6 szülői viselkedés, ami miatt neheztelni fog rád a gyereked
A neheztelés érzését mindannyian átéljük olykor-olykor. Lehet, hogy az otthoni egyenlőtlen munkamegosztás miatt orrolunk meg a partnerünkre, esetleg a munkahelyükön neheztelünk a felettesünkre, amikor a munkánkat nem ismerik el. A gyerekek esetében pedig nem ritka, hogy szüleikre neheztelnek. Hogy miért? Cikkünkből kiderül, ahogy az is, mivel védhetjük ki, hogy gyerekünknek elege legyen belőlünk.
A neheztelés a harag és a boldogtalanság állapota, amely az igazságtalan bánásmód érzése miatt alakul ki. Idővel erősödik, és minél tovább tart, annál nehezebb feloldani. Jelentős negatív hatással lehet a szülőkkel való kapcsolatra, beleértve a bizalom elvesztését, az elhanyagolás, az elutasítás vagy az elhagyatottság érzését
− magyarázta Dr. Gene Beresin, a Harvard Medical School pszichiátriaprofesszora.
A veszélyes az, hogy ezek a negatív érzések és a szülőkkel való bizonytalan kapcsolat később mintául szolgálhat a más felnőttekkel és kortársakkal való kapcsolatokban. Így előfordulhat például, hogy az igazságtalan bánásmódtól és fájdalomtól való félelmünkben elszigetelődünk, esetleg dühkitöréseink lesznek, ami aztán krónikus bűntudathoz és alacsony önértékeléshez vezet. Szerencsére mindez nem elkerülhetetlenek.
A HuffPost szakértők segítségét kérte, hogy bontsanak le néhány olyan szülői viselkedési formát, amely hozzájárulhat a neheztelés érzéséhez, és osszanak meg néhány egészségesebb megközelítést.
1. Igyekezzünk a családi szabályokat következetesen alkalmazni
Természetesen vannak olyan időszakok, amikor mi, szülők következetlenek vagyunk, és például megengedünk egy kimaradást, egy extra desszertet vagy akár egy késői mozizást. De ezeket különleges dologként kell megjelölni, különben zavart és neheztelést okozhat. Ha egy olyan helyzet, mint a válás, veszteség vagy gazdasági nehézségek miatt kevesebb struktúra és következetesség van otthon, beszéljünk erről a gyerekkel az életkorának megfelelő módon.
2. Ígéretek elhanyagolása
Fotó: Shutterstock
Ha megígérünk valamit, majd elfelejtjük, mert egyszerűen túlságosan stresszesek vagy elfoglaltak vagyunk, az neheztelést okozhat. Felnőttként úgy érzed, hogy jó okod van arra, hogy elfelejtetted, de a gyerek ezt nem így látja. Volt egy elvárásuk, ami nem teljesült. Ha ilyen helyzetbe kerülünk, ismerjük el a gyerekeknek, mi történt, érvényesítsük a sértett érzéseket, és magyarázzuk el, hogyan tervezzük jóvátenni a történteket.
3. Nem magyarázzuk meg a dolgok okait
Néha a gyerekek úgy gondolhatják, hogy valami igazságtalan, és neheztelnek, egyszerűen azért, mert nem tetszik nekik. Például teljesen helyénvaló, hogy egy 6 évesnek korábban kell lefeküdnie, mint egy tizenévesnek, de a 6 éves ezt igazságtalannak fogja tartani. Ilyenkor fontos elmagyarázni, hogy az, hogy mindenkinek megadjuk, amire szüksége van, nem mindig azt jelenti, hogy mindenki pontosan ugyanazt kapja. A különböző döntések mögötti árnyalatok közlése csökkentheti a neheztelést és kölcsönös tiszteletet mutathat.
4. Saját elvárások támasztása
Fotó: Shutterstock
Bár minden gyereknek szüksége van elvárásokra a megfelelő, kedves, tisztelettudó, kötelességtudó és megbízható viselkedéshez, egyes szülők saját ideáljaikat, törekvéseiket és küldetéseiket erőltetik a gyerekeikre. Ez jelentheti azt, hogy burkoltan vagy nyíltan megkövetelik a kiválóságot a tanulmányokban, a sportban, a közösségi szolgálatban, a legjobb főiskolára való bejutást − sőt, még azt is megmondják nekik, hogy mit kellene csinálniuk az életben, mik legyenek az érdeklődési köreik és céljaik. Ehelyett arra kellene törekednünk, hogy gyermekeinket olyannak lássuk és értékeljük, amilyenek, és támogassuk őket, mint egyéniségeket, saját vágyakkal, álmokkal és érdeklődési körrel.
5. Mindent túlságosan ellenőrzünk
Senki sem szereti, ha megfigyelik. Ha a szülő a gyermek életének minden részletét − a tanulmányi, sportolói, társadalmi, digitális életét – felügyeli, csak aláássa a bizalmat, a személyes felelősséget, az önállóság megtanulását és azt, hogy mikor kell segítséget kérni. Állj ellen a kísértésnek, hogy gyermeked világának minden aspektusát felügyeled, és összpontosíts arra, hogy egészséges mértékű struktúrát adj át és a kudarcok lehetőségét is fogadd el.
6. Nem kérünk bocsánatot
Kétségtelen, hogy néha elrontjuk a dolgokat, és a bocsánatkérésnek hatalmas értéke van. Hangsúlyozza, hogy felelősséget vállalunk a hibáinkért, elismerjük, hogy megbántottunk vagy csalódást okoztunk a másik személynek, elszomorodtunk a saját viselkedésünk miatt, és legközelebb megpróbáljuk jobban csinálni. A bocsánatkérés hiánya komolyan neheztelést szül.
Nyitókép: Shutterstock
- 5 jel, ami arra utalhat, hogy érzelmileg éretlen szülőkkel nőttél fel ›
- 8 dolog, amit bárcsak másképp csinálnának a válófélben lévő szülők ›
- 3 jel, hogy alacsony érzelmi intelligenciájú szülők neveltek ›
- Így hat a gyerekre, ha az anya depressziós ›
- 4 mód, hogyan betegítheti meg gyerekét a helikopter szülő ›