Sminkjét lemosó nő a tükör előtt

Így távolítsd el a sminked a bőrgyógyász szerint

Bár a smink eltávolítása viszonylag egyszerűnek tűnhet, több helytelen módja is van. A rossz módszer pedig hosszú távú következményekkel járhat.


A bőr általános egészségé érdekében elengedhetetlen az éjszakai rutin, beleértve a smink alapos eltávolítását is. Utóbbi segít a bőr megújulásában és az eltömődött pórusok megakadályozásában, amelyek pattanások és mitesszerek kialakulásához vezetnek.

Emellett a smink elzárhatja a bőrön a szennyeződéseket és felhalmozódásokat, melyek idővel eltömődést, felületi károsodást, idő előtti öregedést és szárazságot okozhatnak, ha nem távolítják el megfelelően. Ráadásul a smink megakadályozza az éjszakai bőrápoló termékek felszívódását, mely hatástalanná válnak így.

Mindezek tehát azt mutatják, hogy ha nem távolítjuk el megfelelően és teljesen a sminket, akkor nem érdemes a bőrápolási rutinunk többi lépést elvégezni.

Hasznos a sminkeltávolító kendő?

Ha nincs más, működhetnek, de a bőrgyógyászok azt tanácsolják, hogy ne használjuk őket.

„Nem olyan hatékonyak a smink eltávolításában, és a smink eltávolításához szükséges kemény törlés irritálhatja a bőrt. Ráadásul az illatanyagok és más rejtett összetevők érzékennyé tehetik a bőrt”

– mondja Margarita Lolis, New Jersey-i székhelyű bőrgyógyász a Byrdie-nek.

A sminkeltávolító törlőkendők gyakran tartalmaznak savakat vagy alkoholt, amelyek csiszoló hatásúak lehetnek a bőrgátra, és szárítják a bőrt.

Megfelelő sminkeltávolítás

Az elsődleges lépés mindig a kézmosás kell, hogy legyen. Soha ne nyúljunk az arcunkhoz piszkos kézzel, így elkerüljük, hogy a szennyeződések és baktériumok rákerüljenek.

A sminkeltávolításhoz vagy olaj alapú tisztítót vagy micellás vizet válasszunk. Míg a micellás víz gyakran jobb választás a pattanásokra hajlamos vagy érzékeny bőrűek számára, addig az olaj alapú tisztítószerek jobban alkalmasak a nehéz vagy teljes smink eltávolítására.

A micellás vizet öntsük egy vatta vagy pamutkorongra, és gyengéden töröljük át vele az arcunkat, beleértve a hajvonalat, a szemhéjat és az állkapcsot.

Ha olajos tisztítót használunk, vigyünk fel néhány pumpányi mennyiséget a száraz arcra, és finoman masszírozzuk be 1-2 percig a terméket az egész területen. Ez feloldja a sminket, így lemosáskor a víz aktiválja az olajemulziót, és leöblíti a sminket és a szennyeződéseket az arcról.

Szem-és ajaksmink eltávolítása

Ha erősebb szem- és ajak sminket viselünk, szükségünk lehet egy külön tisztítószerre. Vízálló szempillaspirál vagy szemhéjfesték esetén használjunk némi tisztítóolajat vagy micellás vizet egy vattakorongon, majd óvatosan tartsuk azt a szemünkön körülbelül 15-20 másodpercig, és finoman töröljük le utána. Ügyeljünk rá, hogy soha ne dörzsöljük a szemünket, hiszen a környező bőr érzékeny,

Dupla tisztítás

A smink esetében fontos a dupla tisztítás, melynek első lépéseként mindig olajos tisztítót vagy micellás vizet használjunk, míg a második tisztítás egy (habzó) tisztítóval történjen, amely ténylegesen megtisztítja a bőrt.

A smink eltávolítása után fontos a bőr rehidratálása és kezelése. Használjunk hidratáló esszenciát vagy tonikot, amely azonnal nedvességet vonz a bőrbe, és segít azt előkészíteni az utána használt hatóanyagok számára. Alkalmazzuk a szokásos bőrápolási rutinunkat, melyet mindig hidratáló krémmel fejezzünk be.

Elkerülendő gyakori hibák

  • A bőr agresszív dörzsölése: Ez (különösen a szem körül), irritációhoz és korai ráncokhoz vezethet
  • Durva termékek használata: irritációt, szárazságot és érzékenységet okozhatnak
  • A smink nem teljes eltávolítása: eltömődött pórusokhoz és pattanásokhoz vezethet
  • A dupla tisztítás kihagyása: Az erős vagy vízálló smink esetében a dupla tisztítás elengedhetetlen
  • Koszos vagy durva eszközök használata: a piszkos kezek, vattakorongok, törölközők, lemosó kendők és szivacsok újra baktériumokat juttathatnak a bőrbe, ami gyulladást és súlyosbodást okozhat
  • A szem és az ajkak elhanyagolása: az ottmaradt smink irritációhoz vagy fertőzésekhez vezethet.

Nyitókép: Shutterstock