Három fiatal nő napraforgók között

5 dolog, amit meg kellene tennünk a 20-as éveinkben az egészségünkért

Ha az egészséges öregedésről van szó, sosem lehet elég korán kezdeni.


Az egészséges öregedés ugyanis korábban kezdődik, mint gondolnánk. A 20-as éveink tökéletes időszak arra, hogy lerakjuk ehhez az alapokat.

„A 20-as éveid figyelemre méltó időszak az egész életen át tartó egészség megalapozására. A tudomány azt mutatja, hogy a mostani döntéseidnek tartós hatása van arra, hogy milyen jól öregszel – fizikailag, szellemileg és érzelmileg”

– mondja Dr. Melinda Steele, egyesült államokbeli orvos.

Az alábbi hat, szakértők által jóváhagyott szokás jótékony hatással lesz a jövőbeli egészségünkre, és már most támogatja az energiánkat, hangulatunkat és az általános egészségünket.

1. Napi mozgás

„Legyen szó akár egy élénk sétáról, táncról vagy a kedvenc sportodról, a napi mozgás erősíti a tested, élesíti az elmédet és javítja a hangulatodat”

– mondja Steele.

A mozgásnak más előnyei is vannak, mutat rá Maxine Yeung regisztrált dietetikus és semélyi edző. A fizikai aktivitás segíthet abban is, hogy magabiztosabbnak érezzük magunkat, különösen, ha az öngondoskodásról és a céljaink eléréséről van szó.

Egy tanulmány például azt találta, hogy azok a fiatal felnőttek, akik hat hónapon keresztül hetente legalább kétszer sportoltak, jelentősen magasabb pontszámot értek el az önhatékonyság, az önbecsülés és a testtudatosság tesztjein, mint a mozgásszegény fiatal felnőttek. Sőt, a testmozgás jótékony hatással van az agy működésére is.

Ráadásul ha már a húszas éveinkben szokássá tesszük a testmozgást, akkor nagyobb valószínűséggel fogunk kitartani mellette, ha öregszünk. Emellett a kutatások például azt mutatják, hogy a rendszeres szív- és érrendszeri edzés az életkor közepén jelentősen csökkentheti a demencia és az Alzheimer-kór kialakulásának kockázatát idősebb korban.

2. Rendszeres fényvédelem

A napi fényvédőzés elengedhetetlen az egészséges bőr egész életen át tartó megőrzéséhez, ezt pedig már érdemes minél előbb elkezdeni.

„A fiatal felnőttkori UV-expozíció a látható öregedési jelek [mint például] a ráncok, a napfoltok és a rugalmasság elvesztése 80%-ához járul hozzá, és növeli a bőrrák kockázatát”

– mondja Steele.

Másfelől a kutatások szerint a napi fényvédőhasználat kevesebb látható öregedés jelével, valamint a melanoma és a nem melanomás bőrrák kockázatának csökkenésével jár. Steele azt javasolja, hogy a SPF 30+ legyen a napi rutin része, még akkor is, ha kint felhős az idő. Keressünk olyan fényvédőt, amely széles spektrumú védelmet nyújt az UVA- és UVB-sugarak ellen.

3. Erőnléti edzések

A súlyemelés támogathatja az egészséges anyagcserét, csökkentheti a testzsírt és segíthet megtartani az egészséges testsúlyt a 20-as éveinkben. Ami talán nem annyira nyilvánvaló, hogy ezzel egyidejűleg erősíti a csontokat az idősebb éveinkre. Szerencsére fiatalabb korban is sokat tehetünk azért, hogy csontjaink erősek maradjanak.

„A legtöbb nő a 20-as éveiben éri el a csonttömeg csúcspontját, amelynek körülbelül 90%-a 18 éves korára alakul ki. Ez azt jelenti, hogy a 20-as éveid tökéletes időszak arra, hogy heti két-három alkalommal teljes testre kiterjedő ellenállásos edzésprogramot alakíts ki, amely segít megőrizni a csontsűrűséget, és csökkenti a csontbetegségek kockázatát a jövőben”

– magyarázza Yeung.

4. Megfelelő mennyiségű és minőségű alvás

\u00c1gyban alv\u00f3 n\u0151

Fotó: Unsplash

A húszas éveink egy részét késő esti tanulással, munkával vagy bulizással töltjük. De ez az ideális időszak arra is, hogy következetes alvási rendet alakítsunk ki.

„A jó alvás előtérbe helyezése az egyik leghatásosabb dolog, amit tehetsz az egészség és a vitalitás elősegítése érdekében az elkövetkező években”

– mondja Steele, aki éjszakánként 7-9 óra pihentető alvást javasol.

Az alváshiány nem csak a szem alatti táskákat és karikákat okozza, az Amerikai Alvásgyógyászati Akadémia szerint

növelheti a balesetek kockázatát is, és megviseli a hangulatot, valamint a fizikai és mentális egészséget. Idővel a rossz alvási szokások számos krónikus betegség, köztük a cukorbetegség, a szívbetegség és a rák kockázatát is növelhetik.

5. Csonterősírő élelmiszerek fogyasztása

Az egészségügyi szakértők úgy vélik, hogy az alacsony csúcscsonttömeget számos tényező okozza, ezek közül két nagy tényező az alacsony kalcium- és D-vitamin-bevitel. A tejtermékek mindkét tápanyagot nagy mennyiségben biztosítják.

„A tej kiváló kalciumforrás, valamint más alapvető tápanyagok, például a D-vitamin és a foszfor, amelyek elengedhetetlenek az erős csontok fenntartásához. Napi három adag tejtermék fogyasztása ajánlott, mégis a legtöbb amerikai elmarad ettől az irányelvtől”

– mondja Lauren Manaker regisztrált dietetikus.

Ez azt jelenti, hogy a tejtermékek fogyasztása előnyös mindenki számára. Ha allergia, intolerancia vagy életmódbeli döntés miatt nem eszünk tejterméket, rengeteg nem tejből készült kalciumforrás és tejmentes, D-vitaminban gazdag élelmiszer áll rendelkezésre, amelyek segítségével hozzájuthatunk a csontjaink támogatásához szükséges tápanyagokhoz. Ilyen például a dúsított szója- és mandulatej, a dúsított narancslé, a szardínia és a csontos lazackonzerv.

További egészséges ételek: 6 fajta hüvelyes, amely egészséges és ízletes


(EatingWell)

Nyitókép: Unsplash