rövid stabil (8,8 százalék) csoportban.

„A normális, stabil alvási időtartamú pályán lévőkhöz képest az alacsony, stabil és növekvő pályán lévőknél 36 százalékkal, illetve 52 százalékkal volt alacsonyabb a sikeres öregedés esélye. A csökkenő trajektóriájú résztvevőknél szintén alacsonyabb esélyek voltak, bár ez statisztikailag nem volt szignifikáns, valószínűleg a minta méretének korlátozása miatt”

– írják a kutatók.

A kutatócsoport olyan tényezőket vett figyelembe elemzésükben, mint a testsúly, az alkoholfogyasztás és a nem, bár a tanulmány jellege miatt nem lehet közvetlen ok-okozati összefüggést igazolni. Amit viszont nyújt, az újabb bizonyíték a következetes, hosszan tartó alvás fontosságára.

Korábbi kutatások a hét órás éjszakai alvást hangsúlyozták mint az alvás és a jó öregedés potenciális aranypontját. Az is köztudott ma már, hogy az alvás és a fizikai és mentális egészségi problémák széles skálája elleni védelem között kapcsolat van.

Kínában, ahol a kutatást végezték, az egyik leggyorsabban öregedő a népesség a világon – de ez globális probléma.

(ScienceAlert)

Nyitókép: Unsplash