Fiatal nő a repülőgépen alszik

Szakértők szerint így alhatunk a leghatékonyabban a repülőn

A repülőgépen való alvás nem mindig egyszerű. Szakértők okos tippjeivel azonban megtanulhatjuk, hogyan merülhetünk pillanatok alatt álomországba repülés közben.


Igen, a repülőgépen való alvás megtanulható.

Ha a repülés közbeni alvásról van szó, a légi utasok általában két kategóriába sorolhatók: vannak, akik használnak utazópárnát, és azonnal elalszanak, és vannak, akik szinte képtelenek elaludni. A legtöbb ember számára azonban kihívást jelent a repülés közbeni alvás.

„Az optimális alvás a legjobban egy csendes, sötét és hűvös szobában érhető el”

– mondja Dr. David Kuhlmann, alvásgyógyász.

„Amellett, hogy magasan vagyunk az égben, érthető, hogy a zaj, a fény és az ingadozó hőmérséklet a repülőgépeken kihívássá teheti a lecsendesedést és az igazi elalvást.”

Ha ehhez még hozzávesszük a lábtér és a kényelemhez szükséges hely hiányát, nem csoda, hogy sokan küszködnek.

Nem kell azonban többé az alvással küzdenünk a repülőgépeken.

A Reader’s Digest magazinja szakértőket kérdezett meg, hogy megtudjuk a legjobb alvási tippeket a repüléshez.

Ablak melletti ülés.

Sok turista számára a normál turistaosztályon az ablakos ülés foglalása a legjobb lehetőség arra, hogy aludjon egy kicsit a repülőn. Hogy miért? Könnyebb elaludni, ha a fejet az ablaknak vagy a falnak támaszthatjuk, és nem ébreszt fel minket mások mosdóba járása. Ráadásul az ablak redőnyét is lehúzhatjuk.

Kiegészítők alváshoz.

Ha véletlenül mégis a középső ülés lett a miénk, akkor érdemes olyan alváskiegészítőket eszközölni, amelyek kényelmesebbé teszik a repülést.

„Ha komolyan gondoljuk, hogy a repülés alatt aludni szeretnénk, akkor érdemes megfontolni a zajszűrős fejhallgató vagy füldugó használatát, a szemmaszk viselését és a laza, légáteresztő rétegek viselését, hogy kényelmesebben és nyugodtabban érezzük magunkat”

– tanácsolja a szakértő.


Szundítás.

„A rövid távú repülőutak kitűnő alkalmat adhatnak arra, hogy bepótoljuk a szükséges pihenést, és a szundítás nagyszerű a memória és a kognitív funkciók szempontjából”

– magyarázza a szakértő.

Ráadásul, ahogy a repülőgépek utazómagasságra emelkednek, az utastér nyomása csökken - ami azt jelenti, hogy az oxigén valamivel kevésbé sűrű, mint a földi magasságban -, ami álmosságérzetet okozhat.

Tipp: Ha egy rövidebb repülőúton szeretnénk aludni, akkor a szunyókálást tartsuk 20 percnél rövidebb időre, és gondoskodjunk róla, hogy az délután 3 óra előtt befejeződjön.

Alkohol és koffein kerülése.

„Bár azok az aranyos kis üvegek csábítóak lehetnek, jobb, ha elkerüljük őket, ha szeretnénk optimalizálni az alvást és leküzdeni az időeltolódást”

– mondja Dr. Chasser. Az alkohol ugyan segíthet elaludni, de pusztítást végez az alvás minőségében, ami gyakoribb ébredésekhez és kevésbé pihentető pihenéshez vezet.

Dr. Kuhlmann hozzáteszi, hogy a koffein ugyanilyen káros hatással lehet az alvásra.


Elektronikus eszközök használatának csökkentése.

Korlátozzuk az elektronikus eszközök használatát lefekvés előtt - akár az utazás előtti napokban, a felkészülési szakaszban, akár a repülőgépen töltött idő alatt.

„A képernyők által kibocsátott kék fény azt jelzi az agyadnak, hogy nappal van, így nehezebben tudsz lecsendesedni és álmosnak érezni magad”

– mondja Dr. Kuhlmann.

Ha azt tervezzük, hogy a repülőút előtt vagy alatt olvasni szeretnénk, akkor ruházzunk be egy e-könyvre, mely nem bocsát ki kékfényt.

Nyitókép: Shutterstock