
10 figyelmeztető jel egy kapcsolatban, amit jobb minél előbb észrevenni
Ha visszanézünk egy nem működő párkapcsolatra, általában rájövünk, hogy a figyelmeztető jelek már korábban is ott voltak. Mégis, sokszor csak a szakítás után jövünk rá, hogy sokkal jobban kellett volna hallgatnunk a megérzéseinkre. Dobjuk el a rózsaszínű szemüveget, és figyeljünk a piros zászlókra!
Mi minden lehet intő jel egy kapcsolatban?
A figyelmeztető jeleket könnyű lehet az adott pillanatban félresöpörni, de utólag kristálytisztán megmutatkoznak. Eleinte a szerelem talán vak, de utólag már sok mindent látunk, amit kezdetben nem vettünk észre. Nem minden red flag derül ki azonnal, lehet ez egy csendesebb jel is, miközben mégis károsítja egy egészséges kapcsolat alapjait.
A komoly figyelmeztető jelek általában közös vonásokkal bírnak – és arra utalnak, hogy az illető hosszú távon nem biztos, hogy a legegészségesebb, legkompatibilisebb vagy legbiztonságosabb partner számunkra. Adott esetben mérgező viselkedésmódokban is megmutatkozhatnak, mint az irányítás, a manipuláció, a tiszteletlenség és a visszaélés. Ezek mind aláássák a bizalmat, és szorongást keltenek bennünk.
Az alábbiakat sem kellene megtapasztalnod a párkapcsolatodban: 8 piros zászló egy kapcsolatban, amit nem kellene érezned
Vannak sárga zászlók is
Ezek olyan jelek, amelyek kissé nyugtalanítanak vagy kérdéseket vetnek fel, de potenciálisan megoldhatók egy jó, produktív beszélgetéssel. Más szóval, azt jelzik, hogy óvatosan kell eljárni, amíg nem tudunk több információhoz jutni, hasonlóan ahhoz, ahogyan egy kereszteződésben várakozunk, mielőtt a lámpa pirosra vált.
A sárga zászlók tökéletes lehetőséget nyújtanak a tiszta kommunikáció gyakorlására – ami minden sikeres kapcsolat alappillére.
Piros zászlók, amelyekre érdemes odafigyelni
A piros zászlók komoly figyelmeztető jelek, amelyek ismételten megjelennek, és a probléma megbeszélése ellenére is megmaradnak, esetleg erősödnek. Ezek ritkán alakulnak át gyorsan, mivel gyakran alapvető jellembeli problémákból vagy mélyen gyökerező pszichológiai mintákból erednek. Az alábbiakban mutatunk néhány olyan piros zászlót, amire érdemes odafigyelni.
Az elszámoltathatóság hiánya
Különösen figyeljünk arra, hogyan beszél a másik az exeiről. A korábbi partnerek következetes becsmérlése arra utal, hogy kerülik a felelősségvállalást a kapcsolatokban. Egy másik emlékeztető: az egészséges kapcsolatokhoz érzelmi érettségre van szükség, és egy olyan partner, aki nem tudja vállalni a hibáit, valószínűleg nem fog velünk együtt fejlődni. A tettekért való felelősségvállalás megtagadása, a hibázás áthárítása és az érzések elutasítása mind a felelősségvállalás hiányának zavaró jelei.
Ezekre is érdemes figyelni: 5 árulkodó jel, hogy rossz irányba tart a párkapcsolatod
Fotó: Shutterstock
Konfliktuskerülés vagy robbanékonyság
Hasonlóképpen, aki kerüli a konfliktusokat vagy nem tudja azokat produktívan kezelni, az hosszú távon nem lesz jó partner. A konfliktus egy kapcsolatban elkerülhetetlen – lesznek nézeteltérések és félreértések. Ez normális, de az, hogy egy személy hogyan kezeli a konfliktusokat, kulcsfontosságú. Ha a partnerünk sérteget, kiabál velünk, lekezelő vagy akár fizikai erőszakhoz folyamodik, az egy figyelmeztető jel.
