Ez lehet a következménye, ha túl ritkán mosol hajat
Alapvetően szeretjük, ha mindig tiszta a hajunk, mostanában azonban egyre népszerűbbé válik a minél ritkábban történő hajmosás, köszönhetően a vírusként terjedő TikTok-videóknak. Hogy milyen következményekkel járhat ez a furcsa trend? Cikkünkből kiderül.
A TikTok egyik népszerű trendje azt állítja, hogy ha hosszú ideig nem mosol hajat, azzal javíthatod a hajad és a fejbőröd állapotát is. A gyakorlatot „hajtréningnek" nevezik, azonban nincs bizonyíték arra, hogy ez a hack valóban szolgálná a haj egészségét.
Több influencer is azt állítja, hogy hetek óta nem mosott hajat. A folyamat során arra ösztönöznek, hogy fokozatosan növeld a hajmosások közötti időt, egészen a 30 napos szünetig.
Míg egyesek szerint ez javított a tincsek állapotán és fokozta a fényt, a szakértők szerint a gyakorlat haj elvékonyodásához, hajhulláshoz és fejbőrproblémákhoz vezethet.
Hogyan vezethet a hajedzés hajhulláshoz
A hajtréning lényege, hogy „eddzük" a hajunkat, sőt a fejbőrünket is arra, hogy csak alkalmanként kelljen mosni − egyesek számára ez egy hetet, a gyakorlat más hívei számára pedig egy hónapot jelent. A módszer abból a meggyőződésből ered, hogy az olyan vegyi anyagok, mint a szulfátok (amelyek sok hajápoló termékben jelen vannak) kiszárítják a hajszálakat, ami a természetes olajok túltermelését okozza. A haj és a fejbőr edzésével visszatér a természetes, egészséges állapotába.
Ha azonban nem mosod rendszeresen a hajad, az olaj, a szennyeződések, a termékek és a szennyező anyagok felhalmozódása hámláshoz, viszketéshez, irritációhoz és gyulladáshoz vezethet − ami végül hajhullást okoz.
A kutatások is ezt támasztják alá, egy 2021-ben közzétett tanulmány szerint az alacsony hajmosási gyakoriság összefügg a hajhullás fokozott kockázatával.
Hajképződés és a fejbőr egészsége
Fotó: Getty Images
Nemcsak a hajadat, de a fejbőrödet is érintheti a probléma. A nem rendszeres hajmosással, hogy fennállhat egy gyakori bőrbetegség, a seborrheás dermatitis kialakulásának kockázata, amely elsősorban a fejbőrt érinti, és vörös, viszkető és gyulladt bőrrel jellemezhető. De a hajmosás elmulasztása lehetővé teszi, hogy az gombák is elszaporodjanak a fejbőrön.
Milyen gyakran kell valójában hajat mosni?
Az, hogy milyen gyakran kell hajat mosni, valójában egyénfüggő. Vannak, akiknek a haja gyorsabban koszolódik és zsírosodik, mint másoknak. Az ideális mennyiség megtalálása a fejbőr egészségének megértésén és azon múlik, hogy mit szeretnénk elérni.
Finomszálú hajnál előfordulhat, hogy napi mosásra van szükség, hogy ne tűnjön petyhüdtnek. Ha sok hajformázó terméket használsz, gyakrabban kell mosnod a loboncaidat, hogy csökkents a terméklerakódásokat. Ha pedig zsírosodásra hajlamos a hajad, érdemes lehet minden nap megmosni.
Milyen típusú termékeket használjon hajmosáshoz?
Az, hogy milyen típusú terméket használsz a hajmosáshoz, szintén személyes preferencia kérdése, de persze a hajtípusodtól is függ. Miután azonosítottad a hajtípusodat, keress egy olyan terméket, amely a megfelelő hatóanyagokkal rendelkezik ahhoz, hogy javítsa az állapotát. A száraz, sérült hajnak jót tesz például a keratin és a kókuszolaj, a göndör haj a glicerint és magolajokat tartalmazó termékeket kedveli.
Forrás: Healthline
Nyitókép: Getty Images