Fiatal nő, hosszú hajjal az ágyában nyújtózkodik

Ezt árulják el az álmaid a mentális egészségedről

Egy új kutatás megállapította, hogy komoly összefüggés lehet az álmok és a mentális egészség között.


A depresszió vagy szorongás megfelelő kezelése után az emberek álmai gyakran javulnak. Azoknak az embereknek, akiknek az álmai pozitívabbak, jobb a mentális egészségük is – derült ki a kutatásból.

Ellenben azokkal az emberekkel, akiknek negatívabbak az álmaik. Ők ugyanis ébren is több szorongást és depresszióra jellemző tüneteket tapasztalnak.

A depresszió és/vagy szorongás kezelése után azonban az emberek álmai gyakran javulást mutatnak. De mi ennek az oka?

Minek köszönhető, hogy a depresszió kezelése után az emberek álmai pozitívabbak lesznek?

Ennek az lehet az oka, hogy azok az emberek, akik ébrenlétben jobban tudják szabályozni az érzelmeiket, alvás közben is pozitívabban tudják tartani az érzelmeiket.

A vizsgálatban 44 ember vett részt, akik 3 héten keresztül álomnaplót vezettek. Minden reggel feljegyezték, amire emlékeztek az álmukból és értékelték az álmok által kiváltott érzelmeiket is.

Mi lett az eredmény?

Az eredmények azt mutatták, hogy azok az emberek, akik pozitívabb álmokat éltek át, általában ébren is nyugodtabbak, szorongás és stresszmentesek voltak.

Pilleriin Sikka, a tanulmány első szerzője így nyilatkozott:

„Ha meg akarjuk érteni, hogy az álmok tartalma hogyan függ össze az ébrenléti jólléttel, nem elég csak a mentális rossz közérzet tüneteit mérni, hanem a jóllétet önmagában is mérni kell.”

Az ébrenlét közbeni szorongás viszont negatív álmokat eredményezett – magyarázzák a szerzők:

„A több szorongásos tünettel rendelkező egyének több negatív affektust fejeztek ki a későbbi álomjelentésekben, és úgy értékelték álmaikat, hogy azok több negatív affektust tartalmaztak.”

Korábbi tanulmányok a depressziót és a szorongást rosszabb álmokkal hozták összefüggésbe:

„A különböző mentális zavarokkal (pl. szorongás, depresszió), alvászavarokkal és mentális egészségi problémákkal küzdő emberek általában több rémálomról és negatív tónusú álmokról számolnak be. Érdekes módon a depressziós tünetek antidepresszáns kezelés hatására bekövetkező csökkenése az álomérzet megfelelő változásával jár együtt.”

Nyitókép: Getty

(PsyBlog)