Veséket ábrázoló papírformát tartó kezek

Így védheted meg egyszerűen a veséd egészségét

Egy kutató összegyűjtötte a vesekárosodás leggyakoribb okait – mutatjuk, melyek ezek.


Dipa Kamdar, a Kingston Egyetem kutatója cikkében összegyűjtötte, melyek a vesék károsodásának leggyakoribb okai.

Ilyen esetben a vesék szűrőfunkciójukat nem megfelelően látják el, amely a méreganyagok felhalmozódásához, folyadék-visszatartáshoz és az elektrolitok egyensúlyának felborulásához vezet. Ezek olyan problémát okozhatnak, mint a magas vérnyomás, a szívbetegségek vagy épp a csontok gyengülése. A vesekárosodás idővel krónikus vesebetegséggé és veseelégtelenséggé fejlődhet, ami már életveszélyes állapotot jelenthet, írja a haszon.hu.

Némi odafigyeléssel azonban minimalizálható bármilyen, a veséket érintő problémák kialakulása. Kamdar szerint az alábbi dolgokra érdemes a leginkább odafigyelni:

  • Fájdalomcsillapítók szedésének gyakorisága: A kockázat minimalizálható azzal, hogy ha valaki csak a legszükségesebb ideig és csak a csomagoláson feltüntetett dózisban szedi azt.
  • Megfelelő vízfogyasztás: Általános szabály szerint naponta legalább 2 liter az ajánlott mennyiség, a máj- vagy szívbetegeknek azonban ennél kevesebbet ajánlott fogyasztania, melynek mennyiségét az orvos határozza meg.
  • Alkoholfogyasztás elhagyása: Az alkohol dehidratáló hatása miatt megváltoztatja a vesék működését.
Poh\u00e1r vizet iv\u00f3 n\u0151

Fotó: Unsplash

  • Dohányzás abbahagyása: A cigarettafüst mérgező vegyi anyagokat, például kadmiumot tartalmaz, amely romboló hatással van a vesére.
  • Túlsúly esetén fogyás: Az elhízás növeli a szívbetegség és a cukorbetegség kialakulásának kockázatát, amelyek gyakran vesebetegséghez vezetnek, de az elhízás közvetlenül is károsíthatja a vesét.
  • Egészségtelen ételek fogyasztásának elkerülése (különösen az ultrafeldolgozott élelmiszereké).
  • Megfelelő alvás: A rossz alvás növeli a krónikus vesebetegség kockázatát.

Nyitókép: Shutterstock