Fekete nő kezében mobiltelefonnak, körülötte emojik

A világ első afro frizurás emojiját szorgalmazzák Londonban

Fiatal londoni diákok és szakemberek egy csoportja megtervezte a fekete és vegyes bőrszínűek frizuráját ábrázoló első emojikat azzal a céllal, hogy lebontsák a szépséggel kapcsolatos sztereotípiákat és befogadóbbá tegyék a digitális világot.

A fiatalok által vezetett RISE.365 szervezet és a Good Relations PR-ügynökség partnerségével létrejött projekt a texturizmus ellen kíván fellépni, amely a diszkrimináció egy olyan formája, amelyben az afro hajat gyakran „szakszerűtlennek”, „nem vonzónak” vagy „tisztátalannak” tartják.

Közel 4000 emoji – emberi érzelmeket vagy tárgyakat ábrázoló szimbólumok az interneten – létezik, de egyiken sem szerepel fekete vagy vegyes rasszú frizura. A RISE.365 és a Good Relations saját kezébe vette a dolgokat, hogy ezen változtasson.

Fiatalok egy csoportja felvázolta, hogyan kellene kinézniük az emojiknak, majd a tervezők elkészítették a végeredményt

„(Az emojik) lebontanák a társadalmi normákat, miszerint a hajadnak egyenesnek kell lennie ahhoz, hogy kívánatosnak tartsanak. Remélem, hogy az emberek büszkén viselik a hajukat”

– mondta a projekten dolgozó, 17 éves Jayzik Duckoo.

A csapat négy emojit hozott létre, amelyek afrofrizurát, fonatokat, parkettafonást és rasztákat ábrázolnak. Ezeket 2025 áprilisában nyújtják be az emojikért felelős kaliforniai székhelyű Unicode-nak megfontolásra.

Az „afro haj” kifejezésre való google-keresés segíthet az emojik elfogadásában, mivel az Unicode figyelembe veszi, hogy milyen gyakran használják a szimbólumhoz kapcsolódó kifejezést – írja a RISE.365.

Olivia Mushigo, a projekt mögött álló senior kreatív elmondta, reméli, hogy az emojik révén az emberek „felhatalmazva érzik magukat, és ... valóban látják őket”.

A RISE.365 104 tagja között végzett felmérés azt mutatta, hogy 61%-uk tapasztalt már diszkriminációt vagy zaklatást a haja miatt. A CROWN Research Studies 2023-as tanulmánya szerint a fekete nők 66%-a változtatja meg a haját egy állásinterjú miatt.

Vanita Brown, az emojik tervezője szerint az egyik ok, amiért ilyen emojik még mindig nem állnak rendelkezésre, az az eurocentrikus szépségnormák normának tekintése. Brown szerint az állományképekben a reprezentáció hiánya is probléma, és a Mushigo rávilágított a technológiai vállalatok sokszínűségi hiányosságaira, ahol a feketék alulreprezentáltak.

„Remélhetőleg a technológiai csapatok nagyobb sokszínűségével és befogadásával több olyan emojit fogunk látni, amelyek valóban reprezentálják a világ sokszínűségét, amelyben élünk”

– mondta.

(Reuters)

Nyitókép: Shutterstock