5 érdekes tény nőkről, amikkel lehet, nem találkoztál történelem órán

5 érdekes tény nőkről, amikkel lehet, nem találkoztál történelem órán

Bár vannak olyan alapvető tények a női történelemmel kapcsolatban, amelyeket szinte mindenki ismer, érdemes egy pillantást vetni néhány kevésbé ismert érdekességre is! Íme!


A világ első regényét Muraszaki Sikibu, egy japán nő írta

commons.wikimedia.org

A 11. század elején írt Gendzsi szerelmei ma már a japán irodalom klasszikusa. A szerző Muraszaki Shikibu nemesasszony és udvarhölgy volt, aki nagyszerű művével egy csapásra kulturális újítóvá vált. Az eredeti kézirat orihon stílusban készült, azaz több papírlapot ragasztottak és hajtogattak össze váltakozó irányban.

A 20. század elején fordították le először modern japánra, azóta pedig már tucatnyi nyelven elérhető a mű. Magyarul 1963-ban jelent meg először. A könyv Hikaru Gendzsi, egy trónfosztott császár fiának életét követi nyomon, akinek szerelmein keresztül ismerhetjük meg az udvari életet és nemesség szokásait.

A történelem első feljegyzett orvosa egy nő volt, aki Kr. e. 2700 körül élt Egyiptomban

commons.wikimedia.org

Meritptah nemcsak az első nő volt, aki orvosként szolgált, hanem az első nő, aki részt vett bármilyen hivatalos tudományban. A fáraó udvarában szolgált a második egyiptomi dinasztia idején. Mint az ókori történelemben feljegyzett sok nő esetében, az ő létezése is vitatott. A Szakkarában található sírja azonban arról tanúskodik, hogy valóban élt és orvosként dolgozott.

Marie Curie az egyetlen személy, aki valaha két különböző tudományos kategóriában Nobel-díjat kapott

en.wikipedia.org

Curie 1903-ban nyerte el első fizikai Nobel-díját, férjével, Pierre-rel és Henri Becquerel fizikussal megosztva. Curie lett az első nő, aki Nobel-díjat kapott, majd később ő lett az első tudós, aki ezt másodszor is kiérdemelte. 1911-ben kapta meg újra a rangos elismerést − ezúttal a kémia területén − a rádium izolálásáért.

A nőknek 1974-ig nem lehetett hitelkártyája

Ruth Bader Ginsburg 1993-ban.

Getty Images

Csak az 1974. évi Equal Credit Opportunity Act kongresszusi elfogadása után kaptak a nők jogot arra, hogy saját nevükre szóló hitelkártyát szerezzenek. Ezt megelőzően a bankok megkövetelhették a nőktől, hogy egy férfit hozzanak magukkal, aki kezességet vállal értük. Az igényléskor a nőket arról kérdezték, hogy házasok-e, vagy tervezik-e, hogy egyszer gyermeket vállalnak. A kártya limitjének kiszámításakor a fizetésüket akár 50 százalékkal is csökkentették.

Ruth Bader Ginsburg, a Legfelsőbb Bíróság egykori bírája volt az, aki megteremtette az alapját az egyenlő hitellehetőségekről szóló törvénynek, amely tiltja a nemi és faji megkülönböztetést.

Aretha Franklin volt az első nő, akit beiktattak a Rock & Roll Hall of Fame-be

commons.wikimedia.org

Az Ohio állambeli Clevelandben található Rock & Roll Hall of Fame 1983-ban jött létre. Évente egy óriási ünnepség keretében jó néhány tagot iktatnak be, 1987-ben pedig az első női előadó is kiérdemelte ezt a megtiszteltetést. Bár ezek a beiktatások most sem bővelkednek női jelöltekben, legelőször nem is kerülhetett volna be érdemesebb művésznő, mint Aretha Franklin.