Egy titkos hozzávaló, amitől minden étel finomabb lesz
Valószínűleg már eleve ott lapul a konyhában.
Ha egy kicsit feldobnánk a főzést és az ízeket, a megoldás egy üveg befőtt citromban rejlik. A tartósított citrom az egyik olcsó és hatékony megoldás a jobb főzésre és étkezésre, ráadásul egészséges is.
Az Észak-Afrikából származó tartósított citrom a marokkói és más észak-afrikai konyhák, valamint a Közel-Kelet és a Földközi-tengeri térség konyháinak fontos összetevője. Elkészítéséhez a citromot hosszában háromnegyedig elnegyedelik, majd minden egyes darab közé kóser sót tesznek. Ezután szorosan egy üvegbe csomagolják, majd citromlé és sós víz, valamint aromák, például borsszemek vagy fahéjrudak oldatába pácolják.
A citromoknak legalább három hétig kell a páclében állniuk, mielőtt felhasználjuk őket, ezalatt megerjednek. Utóbbi fokozza a citromhéj aromáját, mérsékli a citrom éles savasságát, és lágyítja a héját, így a friss citromot komplex sós, savanyú és umamiban gazdag ízű, hatásos alapanyaggá alakítja.
Felbontás után egy üveg tartósított citrom (megfelelő hűtőtárolás esetén) akár egy évig is eltartható. Más erjesztett élelmiszerekkel, például a kimchivel vagy más savanyúságokkal ellentétben a tartósított citromot nem önmagában fogyasztásra szánják, hanem ételek fűszerezésére használják, ahol a só, a sav és az umami réteges adagját adják.
Fotó: Shutterstock
Mivel a tartósított citromot sóban pácolják, felhasználás előtt egy gyors öblítéssel eltávolíthatjuk a felesleges sótartalmat. A leöblített citrom még mindig elég sós, az öblítéssel nem veszítünk az ízéből.
A héj és a gyümölcshús együttesen is felhasználható bizonyos ételekben. Ezek a konyhai robotgépben is összeturmixolhatók (a magokat előbb távolítsuk el), hogy egy ütős, tartósított citrompasztát kapjunk, amelyet közvetlenül mártásokhoz, vinaigrette-ekhez, kencékhez, pácokhoz, mártogatósokhoz és koktélokhoz adhatunk. Ha azonban még csak most kísérletezünk a tartósított citrommal való főzésben, a legjobb, ha a héját és a gyümölcshúst külön-külön használjuk fel.
A héjban és a héjban van a legkoncentráltabb, citrusos íz. Miután elválasztottuk a gyümölcshústól, a héjat finomra kell szeletelni, darálni vagy aprítani.
Bár sok receptben azt ajánlják, hogy ne használjuk fel a gyümölcshúst, ne dobjuk el. Eléggé sós, ezért a tartósított citromhúst lassan adjuk az ételhez, mint a sót, és ízlés szerint kóstoljuk meg.
A tartósított citromhús felhasználásának egyik módja, ha finomra vágjuk, és gumispatulával átnyomjuk egy szűrőn, az ízletes, erjesztett levet pedig az öntetek és pácok feljavítására használjuk. Egy másik módszer, ha a pépet közvetlenül egy ételbe pépesítjük. Ez a legjobban alacsony és lassú főzésű receptekhez, például levesekhez és pörköltekhez illik, ahol a hosszú főzési idő enyhíti csípősséget.
Nyitókép: Shutterstock