2025-től már arcfelismeréssel ellenőrzi utasait egy repülőtér
Az Abu-Dhabiban található Zayed nemzetközi repülőtér hamarosan forradalmasíthatja az utaskontrollt, jövő évtől ugyanis teljes mértékben biometrikus – azaz arcfelismerési szoftverek általi – azonosítás alapján ellenőrzni majd utasait.
Az Egyesült Arab Emírségekben található repülőtér technológiai újításának köszönhetően sem az útlevél, sem a repülőjegy felmutatására nem lesz szükség a jövőben, ezek helyett a biometrikus rendszer gondoskodik majd az utasellenőrzésről.
Mindez azt jelenti, hogy az összes ellenőrzőpontot arcfelismerő szenzorokkal szerelik fel, amelyek minden egyes utast képesek lesznek felismerni és azonosítani.
Amint az utasok belépnek a check-in területére és áthaladnak a biztonsági ellenőrzésen, még a beszállókapunál sem lesz szükségük arra, hogy elővegyék személyes okmányaikat – mindvégig az arcuk lesz az egyedi azonosítójuk.
Miért előnyös mindez az utasoknak?
A szakértők és fejlesztők is úgy vélekednek, hogy a biometrikus rendszer jelentősen felgyorsítja majd a repülőtéri folyamatokat, jócskán megkönnyítve ezzel az utasok számára is az áthaladást.
Néhány kisebb utasforgalommal bíró csomóponton, például a milánói Linate és a cataniai repülőtéren próbajelleggel már idén bevezették a biometrikus azonosítást.
„Az utasok arról számoltak be, hogy kevesebb mint 15 perc alatt el tudnak így jutni egészen a járdaszegélyről a beléptetőkapukhoz. Ha figyelembe vesszük, hogy ez egy hatalmas létesítmény, ezen néhány perc alatt átjutni valóban úttörő teljesítmény”– mondta el Andrew Murphy, az Abu Dhabi repülőtér vezető informatikusa.
Aki azonban nincs oda a technológiai vívmányért, annak elérhető lesz a jól bevált hagyományos rendszer. Erre is jócskán mutatkozik még igény – egy 2023-as felmérés szerint a megkérdezettek negyede egyáltalán nem bízik az arcfelismerő programokban.
Nyitókép: Shutterstock