Ajándékokkal teli zacskót tartó női kéz

Ezt mindenképp tedd meg a karácsonyi ajándékvásárlás előtt!

Az év vége az ünnepi partik, az édes finomságok, a csillogó dekoráció és a családi összejövetelek izgalmas időszaka – és egyben az év legforgalmasabb vásárlási időszaka is.

Bár az évnek ez az időszaka gyakran örömmel és ünnepléssel jár, ez sokaknál pénzügyi stresszel és szorongással társulhat. A pénzügyi határok fenntartása az ünnepi időszakban több okból is kulcsfontosságú.

Fontos ellenállni a túlköltekezés kísértésének, hogy elkerüljük az adósságok felhalmozódását, elősegítsük az egészséges kapcsolatokat, minimalizáljuk a stresszt és példát mutassunk a pénzügyi felelősségvállalásról.

Könnyű belefeledkezni az ünnepek izgalmába, és úgy költeni a pénzt, hogy nem gondolunk a következményekre, de a világos határok felállításával szem előtt tarthatjuk a pénzügyi céljainkat. Az alábbiakban összeszedtük a legjobb tippeket a pénzügyi határok kialakítására és betartására az ünnepek idején.

1. Előzetes költségvetés felállítása

Érdemes jóval az ünnepi szezon előtt meghatározni az ünnepi költségvetést, ami magában foglalhatja az utazási, élelmiszer- és ajándékozási kiadásokat. A világos határok megszabásával elkerülheti az impulzusvásárlásokat. Állítsunk fel egy költségvetést a bevételeink és kiadásaink alapján, és tartsuk magunkat ahhoz. Ha valamire többet kell költenünk, más területeken csökkentsünk a kiadások egyensúlyba tartása érdekében.

2. Lista készítése

Az ajándékvásárlásnál érdemes lehet a költségvetést és a bevásárlási terveket is pontosabban meghatározni. Szedjük össze, kiket szeretnénk megajándékozni, és határozzuk meg, kire mennyit szeretnénk körülbelül költeni, mielőtt belevetnénk magunkat a vásárlásba. Fontos, hogy menet közben frissítsük a listát a tényleges kiadásokkal, mivel nagyon könnyű túllépni a meghatározott limitet.

Fontos a reális és hatékony határok felállítása, amelyek alapján megfontoljuk, hogy egy adott dologra valóban szükségünk van-e.

3. Új hagyományok

Kezdeményezzük a családban a nem költekezés hagyományát, miszerint ne költsünk egy bizonyos összegnél többet az ajándékokra karácsonykor, vagy akár egyáltalán ne ajándékozzunk.

4. Ne hasonlítgassunk

Ne játsszon az összehasonlító játékot.Ahogy a mondás tartja, az összehasonlítás az öröm tolvaja. A közösségi média sokszor megkeseríti az életünket, főleg karácsonykor, amikor azt nézegetjük napokon át, melyik ismerősünk hova utazott, mit kapott, és a többi. Akaratlanul is hasonlítgatni kezdjük velük a saját életünket.

Próbáljunk ilyenkor visszavenni kicsit az online jelenlétből, és több időt együtt tölteni a családdal vagy a barátokkal.

5. Kerüljük az érzelmi költekezést

Az ünnepek alatti pénzügyi határok szabásakor legyünk tisztában az érzelmi kiváltó okokkal, a társadalmi nyomással és a mai ajándékozási kultúrával. Ha túlköltekezésbe esnénk, gondolkodjunk el rajta, hol tanultuk ezt a viselkedést, és ássunk mélyebbre, mi lehet ennek az oka.

Az érzelmi költekezés nagy problémát jelenthet az ünnepi szezonban, amely hajlamos felidézni a gyermekkori emlékeket és a tökéletesség elérésére irányuló nyomás érzését. Ha a vásárlás miatt rohanást érzünk, értsük meg a költekezés célját. Az önmagunkkal szembeni védekezés úgy nézhet ki, hogy pontosan tudjuk, milyen ajándékokat veszünk másoknak.

(Huffpost)

Nyitókép: Shutterstock