![Mikróhasználati kisokos: ezért jobb, ha a sózást elkerülöd](https://in.hu/media-library/eyJhbGciOiJIUzI1NiIsInR5cCI6IkpXVCJ9.eyJpbWFnZSI6Imh0dHBzOi8vYXNzZXRzLnJibC5tcy81MjY4MjA2MS9vcmlnaW4uanBnIiwiZXhwaXJlc19hdCI6MTc3MDk1NjU1NX0.-ITuPNU2C1yurm_K0MgrURpZbNfZoWOomy0JUPXHw70/image.jpg?width=1200&height=600&quality=85&coordinates=0%2C0%2C0%2C167)
Mikróhasználati kisokos: ezért jobb, ha a sózást elkerülöd
A kulinárisan kihívásokkal küzdő emberek szuperhősét keresed? Természetesen nem más az, mint a mikrohullámú sütő. A tökéletes gyors ételkészítő azok számára, akik irtóznak a lassú főzés vagy a folyamatos kevergetés gondolatától. Csak beleteszünk egy tányért, megnyomjuk a gombot, és kész, nem igaz?
Kicsit lassíts a testtel! Látszólagos egyszerűsége ellenére a mikrohullámú használata sokkal összetettebb, mint ahogy azt gondolnánk. A mikrohullámok elektromágneses mezőt hoznak létre, amely az élelmiszerben lévő vízmolekulákat rezgésbe hozza, és ezáltal hőt termel. Gondolj úgy rá, mint egy táncparkettre: amikor szól a zene, mindenki elkezd mozogni, és a hőmérséklet gyorsan felmelegszik. Így még az is lehet, hogy eddig helytelenül használtad a mikródat.
Például ott ronthatod el, hogy melegítés előtt megsózod az ételt. Az egyenletes hőeloszlás kritikus fontosságú ahhoz, hogy a mikrohullámú sütőből a legjobb minőségű ételt hozd ki.
Mivel a só befolyásolja a víz hőelosztását, hideg (vagy száraz) foltokat hagyhat az ételben.
A só egyenetlen hőeloszlást eredményez az ételben
A mikrohullámú sütő elektromágneses energiája úgy hoz létre hőt, hogy az élelmiszerben lévő molekulákat nagyon gyors mozgásra és ütközésre kényszeríti. A só esetében annak két alkotóeleme (nátrium és klorid) hoz létre hőenergiát. Mivel ezek az összetevők nagyon hatékonyan nyelik el az energiát, ezt az energiát villámgyorsan hővé alakítják.
Fotó: Shutterstock
Az ételek esetében ez azt jelenti, hogy a sózott ételek kívülről fognak gyorsan felmelegedni, ahol a mikrohullámú energia először éri az ételt. Ezek az energizált sómolekulák felhalmozzák a mikrohullámú energiát, és forró pontokat hoznak létre. Ennek eredményeként az étel belseje csak a maradék energiahullámokat kapja meg, és viszonylag hűvös marad. Ezt a jelenséget az élelmiszer eredetű megbetegedések növekvő arányával összefüggésben vizsgálták, mivel a sós ételek belseje nem melegszik fel eléggé ahhoz, hogy a mikrohullámú sütőben elpusztuljanak a kórokozó baktériumok.
Ez a hőmérsékleti jelenség akkor is előfordul, ha a só az ételben van vagy a tetejére van szórva.
Ha feldolgozott élelmiszerről van szó, keress alacsonyabb nátriumtartalmú változatot, amely egyenletesebben melegszik. Ha friss ételről van szó, a sót mindenképp csak a melegítés után add hozzá!
Okos mikrózási stratégiák
A sóhatás mellett létezik még néhány trükk az optimális melegítés és főzés eléréséhez. Először is, gyakran keverd meg az ételt, hogy a hőfelhalmozódás egyenletesen oszoljon el; ellenkező esetben a külső rész túlsül, mielőtt a belső rész elkészülne. Másodszor, mivel a hő hatására a víz elpárolog, hidratálnod kell az étel felületét, hogy az ne száradjon ki.
Használhatsz egy kupolafedelet a gőz felfogására és újrahasznosítására, vagy a főzés során nedves papírtörlőt teríthetsz az ételre.
És persze vannak olyan ételek, amelyeket egyáltalán nem szabad mikrózni. A kenyeret például nem ajánlott, mivel kemény és száraz lesz, míg az olyan vegyes állagú ételek, mint a rakott ételek vagy a töltött paprika, a hozzávalók eltérő víztartalma miatt egyenetlenül melegednek. Az alacsony víztartalmú ételek különösen hajlamosak arra, hogy rágóssá váljanak.
Az USDA azt ajánlja, hogy a maradékokat körülbelül 75 fokra melegítsük fel, hogy elpusztítsuk az esetlegesen étellel terjedő baktériumokat. Az ételhulladék felhasználása nem ér annyit, hogy megbetegedjünk!
Forrás: Thedailymeal
Nyitókép: Shutterstock