Barcelona, Spanyolország

2099-re sokkal veszélyesebb lesz Európába látogatni

Az éghajlatváltozás a világ minden területére hatással van, a japán Fudzsi-hegytől kezdve, ahol 2024-ben két hónapos havazási késedelmet tapasztaltak, a Szahara sivatag egyes területein át, amelyek lassan trópusi oázisokká alakulnak. Ettől a problémától pedig Európa sem mentes.


A Nature Medicine című szaklapban közzétett, a Environment & Health Modeling (EHM) Lab kutatói által készített tanulmány szerint az éghajlatváltozás az időjárással összefüggő halálesetek számának drasztikus növekedését fogja eredményezni Európában.

A tanulmány becslése szerint 2015 és 2099 között Európában a szélsőséges időjárási viszonyok miatt összesen mintegy 2,3 millió további haláleset fog bekövetkezni, amelynek oka az éghajlatváltozás miatt emelkedő hőmérséklet és a hőséghez való alkalmazkodás hiánya.

Évről évre egyre nyilvánvalóbbá válik, hogy az EU-nak fel kell készülnie az előttünk álló hőmérséklet-emelkedésre, mivel jelenleg Európa a leggyorsabban melegedő kontinens. Nemrég a Herminia vihar lecsapott Rennes-re és Toszkánára, 2024 őszén pedig a DANA vihar soha nem látott áradásokat és pusztítást okozott Szicíliában.

A Földközi-tenger menti városokat sújtja a legsúlyosabban

Az emelkedő hőmérséklet leginkább a Földközi-tenger partján fekvő városokat érinti majd. Különösen Barcelonában várható a legtöbb halálos áldozat, a jelenlegi adatok szerint 246 082 haláleset.

Ez nem meglepő, tekintve, hogy Spanyolország már most is küzd az éghajlatváltozás negatív hatásaival. 2024 őszén Barcelonában szélsőséges időjárási körülmények uralkodtak, amikor a repülőtéren árvíz keletkezett, és több vonatot is törölni kellett, míg Katalónia régiójában szintén súlyos hőhullámok pusztítottak.

A lista második helyezettje Róma, ahol további 147 738 haláleset várható, szorosan követi Nápoly 147 248 halálos áldozattal.

Íme a 2015 és 2099 között az emelkedő hőmérséklet által leginkább érintett városok listája és a szélsőséges hőség miatti halálesetek becsült száma.

  • Barcelona, Spanyolország: 246 082ű
  • Róma, Olaszország: 147 738
  • Nápoly, Olaszország: 147,248
  • Madrid, Spanyolország: 129 716
  • Milánó, Olaszország: 110 131
  • Athén, Görögország: 87 523
  • Valencia, Spanyolország: 67 519
  • Marseille, Franciaország: 51,306
  • Bukarest, Románia: 47 468
  • Genova, Olaszország: 36 338

A tanulmány szerint a közép- és észak-európai városok is érintettek lesznek, de kevesebb halálos áldozattal. Ezzel szemben a skandináv országokban és a Brit-szigeteken kevesebb haláleset fordulhat elő a hideg miatt.

A halálos áldozatok számának csökkenése azonban jelentéktelen lesz az éghajlatváltozás okozta többlet halálesetek számához képest.

Sajnos úgy tűnik, hogy az európai városok hőmérséklet-emelkedéshez való alkalmazkodása nem oldja meg a problémát, és nem akadályozza meg a halálos áldozatok számát. A tanulmány szerint a probléma megoldásának egyetlen módja a CO2-kibocsátás csökkentése.

A turisták elkerülhetik a mediterrán országokat, és az észak-európai úti célokat választhatják. A jelenlegi becsléseket figyelembe az olyan országokban, mint Spanyolország, Görögország és Olaszország, a turisták száma csökkenhet. Ez különösen a nyári hónapokban lehet nyilvánvaló, amely minden európai mediterrán országban a főszezon.

(Travel)

Nyitókép: Unsplash