Ezért szárad ki mindig a szánk, és így tehetünk ellene
Bár sok oka van a szárazságnak és a repedezésnek, a a kicserepesedett ajkak leggyakoribb oka a hideg, száraz időjárás. Az ajkakból, melyeknek érzékeny, szabadon lévő nyálkahártyája van, amely érzékeny a repedésre, hiányoznak a faggyúmirigyek (olaj) és a verejtékmirigyek, amelyek elengedhetetlenek a faggyú- és izzadságtermeléshez, hogy a bőrt zsíros állapotban tartsák, és segítsenek fenntartani a nedvességgátat.
Ezek nélkül az ajkak önhidratáló képessége korlátozott, és hajlamosabbak a kiszáradásra, különösen akkor, ha olyan környezeti tényezők befolyásolják őket, mint például az alacsony páratartalom.
Gyakran előfordulhat, hogy télen többet nyalogatjuk az ajkainkat, mint általában. Bár azt hinnénk, ez segít a szárazságon, de valójában ellenkezőleg hat. A nyál nagyon irritálja a bőrt, mert emésztőenzimeket tartalma, amelyek lebonthatják az ajkakon lévő védő bőrvédő réteget.
A kicserepesedett ajkak kevésbé gyakori okai közé tartozik az allergiás reakció bizonyos ajakápoló termékekre vagy ételekre, a túlzottan sós vagy fűszeres ételekből álló étrend, a gombás fertőzés, bizonyos gyógyszerek és a napkárosodás, amely lehet rákot megelőző vagy pajzsmirigybetegség.
A tartós szárazság emellett a B- és C-vitamin, a vas, a cink és/vagy a folsav vitaminhiányát is jelezheti. Ha ezekben a tápanyagokban hiányt szenvedünk, nagyobb valószínűséggel jelentkezhet az ajkak kicserepesedése – az egészséges táplálkozás biztosítása segíthet megelőzni a száraz ajkakat a jövőben.
A repedezett ajkak leggyakoribb tünetei:
- Szárazság
- Lepattogzás
- Pikkelyek
- Sebek
- Duzzanat
- Repedések
- Vérzés
A kirepedezett ajkak kezelése
Fotó: Shutterstock
Nagyszerű SOS-termék a vazelin, amely szó szerint kitölti a repedéseket az ajkakon, amikor vérzik, és azonnali enyhülést ad. A vazelin és a hasonló termékek (például ceramidok, sheavaj) okkluzívak, vagyis lezárják a nedvességet, de nem feltétlenül biztosítják azt.
Ha eleve hiányzik a nedvesség, a hidratálásra a humektánsokon keresztül van szükségünk, mielőtt „bezárnánk” őket. Erre jó a rengeteg szépségápolási termékben megtalálható hialuronsav és a glicerin, melyek hidratálást biztosítanak.
Van, aki ajakradírral próbálja a szárazságot eltüntetni, azonban ezt nem érdemes túl gyakran használni, mivel a súrolás nem tesz jót. Fontos, hogy minden hámlasztás után használjunk hidratáló krémet, ha pedig az ajkaink nagyon romos, kiszáradt állapotban vannak, kerüljük el teljesen az ajakradírozást, mivel ezzel irritáljuk a már amúgy is sérült bőrgátat.
Bizonyos összetevőket érdemes kerülni, ha hajlamosak vagyunk a kicserepesedett ajkakra. Ilyen például minden olyan ajakápoló, amely lanolint, kámfort, eukaliptuszt, citrusféléket, mentolt, mentát, fahéjat vagy túlzott illat- és ízanyagokat tartalmaz, mivel ezek további irritációt okozhatnak.
Fontos még, hogy bármilyen erős késztetést is érzünk, ne piszkáljuk a száraz bőrt az ajkainkon, mivel mindig fennáll a veszélye annak, hogy a szándékoltnál több bőrt szakítunk le, ami sérülést okozhat az ajkaknak.
Ügyeljünk továbbá a megfelelő mennyiségű vízfogyasztásra is, mivel a száraz ajkak esetében fontos, hogy jól hidratáltak maradjunk, így naponta legalább nyolc pohár vizet igyunk.
Kevesen gondolják, hogy a fényvédőt nemcsak az arcunkon, de az ajkainkon is hordani kell, ráadásul egész évben. Ez megvédi a bőrt az UV-sugárzás káros hatásaitól. Törekedjünk a 30-as vagy magasabb SPF-fel rendelkező, ásványi alapanyagú ajakápolóra.
(Purewow)
Nyitókép: Shutterstock