
Pikkelysömör vagy ekcéma? Így tudjuk megkülönböztetni
A pikkelysömörnek van egy kifejezetten csak rá jellemző tünete.
Ha állandóan vakarózunk, mert száraz, vörös foltok jelennek meg a bőrünkön, lehet, hogy ekcémánk van. Vagy pikkelysömör? A két krónikus bőrbetegség határozottan különbözik egymástól, de nagyon nehezen megkülönböztethető a laikusok számára.
Gyakran összekeverik őket, mivel nagyon hasonlóan nézhetnek ki. Mindkettő vörös foltokkal és plakkokkal jelentkezik, amelyek pikkelyesek és viszkethetnek, és a test hasonló területeit érinthetik.
Ekcéma
Az ekcéma diagnózis a Nemzeti Ekcéma Szövetség (NEA) szerint a bőrbetegségek egy csoportjára utal, amelyek viszketést, gyulladást és kiütéseket okoznak. Az ekcémás roham magában foglalhatja a hét gyakori állapot egyikét, többek között az atópiás dermatitist és a kontakt dermatitist.
Az atópiás dermatitisz az ekcéma leggyakoribb formája, amely általában kora gyermekkorban kezdődik. Viszkető, leggyakrabban az arcon és a térd mögötti lágy részen jelentkező kiütésekkel jár. A viszketés az ekcéma minden típusának leggyakoribb tünete, amely valakinél enyhe, míg másoknál akár vérzést okozó, erősebb formában jelentkezik.
A NEA szerint a többi tünet a következő:
- Száraz, érzékeny bőr
- Gyulladt, vörös bőr
- Durva, hámló foltok
- szivárgás vagy kéregképződés
- Duzzanat
- Fájdalom
Pikkelysömör
Az ekcémához hasonlóan a pikkelysömörnek is több típusa létezik, a leggyakoribb a plakkos pikkelysömör, melynek tünetei a következők:
- Vastag, kiemelkedő bőrfelületek – plakkok
- A plakkokat borító száraz réteg, az ezüstös-fehér, úgynevezett pikkely
- Viszketés
A plakkok, amelyek lehetnek nagyok vagy kicsik, bárhol megjelenhetnek a testen, de jellemzően a fejbőrön, a térdeken, a könyökön és a hát alsó részén.
A pikkelysömör a test más részeit is érintheti, beleértve az ízületeket is, ami arthritis psoriaticát okozhat. Az AAD szerint a tünetek közé tartoznak:
- Duzzadt, érzékeny ízületek, általában az ujjakban vagy a lábujjakban
- Fájdalom a sarokban
- Duzzanat a lábak hátsó részén
- Merevség
Ekcéma vs. pikkelysömör
Az ekcéma és a pikkelysömör különböző krónikus állapotok, de mindkettő vörös, viszkető bőrkiütéseket okoz.
Az atópiás dermatitisznek általában kevésbé jól körülhatárolt a határa, nem olyan vastag a pikkelye, mint a pikkelysömöré és általában egy kicsit kérgesebb. Összességében az atópiás dermatitisz általában jobban viszket.
Egyik állapot sem fertőző, és az ekcéma és a pikkelysömör nem megelőzhető.
Mi okozza őket?
A tudósok nem tudják pontosan, hogy mi okozza az ekcémát, de valószínűleg genetikai eredetű, és olyan dolgok, mint a szappan vagy az illatanyagok allergiás reakciója váltja ki, egyéb környezeti tényezők, például a cigarettafüst, a környezetszennyezés és a stressz vagy a száraz bőr okozhatja.
A kutatások szerint a háttérben az állhat, hogy az ekcémás emberek immunrendszere valószínűleg túlreagál, és gyulladást okoz, amikor bizonyos kiváltó okokkal érintkezik, amitől a bőr kipirosodik és viszket.
Az ekcémához hasonlóan a pikkelysömörnek sincs pontosan ismert oka, de ez is a túlműködő immunrendszerhez kapcsolódik, amely felpörgeti az új bőrsejtek termelődését. A bőrsejtek általában egy hónap alatt nőnek és hullanak le, de a pikkelysömörben szenvedőknél a bőrsejtek néhány nap alatt végigmennek ezen a folyamaton. Ahelyett, hogy lehullanának, a sejtek felhalmozódnak a bőrön, vastag, hámló foltokat, plakkokat létrehozva.
Kezelési lehetőségek
Az ekcéma és a pikkelysömör nem teljesen gyógyítható, de a fájdalom csökkentése, a viszketés csillapítása és a foltok és plakkok fellángolásának minimalizálása kezelhető. Mindkét probléma kezelésével kapcsolatban keressünk fel bőrgyógyászt.
Nyitókép: Shutterstock