Szelektív kukák és hulladékaik

Te tudod, melyik szelektív kukába mit kell dobni? Segítünk!

Az újrahasznosítás köztudottan fontos, de még mindig rengetegen vagyunk, akik nem tudják, hogyan kell ezt helyesen tenni. Megkülönböztetjük a lágy és kemény műanyagokat, valamint a vegyes anyagokból készült termékeket. De mi a helyzet a narancslé dobozokkal, az állateledel csomagolással, és úrahasznosíthatjuk-e a szépségápolási termékeket? Útmutatónk segít eligazodni.

Bár az újrahasznosítási rendszerek sokat fejlődtek, még mindig sok a zűrzavar a háztartási újrahasznosítással kapcsolatban, néha ráadásul irányítószámonként változik, hogy mit lehet és mit nem.

A Robinsons nevű cég 2022-es felmérése szerint az Egyesült Királyságban a háztartások 80%-ban még mindig nem tudják, hogyan hasznosíthatják újra hatékonyan a hulladékukat, és több mint a felük még mindig nagyon bizonytalan azzal kapcsolatban, mit lehet gyűjteni és mit nem.

Ez az újrahasznosítás szennyezéséhez vezetett, mely mostanában wishcycling néven vált ismertté, melynek értelmében az emberek valamit az újrahasznosítandó konténerbe dobnak abban a reményben, hogy az valóban újrahasznosítható lesz. Ha azonban ez nem sikerül, az a későbbiekben mindenféle problémát okozhat, beleértve magának az újrahasznosítási folyamatnak az aktív megakadályozását is.

A Recycle Now online forrás rengeteg útmutatást nyújt arról, hogy mit és hogyan kell újrahasznosítani, beleértve néhány szokatlanabb tárgyat is, amelyekkel sosem tudjuk, hogy mit kezdjünk.

A legtöbb helyi önkormányzat általában a kemény műanyagokat (pl. palackok és merev élelmiszer-tartályok), a papírt és kartont, az üvegpalackokat és üvegeket, valamint a fémkonzerveket és -dobozokat veszi újrahasznosításra. Ha bizonytalanok vagyunk, érdemes ezeken az oldalakon tájékozódni.

Ami a kevésbé ismert háztartási cikkeket illeti, ezek közül is sok újrahasznosítható. A visszavételi programok hasznosak például a fogászati termékek (gondoljunk csak a fogkefékre, fogkrémes tubusokra), az elektromos eszközökre, a szépségápolási termékekre és a legtöbb fogyasztási cikkre – a Recycle Now weboldalon egy nagyszerű eszközzel kereshetjük meg a környékünkön található szolgáltatókat.

Ami a lágy műanyagokat illeti, mint például a fóliafedeleket, a ropogtatnivaló-csomagolásokat, a salátazacskókat, a műanyag zacskókat és a csomagolóanyagokat, beleértve a buborékfóliát is, ezeket most már a legtöbb szupermarket kukáiban lehet újrahasznosítani.

De mit nem lehet újrahasznosítani? Néhány dolgot nem szabad az újrahasznosításhoz tenni, és ennek jó oka van. Íme egy útmutató:

Élelmiszer-hulladék/megmaradt termék

Néhány újrahasznosítási mítosszal ellentétben az újrahasznosításnak meglehetősen tisztának kell lennie, amikor kirakjuk őket, legalább át kell öblítenünk őket, legyen szó szépségápolási termékekről vagy élelmiszer csomagolásról. Ez azért van így, mert egyes anyagok szennyezhetik az újrahasznosítási folyamatot. A pizzás dobozoknak például a lehető legtisztábbnak kell lenniük.

Eldobható pelenkák

Sajnos az Egyesült Királyságban jelenleg nincs széleskörű újrahasznosítási rendszer a pelenkák számára – ahogy hazánkban sem – bár Walesben van egy Nappicycle nevű cég, amelynek célja, hogy szolgáltatásait az egész Egyesült Királyságra kiterjessze.

Tamponok és egészségügyi betétek

Ugyanez vonatkozik a legtöbb egyszer használatos menstruációs termékre is. Még a műanyag tampon applikátorokat sem lehet újrahasznosítani, mivel érintkeznek az emberi vérrel, ami ellentétes az újrahasznosítási előírásokkal. Ha lehetséges, fontoljuk meg az újrahasználható menstruációs termékek használatát a hulladék minimalizálása érdekében.

Ragasztószalag

A ragasztószalag nem újrahasznosítható, ezért a normál hulladékgyűjtőbe kell dobni. A vízalapú ragasztóval készült papírszalag azonban újrahasznosítható.

Papírzsebkendő

Bár papírból készülnek, a zsebkendők rövid rostjaik miatt jelenleg nem újrahasznosíthatók. A szokásos hulladékgyűjtőbe kell dobni őket.

Vattapamacsok/vattakorongok

Egyik sem újrahasznosítható, még a papírszárral rendelkező vattapamacsok sem. Mindig a szemetesbe dobjuk őket, és ne húzzuk le a vattát a WC-n, mert dugulást okozhat.

Nedves törlőkendők

A babatörlőkendők, kozmetikai törlőkendők, tisztítótörlők és nedves WC-zsepik nem újrahasznosíthatók, és nem is lehet lehúzni.

(Glamour)

Nyitókép: Shutterstock