egy lány édes fánkokat eszik

Ha ezt az 5 jelet tapasztalod magadon, túl sok cukrot fogyasztasz

Vagyunk egy páran, akiknek nehéz lenne elképzelni az életet cukor nélkül. De vajon mennyi cukorra mondhatjuk azt, hogy a túl sok?


Az Amerikai Szívgyógyászok Szövetsége azt ajánlja, hogy a nők naponta legfeljebb hat evőkanál cukrot fogyasszanak, a férfiak pedig legfeljebb kilencet.

Ez azt jelenti, hogy naponta legfeljebb 25-36 gramm, azaz körülbelül 100-150 kalória cukor fogyasztható. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) legfeljebb 50 gramm, de lehetőleg nem több mint 25 gramm cukor fogyasztását javasolja naponta.

Ez sok vagy kevés? Egy dobozos sima kóla 39 gramm cukrot tartalmaz, és még az olyan „egészséges” élelmiszerek is, mint a müzliszelet (8 gramm cukor) vagy egy doboz áfonyás görög joghurt (14 gramm cukor) tele vannak rejtett cukorral. Így már érthető, hogy a legtöbben legalább kétszer annyi cukrot fogyasztunk, mint az ajánlott mennyiség.

​Rejtett cukor

A cukor gyakran más néven jelenik meg az összetevők listáin, ami megnehezíti egy termék tényleges cukortartalmának felismerését. Íme néhány gyakori elnevezés, amely alatt a cukor megjelenhet az élelmiszerekben:

  • Szacharóz: az étkezési cukor kémiai megnevezése.
  • Glükóz, glükózszirup vagy dextróz: gyakran megtalálható a feldolgozott élelmiszerekben.
  • Fruktóz: gyümölcscukor, gyakran gyümölcsökben vagy kukoricaszirupban található.
  • Kukoricaszirup (magas fruktóztartalmú kukoricaszirup): erősen feldolgozott cukorszirup, amelyet sok üdítőitalban használnak.
  • Maltóz: malátacukor, gyakran megtalálható a kenyérben és a sörben.
  • Dextróz: a glükóz egy másik formája.
  • Laktóz: tejtermékekben található tejcukor.
  • Invertcukor: a szacharóz lebontásából származó cukor, amely számos édességben megtalálható.
  • Méz: gyakran „természetesnek” tekintik, pedig ez is a cukor egyik formája.
  • Agavészirup, juharszirup vagy rizsszirup: alternatív édesítőszerek, amelyek szintén tartalmaznak cukrot.

​A túl sok cukor fogyasztásának jelei

cukros \u00e9telek

Fotó: Shutterstock

Ennyi alattomos cukor mellett nehéz lehet felismerni, ha a cukorfogyasztásod kezd kicsúszni a kezedből. Dr. Lela Ahlemann táplálkozástudomány szakorvos azonban segít eligazodni, és elárulta a lehetséges figyelmeztető jeleket.

​1. Súlygyarapodás és állandó éhség

Nem titok, hogy a cukor rengeteg kalóriát tartalmaz. De van egy másik ok is, amiért a cukor miatt olyan gyorsan hízunk: ha túl sok cukrot eszünk, állandóan éhesek vagyunk. Ennek oka, hogy a cukor rövid távon felhajtja a vércukorszintet, de rosthiány miatt nincs tartósan telítő hatása. A tartós éhségérzet és az ebből fakadó folyamatos evés végül súlygyarapodáshoz vezet.

​2. Akne

Amikor cukrot eszünk, nemcsak az inzulinszint emelkedik, hanem a vérben lévő inzulinszerű növekedési faktor 1, röviden IGF-1 nevű hormon is. Az inzulinnal együtt ez az IGF-1 serkenti a faggyúmirigyeket és a túlzott keratinizációt a faggyúmirigyek területén, ezért azok eltömődnek, ami pattanásokhoz és gyulladásokhoz vezet.

​3. Vágyakozás és hangulatingadozás

csokitort\u00e1k

Fotó: Unsplash

A vér glükózszintjének nagymértékű emelkedése inzulinfelszabaduláshoz vezet, de ez gyakran olyan erős, hogy a vércukorszint nem a normál szintre, hanem az „alapszint” alá csökken, így relatív hipoglikémiát tapasztalunk, és ez sóvárgáshoz vezet. Egyeseknél pedig ez hangulatváltozásokat és nyűgösséget okoz.

​4. Gyulladás és gyenge immunrendszer

Normális esetben a cukor a vékonybélen keresztül szívódik fel a szervezetben. Ha azonban az általunk elfogyasztott egyszerű cukrok, például a glükóz és a fruktóz mennyisége meghaladja a vékonybél kapacitását, akkor ez a cukor a vastagbélbe kerül, és a vastagbélbe tartozó baktériumok számára válik táplálékká. „A szelektív táplálkozás ezeknek a baktériumoknak a szaporodásához vezet. A probléma az, hogy sajnos endotoxinokat hordoznak a baktériumfelületükön. Ezek úgynevezett lipopoliszacharidok. Ezek az endotoxinok aztán elhagyhatják a bélrendszert, bekerülhetnek a véráramba, és csendes gyulladáshoz vezethetnek, ami felgyorsítja a szervezet öregedését, és gyengíti az immunrendszert.

​5. Gyorsított öregedés

A magas cukorfogyasztás az úgynevezett AGE-k, vagyis az Advanced Glycation End Products (fejlett glikációs végtermékek) kialakulásához vezet. A hatás a karamellizációhoz hasonló: a kollagénünkben a rostoknak ideális esetben párhuzamosan kellene futniuk; amikor a szövetet megszelídítik, keresztkötések keletkeznek a kollagén kötőszövetben, ami merevvé, törékennyé teszi azt, könnyebben degenerálódik, és a szervezet is kevésbé képes az önjavításra.

Forrás: Vogue

Nyitókép: Shutterstock