
Tavaszi szorongás – miért érezzük magunkat furcsán és hogyan kezelhetjük?
Tavasszal gyakran érezhetjük, hogy furcsa nyugtalanság kerít minket a hatalmába. Reggel ingerülten és zaklatottan ébredünk fel és nyugtalanok vagyunk. Mintha túl korán keltünk volna fel a téli álomból és azon tűnődünk, vajon miért érezzük magunkat ilyen furán, amikor végre itt a jó idő.
Ezzel az érzéssel nem vagyunk egyedül. A tavasz beköszöntével sokan küszködnek az átállással, mondja Dr. John Sharp pszichiáter, a Harvard Orvosi Karának professzora és a The Emotional Calendar című könyv szerzője.
„A tavaszt általában örömteli eseményként tartják számon, mégis sokak számára a kezdeti időszak korántsem ilyen felhőtlen.”
– mondja Dr. Sharp.
1. A változás stresszes
A változás alapvetően is megterhelő, és ez alól az évszakok sem kivételek, az átmenet pedig különösen nehéz lehet, ha hajlamosak vagyunk a szorongásra.
„Azok, akik hajlamosak a szorongásra, gyakran nehezen alkalmazkodnak a változásokhoz, és kihívást jelent számukra az átmenetek kezelése, még akkor is, ha a változás elsőre ’pozitívnak’ tűnik”
– mondja Dr. Terri Bacow pszichológus.
Biológiai változások is hozzájárulhatnak a kellemetlen érzésekhez. Az óraátállítás zavaró lehet, mivel a cirkadián ritmushoz való alkalmazkodás nehézséget okozhat. Emellett a meghosszabbodó nappalok is hatással lehetnek a hangulatunkra és az alvásunkra.
2. Időjárás
Fotó: Unsplash
A kora tavaszi időjárás kiszámíthatatlansága is megzavarhat minket, például amikor egyik nap 15 fok és napsütés van, a következőn pedig esik az eső és hideg van. Amikor pedig végre melegebb lesz, az sem mindenki számára kellemes. Egy kutatás szerint a 21 fok feletti hőmérséklet csökkenti a pozitív érzelmeket, miközben növeli a stresszt, haragot és fáradtságot.
3. Produktivitási kényszer
Sokan vannak azonban, akik élvezik a tél csendes, kuckós hangulatát.
„Nem szokatlan, hogy sokan a tél lassú, nyugodt ritmusát részesítik előnyben, amikor nincs rajtuk semmiféle nyomás”
– mondja Dr. Bacow.
Érezhetjük azt, mivel jó az idő, ki kellene mennünk, azonban ez csak növelheti a belső nyomást, amit nem feltétlenül értünk honnan ered. Ugyanez vonatkozik a produktivitás kényszerére is, például új projektek indítására vagy a tavaszi nagytakarításra. Mindez stresszt, szorongást, sőt akár depressziót is okozhat.
4. Allergia
A tavaszi allergiaszezon nemcsak tüsszögést és szemviszketést okoz, hanem a mentális egészségre is hatással lehet. Az allergiás reakciók gyulladást váltanak ki a szervezetben, és egyre több kutatás mutat arra, hogy a gyulladás összefüggésbe hozható a depresszióval és szorongással.
5. Szezonális affektív zavar (SAD)
A tavaszi szorongás mögött akár fordított szezonális affektív zavar is állhat. Bár a SAD általában ősszel és télen jelentkezik, egyeseknél tavasszal és nyáron jön elő. A tavaszi és nyári SAD tünetei közé tartozhat az ingerlékenység, szorongás, álmatlanság és étvágytalanság.
Olvasd el ezt is! Ezzel a trükkel növelheted a produktivitásodat
A tavaszi szorongás kezelése érdekében jó, ha tudjuk, hogy az átmenet nehéz lehet számunkra, úgy könnyebben tudjuk kezelni ezt az időszakot. Ezt úgy tudjuk segíteni, ha megfigyeljük hogyan hatott ránk a tavasz az elmúlt években, és készítsük fel magunkat a változásra.
Készítsünk egy tervet arról, hogyan tudunk magunkról gondoskodni a legjobban, például rendszeres sétával, terápiával vagy hétvégi programokkal töltsük fel napjainkat, emellett ne felejtsük el az alapvető szükségleteket sem, a kiegyensúlyozott étkezést, rendszerest mozgást és pihentető alvást.
Ne várjuk el magunktól az azonnali alkalmazkodást, adjunk időt a változásra! Üdvözöljük a tavaszt saját szokásainkkal, például egy vacsorával a barátokkal vagy egy új tavaszi zenelejátszási listával. Ha a tavaszi szorongás komolyan zavarja a mindennapjainkat, felkereshetjük a háziorvosunkat vagy egy mentálhigiénés szakembert.
Borítókép: Shutterstock