5 módszer, amivel egyre magabiztosabb lehetsz

5 módszer, amivel egyre magabiztosabb lehetsz

Az egészséges önbizalom segíthet abban, hogy sikeresebbek legyünk a magánéletünkben és a szakmai életünkben. Kutatások pedig kimutatták, hogy a magabiztosabb emberek általában jobb eredményeket érnek el, szinte mindenben.


Félelmek

Ne halogasd a dolgokat. Feltehetőleg, ha a saját mércéden múlik, sose fogod elég késznek érezni magad, ahhoz hogy randira hívj valakit, vagy hogy fizetésemelést kérj a főnöködtől. Szembenézni néhány olyan aggállyal, amelyek az önbizalomhiányból fakadhatnak, a legjobb módszer lehet ennek leküzdésére.

Ha attól félsz, hogy zavarba hozod magad, vagy azt hiszed, hogy el fogod rontani, akkor is próbáld meg. Mondd magadnak, hogy ez csak egy kísérlet, és nézd meg, mi történik.

Lehet, hogy megtanulod, hogy egy kicsit szorongani vagy hibázni nem is olyan rossz, mint gondoltad. És minden egyes alkalommal, amikor továbblépsz, egyre erősebb lesz az önbecsülésed.

Reális célok kitűzése

A célok elérése olykor sok kudarccal járhat. Ilyenkor pedig elgondolkodtatunk, hogy megvan-e bennünk az, ami a sikerhez szükséges.

A nagyra törő, már-már túlzó célok kitűzése és azok sikertelensége egyételműen rontja az önbizalom szintjét. Ezzel szemben a reális célok elérhetőek. És minél több célt érünk el, annál magabiztosabbak leszünk.

Minden egyes tervél érdemes megkérdezni magunktól, hogy milyen esélyünk van arra, hogy elérjük őket. Ha csekély vagy szinte teljesen elképzelhetetlen, akkor érdemes egy kis időre lemondani róla.

Töröljük a szótárunkból az „azt hiszem” vagy „nem vagyok benne biztos” kifejezéseket

Cseréljük le a gyenge szavakat és kifejezéseket olyanokra, amelyekkel profibbnak és rátermettebbnek tűnünk.

Amikor másokkal beszélgetünk, kerüljük, hogy a mondatokat „azt hiszem” vagy „nem vagyok benne biztos” kifejezésekkel kezdjük vagy fejezzük be. Ehelyett használjuk a „szerintem” kifejezést, amely minket tesz a gondolat irányítójává, és nyugodt biztonságot sugall.

Más kifejezések, mint például a „véleményem szerint” szintén kevésbé tűnik magabiztosnak. Csak térjünk a lényegre, és távolítsuk el a felesleges bevezetőket.

Pozitív önbeszéd

Az önvádaskodás korlátozhatja a képességeinket és csökkentheti az önbizalmunkat azáltal, hogy meggyőzzük a tudatalattinkat arról, hogy nem tudunk megbirkózni valamivel, és meg sem kellene próbálnunk. Az optimista önbeszéd viszont elősegítheti az önbecsülést, és segíthet legyőzni az önbizalomhiányt.

Legközelebb, amikor azt kezded gondolni, hogy nincs jogod megszólalni egy megbeszélésen, vagy hogy túlságosan rossz formában vagy ahhoz, hogy eddz, emlékeztesd magad, hogy a gondolataid nem mindig helytállóak!

​Ne hasonlítgasd magad másokhoz!

Gyakran azokhoz hasonlítod magad, akiket az Instagramon követsz? A fizetésedet a barátaid keresetéhez méred? A társas összehasonlítás elmélete ugyan elmagyarázza, hogy ez a fajta attitűd teljesen természetes, nem valószínű, hogy segít az önbizalmunk növelésében. Sőt, sokkal inkább az ellenkező hatást válthatja ki.

Egy 2018-ban a Personality and Individual Differences című szaklapban megjelent tanulmány közvetlen kapcsolatot talált az irigység és az önmagunkkal kapcsolatos érzéseink között. Konkrétan a kutatók megállapították, hogy amikor az emberek másokhoz hasonlítják magukat, irigységet tapasztalnak. És minél több az irigység, annál rosszabbul érzik magukat.