óriáspanda

Őssejtek menthetik meg az óriáspandákat a kihalástól egy új tanulmány szerint

Az óriáspandákat (Ailuropoda melanoleuca) hosszú évtizedek óta a kihalás fenyegeti. Bár a tudósok már régóta keresik az innovatív módszereket túlélésük biztosítására, eddig nemigazán találtak megoldást. Most egy több intézményt tömörítő csapat azonban hatalmas lépést tett a cél felé: egy óriáspanda normál bőrsejtjeit sikeresen alakították át őssejtekké.


A kutatók úgynevezett indukált pluripotens őssejteket, azaz iPSC-ket hoztak létre.

​Ez egy olyan sejttípus, amely felnőtt szomatikus sejtként – jelen esetben bőrsejtként – indul, majd visszaprogramozva embrionális állapotba bármilyen sejttípussá átalakulhat, és korlátlanul szaporodhat.

\u00f3ri\u00e1spand\u00e1k egy \u00e1llatkertben

Fotó: Shutterstock

A technológia azonban nem új keletű: 2006-ban már Nobel-díjjal is jutalmazták, azóta pedig számos állatfajnál – köztük az szélesszájú orrszarvú esetében – már ígéretesnek bizonyult.

Valójában ez az új tanulmány azt bizonyítja, hogy a tudományos eredményeket gyakran rengeteg próbálkozás és hiba előzi meg.

Ahogy az egyik szerző, Jing Liu is nyilatkozta, amikor a csapat olyan kísérleti körülményeket próbált ki, amelyek korábban egerek és emberi sejtek esetében is beváltak, nem működött. Így visszamentek a tervezőasztalhoz, változtattak apró részleteken, majd addig próbálkoztak, amíg megalapozott bizonyítékokat nem szereztek.

Az óriáspanda iPSC-k valós megoldást nyújthatnak a faj kihalásának problémájára. A tudósok remélik, hogy az így kinyert petesejtekből embriókat lehet majd előállítani.

Ez azonban nem jelenti azt, hogy egyhamar laboratóriumban nevelt óriáspandákat láthatunk majd. Mint Liu kifejtette, az óriáspanda-embriók előállítása hatalmas szakmai kihívást jelent.


Forrás: IFLScience

Nyitókép: Shutterstock