kanapé, pihenés, fejfájás, nő

Egyre több fiatal nő tapasztal perimenopauzás tüneteket

A perimenopauza a nők életében az aktív reproduktív időszak és a menopauza közötti periódus, amely olyan hormonális változásokkal jár, mint például az ösztrogénszint csökkenése. Ezek a változások sokszor a menopauzára jellemző tüneteket idéznek elő.


Egy nemrég, 2025. február 25-én publikált tanulmány szerint a 30-35 év közötti nők több mint fele tapasztal perimenopauzás tüneteket.

A kutatás eredményei azt mutatják, hogy a perimenopauzában érintett nők többsége nem kér kezelést a tüneteire. Ennek egyik lehetséges oka a perimenopauzát és a menopauzát övező kulturális tabuk és félreértések. Sok nő és orvosuk is úgy gondolja, hogy túl fiatalok még ehhez az életszakaszhoz, ezért gyakran figyelmen kívül hagyják a jeleket.

​Miért nem veszik komolyan a fiatal nők a perimenopauza tüneteit?

A kutatók összesen 4.432, 30 év feletti nőt vizsgáltak meg és gyűjtöttek adatokat a tapasztalataikról. A 30-35 éves korosztályban a résztvevők 55,4%-a számolt be közepes vagy súlyos perimenopauzás tünetekről, a 36-40 évesek között ez az arány 64,3% volt. Ennek ellenére a legtöbben csak 56 éves koruk után kértek orvosi segítséget.

A különbségek megdöbbentőek. Míg a 30-35 éves korosztály mindössze 4,3%-a fordult orvoshoz, addig az 56 év felettiek 51,5%-a már kapott kezelést.

​A pszichés tünetek is gyakoriak

A kutatás szerint a perimenopauzás nők gyakran tapasztalnak pszichés tüneteket is, mint például depresszió, ingerlékenység vagy szorongás. Ezek a hangulatváltozások gyakran megelőzik a fizikai tünetek megjelenését, amelyek közé tartozhat a szexuális diszfunkció, hüvelyi szárazság vagy a vizelettartási problémák.

A legismertebb menopauzás tünetek, mint a hőhullámok és az izzadás, a 30-35 éves korosztályban még kevésbé gyakoriak, és általában csak 51 éves kor körül válnak rendszeressé.

Ez is érdekelhet: Így kezeljük a menopauza egy ritkább tünetét

​Hogyan ismerhetjük fel a perimenopauzát?

Gondolkod\u00f3 n\u0151 \u00fcl a kanap\u00e9n

Illusztráció

Fotó: Shutterstock

Dr. Naheed Rana nőgyógyász szerint a perimenopauza átlagosan 45 éves korban kezdődik, de egyes nőknél már a 30-as évek elején is jelentkezhet. Mivel a változások fokozatosan történnek, sokan csak akkor figyelnek fel a tünetekre, amikor azok már a mindennapi életet is befolyásolják.

​A perimenopauza gyakori tünetei

  • hőhullámok
  • memóriazavar
  • hangulatváltozás
  • alvászavar
  • szorongás
  • rendszertelen menstruáció
  • hüvelyi szárazság
„Sokan nem is tudják, hogy ezek hormonális változásokra utalhatnak. Érdemes minél előbb szakemberhez fordulni, ha ilyen tüneteket tapasztalunk.”

– mondja Rana.

Kezelési lehetőségek

A hormonpótló terápia sok nő számára jelenthet megoldást a perimenopauzás tünetek enyhítésére. Dr. Bruce Dorr szerint ez segíthet helyreállítani az ösztrogén és a progeszteron szintjét, javítja a szív, az agy és a csontok egészségét, valamint az általános életminőséget. A hormonpótló kezelése elérhető gél, krém vagy tabletta formájában.

Ezen kívül olyan más megoldások is segíthetnek a tünetek enyhítésében, mint a hüvelyi ösztrogén, a lézeres terápia, a gyógyszertári síkosítók és hidratálók, valamint a medencefenék-erősítő gyakorlatok.

​Életmódbeli változtatásokkal is sokat tehetünk a jobb közérzetért

  • 7-8 óra alvás
  • elegendő folyadékbevitel
  • egészséges táplálkozás
  • kíméletes mozgás és erősítő edzések
  • stresszcsökkentő technikák, például meditáció

Fontos tudni, hogy nem vagyunk egyedül ezekkel a tünetekkel, és sosem túl korai segítséget kérni. Az önmagunkkal való törődés és a megfelelő kezelés nemcsak a mindennapi életünket teheti könnyebbé, hanem hosszú távon is hozzájárul az egészségünk megőrzéséhez.

(Healthline)

Borítókép: Shutterstock