Magzatpózban fekvő nő az ágyon

Így állapíthatod meg, hogy a menstruációd valóban rendszertelen-e

Normális, hogy a menstruációk közötti napok száma kissé változik, de az alábbi jelek arra figyelmeztethetnek, hogy valami nincs rendben a ciklusunkkal.


Akár menstruációkövető alkalmazást, akár papírnaptárat használunk, a menstruációs ciklus nyomon követése fontos. Ha azonban úgy tűnik, hogy felborult a ciklusunk, nem vagyunk egyedül. Nehéz lehet pontosan megállapítani a menstruációnk pontos időpontját, még akkor is, ha általában ugyanakkor jelentkezik. De mikor számít a menzeszünk rendszertelennek?

A menstruáló embereknek jellemzően körülbelül 28 naponta egyszer van menstruációjuk, mondja Dr. Irina Ilyich szülész-nőgyógyász a HuffPostnak, megjegyezve, hogy egyeseknél ez úgy történik, mint az óramű, másoknál viszont a ciklusok sokkal kevésbé kiszámíthatóak.

„A normális tartomány 21 és 35 nap között van. Ha a ciklusod hossza folyamatosan ennél kevesebb vagy több, vagyis a menstruációd 21 napnál rövidebb vagy 35 napnál hosszabb időközönként érkezik, akkor a menstruációd szabálytalannak számít”

– magyarázza.

A menstruációk közötti idő hossza azonban nem az egyetlen mutatója a szabálytalanságnak. Ilyich más jeleket is említett, például olyan menstruációt, amely:

  • hosszabb vagy rövidebb ideig tart
  • erősebb vagy enyhébb
  • minden hónapban más-más számú napon belül kezdődik
  • jelentősen nagyobb fájdalommal jár
  • hét napnál tovább tart

A menstruáció valójában jó betekintést nyújt az egészségbe, mondja Dr. Mary T. Jacobson szülész-nőgyógyász.

„A nőgyógyászok a menstruációt az ötödik életjelnek tekintik a hőmérséklet, a pulzus, a légzésszám és a vérnyomás után. A rendellenes menstruációs minták azonosítása segíthet a potenciális egészségügyi problémák korai felismerésében.”

A ciklusban bekövetkező változások azonban nem mindig jelentenek problémát. Fontos megjegyezni, hogy még ha a fenti jelek némelyike ismerősen is hangzik, attól függetlenül simán lehet, hogy a menstruációs egészségünk teljesen rendben van.

„Nagyon fontos megérteni, hogy a menstruációs ciklusunk egész életünk során ingadozhat, ami nem feltétlenül utal egészségügyi állapotra”

– magyarázza Ilyich,

Hozzáteszi, hogy a stressz, a testsúly változás és a túlzott testmozgás néhány olyan tényező, amely hozzájárulhat ezekhez az ingadozásokhoz.

A leggyakoribb ok a nem rendszeres peteérés miatt van, mondja Jacobson, mely a 35 napnál nagyobb időközönként jelentkező menstruációkra vonatkozik. Ez azonban fiziológiailag normális lehet a menstruációjuk első évében (15 éves korig) lévő serdülőknél és a perimenopauzában lévőknél.

Mivel azonban a rendszertelen menstruáció szabálytalan vagy elmaradó peteéréshez vezethet, nehézségekbe ütközhet a teherbeesés.

„Annak ellenére, hogy a szabálytalan menstruáció potenciálisan megnehezíti a fogamzást, nem szabad elveszíteni a reményt, mivel a terhesség még mindig lehetséges”

– hangsúlyozza Ilyich, hozzátéve, hogy a különböző gyógyszerek és az IVF kezelés például segíthetnek.

A rendszertelen menstruáció pajzsmirigyzavarokra, PCOS-re és más egészségügyi problémákra is visszavezethető, mondta Ilych. Ezek az állapotok befolyásolhatják a menstruációs rendszerességet, és orvosi figyelmet igényelnek a megfelelő diagnózis és kezelés érdekében.

A pajzsmirigyzavarok tünetei közé tartozik a fáradékonyság, a testsúly változás, a hasmenés és a folyamatos meleg- vagy hidegérzet. A PCOS Jacobson szerint többek között szőrösödéshez vezethet az arcon/mellkason/mellbimbókon, valamint fejbőrszőrzet-vesztéshez és/vagy pattanásokhoz.

Ha a menstruációnk 21 napnál rövidebb időközönként jelentkezik, vagy erősebb, illetve hosszabb ideig tart, akkor más okok állhatnak a háttérben. Jacobson szerint ez rendellenes méhvérzésre is utalhat, amely szerinte strukturális okokra (polipok, miómák, hiperplázia, rosszindulatú daganatok stb.) vagy nem strukturális okokra, például peteérési zavarokra, endometriumproblémákra és gyógyszerekre vezethető vissza.

Jacobson rámutat arra is, hogy várandósság is állhat a háttérben mint a menstruáció változásának lehetséges oka. Az USA járványügyi hatósága (CDC) szerint az Egyesült Államokban a terhességek körülbelül 45%-a nem tervezett.

Nyitókép: Shutterstock