Pár férfi tagja a nőt támogatja

Ez a legegyszerűbb módja, hogy segítsünk valaki fájdalmán

Hihetetlen pszichológiai és fiziológiai ereje van.


A kutatások szerint a kézfogás elegendő ahhoz, hogy csökkentse valakinek a fájdalmát, és még a légzést és a szívverést is szinkronizálja.

„Minél empatikusabb a partner, és minél erősebb a fájdalomcsillapító hatás, annál nagyobb a szinkronizálás kettejük között, amikor megérintik egymást”

– mondta Dr. Pavel Goldstein, a tanulmány első szerzője.

A tanulmány a legújabb az interperszonális szinkronizálás területén. Ez azt jelenti, hogy az emberek fiziológiai mérései automatikusan szinkronizálódnak a környezetükben lévőkkel.

Az emberek automatikusan szinkronizálják lépteiket, amikor együtt sétálnak, és tükrözik egymás testtartását, állapították meg tanulmányok, de azt is kimutatták, hogy amikor az emberek jó kapcsolatban vannak egymással, az agyhullámaik szinkronizálódnak.

Az új tanulmányt Dr. Goldstein lánya születése során szerzett tapasztalatai ihlették.

„A feleségemnek fájdalmai voltak, és csak arra tudtam gondolni, hogy 'Mit tehetek, hogy segítsek neki?'. A keze után nyúltam, és úgy tűnt, ez segít. Ki akartam próbálni a laborban: Lehet-e valóban csökkenteni a fájdalmat érintéssel, és ha igen, hogyan?”

A vizsgálatban a párok vagy együtt ültek, de nem érintkeztek, vagy együtt ültek és érintkeztek, vagy különböző szobákban voltak. Ezután a pár női tagját némi fájdalomnak tették ki.

Az eredmények azt mutatták, hogy már az együtt ülés is elég volt ahhoz, hogy a pár szívverése és légzése szinkronizálódjon. A fájdalom azonban elvágta ezt a szinkronizációt, kivéve, ha a férfi megfoghatta partnere kezét.

Dr. Goldstein elmondása szerint úgy tűnik, hogy a fájdalom teljesen megszakítja a párok közötti interperszonális szinkronizációt, melyet az érintés hoz vissza.

Goldstein szerint még nem világos, hogy a kéztartás pontosan hogyan kapcsolódik a fájdalomcsillapító hatáshoz.

„Lehet, hogy az érintés az empátia közvetítésének eszköze, ami fájdalomcsillapító, vagyis fájdalomcsillapító hatást eredményez.”

(PsyBlog)

Nyitókép: Shutterstock