Te tudod, mit árulnak el a különböző színek az útlevelek esetében?
Az útleveleken leggyakrabban használt négy szín mögött jelentős ok húzódik meg, de vannak szokatlan árnyalatok is.
Nézzük meg közelebbről ezeket a kis, téglalap alakú füzeteket. Vajon milyen jelentés rejlik a színük mögött, mely a származási helyünktől függően változhat? Bizonyos színek azt is elárulják, hogy mennyire erős útlevelet tartunk a kezünkben.
Bár az útlevél színeire vonatkozóan nincsenek szigorú nemzetközi irányelvek, az árnyalatok korántsem véletlenszerűek. Az országok jellemzően olyan színeket választanak, amelyek kultúrájuk, politikájuk vagy hitük előtt tisztelegnek
− mondja Claire Burrows a De La Rue brit útlevélgyártó cégtől.
Az iszlám országok például gyakran használnak zöld útlevélborítót, mert a szín fontos a vallásukban. Az ECOWAS (Nyugat-afrikai Államok Gazdasági Közössége) tagországai is a zöld különböző árnyalataival borítják útleveleiket. Az Európai Unió tagjai viszont bordó színű útlevelet használnak, ahogyan az EU-hoz csatlakozni kívánó országok, például Törökország is.
Az Egyesült Államok hajlamos mindent a saját szabályai szerint csinálni, és ez az útlevelek árnyalatában sincs másképp. Az ország a 20. század második felében a bézs, a zöld és a különböző vörös színek között váltogatta útleveleit, végül 1976-ban a kék szín mellett döntött.
Ami az árnyalatot illeti? Az Economist szerint megegyezik az amerikai zászló kék színével. Számos karibi és dél-amerikai ország, köztük Brazília, Argentína és Uruguay állampolgárai is kék útlevelet használnak.
És még közel sem végeztünk!
Kisebb szervezeteknek is vannak saját útlevélszíneik. Az Interpol fekete úti okmányokkal látja el tagjait, míg az ENSZ útlevelének csendes-óceáni kékje a békefenntartó erők sisakjait idézi.
De miért választják inkább a sötétebb árnyalatokat?
Bill Waldron, a Tennessee állambeli Holliston útlevélnyomtató cég munkatársa szerint a sötétebb színeket azért részesítik előnyben, mert elrejthetik a szennyeződéseket, szép kontrasztot alkotnak a címerrel, és hivatalosabbnak tűnnek. Vannak persze kivételek. Ha svéd állampolgár vagy, és elvesztetted az útleveled, az ország küld neked egy sürgősségi úti okmányt − rózsaszínben.
Forrás: Reader's Digest
Nyitókép: Shutterstock