Idén sem maradt el az őrült paradicsomdobáló fesztivál Spanyolországban
A mintegy 22 000 résztvevő minden év augusztus utolsó hetében részt vesz a Valenciától 40 km-re fekvő Bunolban zajló őrületben.
Az idei Tomatina fesztiválra hét teherautó 150 tonna érett körteparadicsomot osztott szét a lelkes résztvevők között, akik közül sokan külföldről érkeztek.
A nem helyi lakosok 15 eurós (kb. 6 ezer forint) díjat fizetnek, míg a helyiek ingyenesen élvezhetik a fesztivált.
„Imádjuk a paradicsomot! Ezért döntöttünk úgy, hogy eljövünk, és nagyon jól éreztük magunkat”
– mondta egy Ausztráliából érkezett résztvevő.
Az egyórás küzdelem kezdetét petárdák jelezték, amelyeket akkor gyújtottak meg, amikor az egyik versenyzőnek sikerült felmásznia egy szappannal bekent csúszós rúdon, hogy elkapjon egy, a tetején lógó sonkacombot.
Egy másik, Kenyából érkező látogató „gyönyörűnek, csodálatosnak, kreatívnak, észbontónak” nevezte az eseményt.
Miután az esemény véget ért, egy vízsugarakkal felfegyverzett takarítóbrigádot távolította el a szemetet a város utcáiról, amelyek a paradicsom természetes savasságának köszönhetően ragyogóvá váltak.
A kifejezetten a fesztiválra termesztett gyümölcsöt emberi fogyasztásra túl savanyúnak tartják.
A Tomatina hivatalos honlapja szerint a fesztivál egy 1945-ös verekedés során alakult ki, amikor egy felvonulást közelebbről megnézni próbáló fiatalok feldöntötték az egyik résztvevőt. Többen egy közeli standról paradicsomokat szedtek le rögtönzött lövedékként, amíg a rendőrség helyre nem állította a rendet.
A következő évben a fiatalok megismételték a verekedést, és néhányan még saját paradicsomot is hoztak magukkal. A rendezvényt az 1950-es években Francisco Franco tábornok fasiszta diktatúrája idején rövid időre betiltották, de 1959-ben bizonyos szabályokkal újraindították.
(Reuters)
Nyitókép: Getty Images