Tiszteletlenség
Az, hogy valaki hogyan bánik a családtagokkal, barátokkal, munkatársakkal és idegenekkel, betekintést enged a jellemébe. Ha elutasítóak, gorombák, vagy folyamatosan kritizálják a körülöttük élőket, ez a minta végül a velünk való kapcsolatban is meg fog jelenni nagy valószínűséggel.
Érzelmi manipuláció
Az érzelmi manipuláció általában azt jelenti, hogy a másik az érzéseinket és a sebezhetőségünket használja fel ellenünk, hogy irányíthasson. Ez megjelenhet bűntudatkeltésként, passzív agresszióként, szeretetbombázásként, kényszerítésként, kritizálásként és elszigetelődésként is. Ha úgy érezzük, hogy a párunk állandóan kétségbe vonja az érzéseinket, az az egészségtelen dinamika jele.
Az érzelmek szabályozásának képtelensége
Az érzelmek szabályozásának képessége az érzelmi érettség és az érzelmi intelligencia lényeges eleme. Amikor egy személy hagyja, hogy a düh, a szomorúság, a bűntudat és a félelem akadályozzák a tiszta gondolkodásban, az az érzelmei feletti kontroll és megértés hiányát jelzi. Valószínűleg nem lesznek képesek produktívan kommunikálni az érzéseiket, és ez állandó bizonytalanságot okoz.
Következetlenség
A szavaknak és a tetteknek összhangban kell lenniük, az egészséges kapcsolat a következetességre épül.
Képtelenség a hosszú távú kapcsolatok fenntartására
Ha valaki ciklikusan váltogatja a munkahelyeit, projektjeit, barátait és közösségeit, akkor elköteleződési problémákkal küzdhet.
Fotó: Unsplash
Védekezés
Aki nem képes visszajelzéseket fogadni, az általában arra is képtelen, hogy hosszú távú kapcsolatot tartson fenn, mert nem tudja egészségesen kezelni a konfliktusokat. A viták során figyeljünk az olyan védekező kijelentésekre és kifogásokra, mint például az „Én sosem csinálom ezt, te mindig ezt csinálod", „Nem vagyok hajlandó változtatni", „Tévedsz, nekem van igazam".
Túlzott vagy korai féltékenység
A féltékenység szabotáló viselkedés és a manipuláció egy formája lehet. Eleinte védekezési igényként jelentkezhet, de gyakran az irányítás igényével jár együtt. A bizalmatlanságból, az irányíthatatlanság érzéséből és az alacsony önértékelés vagy önbecsülés mélyen gyökerező problémáiból ered. Ez gyakran ahhoz vezet, hogy megpróbálják megakadályozni a partnerüket abban, hogy elmenjenek valahova.
Elutasítás
Az elutasítás gyakran kicsiben kezdődik. Jó példa erre, ha elmondjuk a másiknak, hogy valamivel megbántotta az érzéseinket, mire ő egyből letámad, hogy túlreagáljuk a szituációt. Vagy ami még rosszabb, tagadja, hogy egyáltalán megtörtént volna. Ennek hatására elkezdjük megkérdőjelezni a valóságunkat. Ha valaki igazán törődik velünk, nem próbál meg meggyőzni arról, hogy az érzéseink nem valósak, hanem megpróbál minket megérteni.
Mit tegyünk, ha piros zászlókat észlelünk a kapcsolatunkban?
Ha észrevesszük a fenti piros zászlókat, vegyük komolyan a jelzéseket. Egyetlen piros zászló gyakran többet is jelez, mivel az egészségtelen viselkedés általában kéz a kézben jár. Próbáljunk meg nyíltan beszélni az aggodalmainkról, és figyeljük meg, hogyan reagál a partnerünk.
(Vogue)
Nyitókép: Shutterstock