A rossz fogak növelhetik a demencia kockázatát
A megfelelő szájhigiéniával az agyunkat is védhetjük.
Egyre több bizonyíték van arra, hogy a fogak egészsége befolyásolhatja a demencia kockázatát. Anita Visser, a hollandiai University of Groningen geriátriai fogászatának professzora szerint az embereknek tudatában kellene lennie a szájegészségügy fontosságának.
Egy 2017-es, közel 28 000 tajvani ember bevonásával készült tanulmány például megállapította, hogy a legalább tíz éve fennálló parodontális betegség, azaz ínybetegség 1,7-szeresére növelte a demencia leggyakoribb formája, az Alzheimer-kór kialakulásának kockázatát.
Egy 2022-es, 47, a témával foglalkozó tanulmányt vizsgáló metaanalízis is megállapította, hogy a rossz parodontális egészség és a fogak elvesztése összefüggésbe hozható a kognitív hanyatlással és a demenciával. Hogy miért, azt illetően további kutatások kézzelfoghatóbb összefüggéseket vontak le bizonyos szájüregi baktériumok és az Alzheimer-kór között.
Egy 2019-es tanulmány felfedezte, hogy a fogínybetegséget okozó P. gingivalis baktérium felbukkant az Alzheimer-kóros betegek boncolt agyában. Egereken végzett vizsgálatok során ez a tanulmány megállapította, hogy a szájüregi baktérium behatolása az agyba a jelek szerint amiloid β megjelenését okozza, egy olyan peptidét, amelyet régóta az Alzheimer-kór központi elemének tartanak, valamint az agyban lévő gyulladás súlyosbodását, amelyről szintén azt feltételezik, hogy összefügg a betegséggel.
Az Alzheimer-kórhoz hasonlóan azonban a nyilvánvaló kapcsolat pontos orvosi részletei is homályosak maradnak. Ahogy a Washington Post megjegyzi, a demens betegek nehezebben tartják be a fogászati ellátást, így a rossz szájhigiénia nem ok, hanem tünet lehet. Az összefüggés akár kétirányú is lehet, vagyis egyszerre lehet tünet és ok.
Egy másik 2022-es elemzés egyetért azzal, hogy az eddigi bizonyítékok kétirányú kapcsolatra utalnak, de megjegyzi, hogy az ínybetegségek és az Alzheimer-kór közötti okozati összefüggés még mindig nem bizonyított.
„Ez nagyon bonyolult. És ezért nem mondhatjuk azt, hogy 'Ó, ha parodontitiszed van, akkor Alzheimer-kórt fogsz kapni'. De azt már tudjuk, hogy ha súlyos parodontitised van, akkor nagyobb az esélye annak, hogy Alzheimer-kórt kapsz”
– magyarázta Visser.
(Futurism)
Nyitókép: Shutterstock