Nem csak finom, egészséges is – 5 érdekesség az olajbogyóról
Az olívabogyó és az abból származó olaj egyike a természet legősibb gyógyhatású készítményeinek, amely nemcsak egészséges, de finom is.
Mit takar a szín?
A zöld színű olajbogyót még érés előtt takarítják be, míg fekete társát addig nem szüretelik le, amíg teljesen érett nem lesz. Mind a zöld, mind a fekete olívabogyó ehető sóban, sós lében vagy vízben való kikeményedéséig, utóbbi pedig az ízkülönbségekért felelős.
A bogyó olajtartalma a lilásodás idején éri el a csúcsot; a legjobb olívaolajakat ezekből készítik, egyéb hozzáadott anyagok nélkül. Az egyenletesen fekete bogyókat gyakran szulfátokkal színezik, így a legjobb ízélményért inkább válasszuk a lila különböző árnyalatiban pompázó bogyókat!
Extraszűz vs. hagyományos
Az extraszűz olívaolaj finomítatlan, vagyis az olajbogyó hideg sajtolásával készítik. Ebben a folyamatban nem használnak hőt, tehát a kapott olaj megőrzi az olívabogyó aromáját.
A legáltalánosabb olívaolaj az extra szűz olívaolaj és a finomított olívaolaj kombinációja, amelynek semleges az íze és magasabb a forráspontja. Használhatók felcserélhetően, de az extraszűz verzió aromadúsabb, az általános olívaolaj viszont hevítéshez jobb.
Gyulladáscsökkentő hatással bír
Az extraszűz olívaolaj magas oleokantál-tartalommal rendelkezik, amely az ibuprofenhez hasonló, gyulladásgátló tulajdonságokkal rendelkező természetes vegyület. Minél több ízanyag van az olívaolajban, annál magasabb az antioxidáns tartalma.
A toszkán az igazi
A toszkán olajbogyóból előállított extraszűz olívaolajban a legmagasabb a polifenol-koncentráció. A polifenolok a növényekben természetesen megtalálható kémiai vegyületek, amelyek hozzájárulnak az olívaolaj egészségre gyakorolt hatásaihoz. Ezek antioxidánsok is, amelyek számtalan egészségügyi előnnyel bírnak, például a sejtkárosodás elleni küzdelemben vagy olyan betegségek leküzdésében, mint a szívbetegség, a magas vérnyomás, a koleszterin és bizonyos rákos megbetegedések.
A toszkán olajbogyók magas polifenolszintje miatt ezek az olívaolajok gyakran borsos, csípős és füvesebb ízűek, mint a spanyol vagy a francia olívaolajok.
Nem érdemes főzni vele
A legtöbb olívaolaj forráspontja rendkívül alacsony, így nem érdemes főzéshez használni, hiszen így jócskán veszít az antioxidáns tartalmából.
Nyitókép: Shutterstock
- Lehet, hogy a puha és fényes haj titka mindvégig az olívaolaj volt? ›
- Valóban segít az olívaolaj fogyasztása a leégés gyógyításában? ›
- Ismered a pizza eredeti történetét? Az ősi recepttel együtt ezt is eláruljuk! ›
- Úgy tűnik, a legjellegzetesebb olasz étel mégsem olasz származású ›
- Te milyen főzőolajat használsz? Biztos vagy benne, hogy jó döntés? ›