macska

Miért mondjuk, hogy a macskáknak kilenc élete van?

Bármennyire is szeretnék, hogy igaz legyen, sajnos a macskák kilenc élete csak egy mítosz. De vajon honnan ered ez a furcsa „ismertetőjegy", amit a világ minden táján rásütnek bajszos kedvenceinkre?


Macskák a különböző kultúrákban

Az elképzelés, hogy a macskáknak kilenc élete van, már régóta létezik − bár nehéz pontosan meghatározni, hogy mióta. A legtöbb forrás egy régi angol közmondást idéz, amely szerint:

A macskának kilenc élete van. Háromszor játszik, háromszor elkóborol, és végül háromszor marad.

Nincs tárgyi bizonyíték arra, hogy a közmondás honnan származik, vagy hogy milyen gyakran használták. Az is feltételezhető, hogy a közmondás mögött valószínűleg a macskák egyedi személyiségére akartak rámutatni, és nem az élettartamukra vonatkozó tényszerű kijelentésnek szánták.

William Shakespeare a mondás tényleges „kilenc élet” részét említi a Rómeó és Júliában a következő sorral:

Semmit, jó macskakirály, pusztán kilenc életed közül az egyiket.

De nem Anglia az egyetlen lehetséges forrás. A macskákat az ókori egyiptomiak is tisztelték, sőt, úgy hitték, hogy isteni energiával rendelkeznek. Kultúrájuk szerint a napisten, Atum szülte a másik nyolc istent, és szintén macskaalakot öltött. A kilenc élettel való kapcsolat ebből a szimbolikából is eredhet.

Kínában mind a macskák, mind a kilences számnak pozitív jelentősége van: a macskákat egykor imádták, a kilences szám pedig a hosszú életet jelképezte.

Érdekesség, hogy egy Reddit-téma szerint Németországban és néhány spanyol nyelvű országban azt mondják, hogy a macskáknak hét élete van. Ott ugyanis ez a szerencsét hozó, életet meghosszabbító szám.

​A macskák mindig a talpukon landolnak?

egy macska l\u00e9pdel a ker\u00edt\u00e9sen

Fotó: Shutterstock

Bárhol is született a mondás, az elképzelés, hogy ezeknek az állatoknak kilenc élete van, ma már elterjedt. Ez valószínűleg a macskák olyan viselkedésformáival függ össze, amelyek lehetővé teszik számukra, hogy túléljék a látszólag lehetetlen helyzeteket. A macskák nagyon intelligensek és védekezőképesek; ha van macskád, tudod, milyen gyorsan képesek megijedni vagy támadni. Villámgyorsak a reflexeik is, amelyek lehetővé teszik számukra, hogy gyorsan elmeneküljenek a veszélyes helyzetekből.

Az átlagos macskafélék érzékszervei is lenyűgözőek. A macskák kiválóan látnak a sötétben, de hallásuk és tapintásuk is éles. Ezek alapján elmondhatjuk, hogy lényegében minden előnyük megvan ahhoz, hogy megérezzék a veszélyt, mielőtt az elérné őket − ami plusz időt ad nekik arra, hogy kikerüljék az életveszélyes helyzeteket.

A „macskák mindig talpra esnek" kifejezés is szerepet játszhat a kilenc élet idiómában. Bár a macskák valójában nem mindig a lábukra esnek, van egy reflexük, amely segít nekik tájékozódni gyakorlatilag bármilyen helyzetből. A szakértők még mindig találgatnak arról, hogy ez hogyan működik és mennyire hatékony, de úgy tűnik, hogy ez egy olyan tulajdonság, amely csak a macskafélékre jellemző.

Bár ezek a tulajdonságok talán nem elegendőek ahhoz, hogy plusz életet biztosítsanak, minden bizonnyal segítenek a macskáknak abban, hogy a legtöbbet hozzák ki a jelenlegi életükből.

Forrás: Mentalfloss

Nyitókép: Unsplash