
6 váratlan kihívás, amire érdemes felkészülni női vállalkozóként
Évtizedek óta beszélünk a nemek közötti egyenlőségről, és sajnos még mindig nem jutottunk sokkal előrébb a témában. Hosszan sorolhatnánk, milyen sok kihívással kell még mindig szembenézniük a nőknek mind a munkahelyükön, mind otthon. Az egyik terület, amely összeköti a kettőt, a vállalkozói tevékenység. Itt vajon mi az, amire mindenképp fel kell készítenünk magunkat?
Elkeserítő tény, hogy a női vállalkozók sokkal kisebb valószínűséggel kapják meg a gyakorlati szinten szükséges finanszírozást. Nemcsak a nemek közötti egyenlőség érdekében kell sürgősen változtatnunk ezen a status quón, hanem a gazdasági előnyök érdekében is. A nők által alapított start-upok és scale-upok ugyanis köztudottan 35%-kal jobb hozamot érnek el, mint a férfiak által vezetett vállalkozások, így a befektetők számára is egyértelmű a dolog.
Nézzük azt a néhány kellemetlen igazságot, amellyel mindannyiunknak szembe kell néznünk vállalkozó nőként.
1. A vállalkozói lét egyet jelent az önfegyelemmel
A saját vállalkozás elindítása nagy elkötelezettséget, kemény munkát és önfegyelmet igényel. Minél könnyebbé tudod tenni magadnak, hogy tartsd magad ahhoz, amit megígértél magadnak, annál jobb. Találd meg az okod: miért teszed azt, amit teszel? Lehet, hogy azért, mert meg akarod mutatni a gyerekeidnek, hogy mi minden lehetséges. Lehet, hogy szenvedélyesen szereted azt a megoldást, amit a vállalkozásod kínál. Lehet, hogy szeretsz pénzt keresni. De bármi is legyen az, elégnek kell lennie ahhoz, hogy átsegítsen a sötétebb időkben.
2. Senki nem fog hálózatot építeni helyetted
Női vállalkozóként meg kell barátkoznod azzal, hogy kényelmetlenül érzed magad. Nem valószínű, hogy ugyanolyan hozzáféréssel rendelkezünk a szakmai hálózatokhoz és lehetőségekhez, mint férfi kortársaink. Ezen támogató rendszerek megteremtése nélkül az üzleti növekedés valószínűtlen.
A jó hír az, hogy rengeteg szervezet van, amely szívesen segít. Találd meg a neked és vállalkozásodnak leginkább megfelelőt, és fogadd el, hogy a komfortzónából való kilépés egy jó dolog.
3. Vállald fel az egészségi állapotodat
Fotó: Shutterstock
Rengeteg potenciál szabadulhatna fel, ha lehetővé tennénk a nők számára, hogy a gyermekvállalás vagy a menopauza után is folytathassák a karrierjüket.
Ügyelj arra, hogy nyílt beszélgetéseket folytass az egészségedről − ennek része vállalkozóként a határok kijelölése és az, hogy tudj nemet mondani, ha szükséges.
4. A munka és a magánélet egyensúlya
A női vállalkozóknak úgy kell eligazodniuk a munka világában, hogy közben a külső elvárásokat is kezelniük kell. A társadalom arra ösztönzi a nőket, hogy olyan célokat kövessenek, amelyek az emberek gondozásában gyökereznek. Azt mondják, hogy az a lényeg, hogy megházasodjunk, majd gyerekeket szüljünk és jó anya legyünk. Ezután korán nyugdíjba kell menni, hogy jó nagymamák lehessünk. Újdonság: mindezeket megteheted úgy is, hogy közben saját vállalkozást építesz.
Valójában ez az egyik nagy előnye az önfoglalkoztatásnak: a saját időbeosztásod szerint működhetsz. De időt kell szánnod magadra, bárhogy is nézzen ki ez, különben gyorsan kiégsz. Légy reális, és állítsd fel a számodra megfelelő személyes rutint.
5. Öregednünk kell a sikerhez
Nem hazudhatunk: a társadalom dicsőíti a fiatalságot. Ne hagyd, hogy ez az előítélet megállítson! Soha nem késő vállalkozásba kezdeni. Minél idősebb vagy, annál több élettapasztalattal rendelkezel, és annál több kapcsolatod épül ki, akár észrevétlenül is.
6. Bizonyítanod kell, hogy érdemes vagy
A rendszerszintű előítéletesség továbbra is fennáll, és a férfiak köré mélyen gyökerező attitűdök épülnek. Az üzleti életben a nőknek gyakran nagyobb mértékben kell bizonyítaniuk az értéküket, mint a férfiaknak, és nem nagy meglepetés, hogy ők eredendően magabiztosabbak: a nők mindössze 35%-a érezte magát elég magabiztosnak ahhoz, hogy saját vállalkozásba kezdjen, szemben a férfiak 55%-ával.
A valóságban azonban a trükk a fake it, till you make it hozzáállás. Ne hagyd, hogy az imposztor-szindróma eluralkodjon rajtad.
Forrás: Glamour
Nyitókép: Shutterstock
- Videócset helyett hologramokkal beszélgethetünk ezzel az otthoni felhasználásra szánt kütyüvel ›
- Hogy ismerhetjük fel és akadályozhatjuk meg a greenwashingot? ›
- Hogyan indult a Tudományos Stand Up? Interjú az alapítóval, Puskás Rékával ›
- Megválasztották az Év Női Cégvezetőjét a Leader Of The Year gáláján ›
- Ilyen trükkökkel szabályozták a fogamzásgátlást a 19. századi nők ›