Színes ételek és evőeszközök óra alakban elrendezve egy tányéron

Működik? A diéta, amiről biztosan nem hallottál

A mikrobiom-diéta gyulladáscsökkentő táplálkozási terve miatt segíthet a bőr számos egészségügyi problémáján, mivel néhány hét alatt helyreállítja az emésztőrendszerben lévő baktériumok egyensúlyát.


A mikrobiom-diéta egy háromfázisú étkezési terv, amelyet azzal a céllal hoztak létre, hogy segítsen az embereknek helyreállítani a bélrendszer egészségét és fogyni. A diétát megalkotó Dr. Raphael Kellman a programot a páciensekkel végzett munkája alapján fejlesztette ki a praxisában. A diétát 2014-ben megjelent, A mikrobiom-diéta című könyve tette népszerűvé.

A mikrobiom-diéta alapvető állítása, hogy a „megfelelő” ételek fogyasztása boldoggá teszi a bélrendszert, ami viszont a test többi részét a lehető legjobb állapotban tartja.

A bélrendszer mikrobiomja baktériumokból és más mikroorganizmusokból áll - valójában több milliárd van belőlük, amelyek „jók” és „rosszak" egyaránt. Az olyan orvosok, mint Kellman, úgy vélik, hogy bizonyos ételek fogyasztásával és a bélrendszerben lévő jó és rossz baktériumok egyensúlyban tartásával javulhat az emésztés, csökkenhet a gyulladás, a szorongás, valamint javulhat az agyműködés és a hangulat. Kellman azt is állítja, hogy az étrend felpörgetheti az anyagcserét és segíthet a fogyásban.

Fontos megjegyezni, hogy nem minden orvos van meggyőződve a diéta híveinek minden magasztos egészségügyi állításáról, de van néhány bizonyíték, amely támogatja az ilyen étrendi változtatásokat az akne esetében.

A gyakori, fájdalmas kiütések oka lehet az, hogy az emésztőrendszerben egészségtelen mennyiségben elszaporodó élesztőgomba. A magas cukortartalmú étrend, az antibiotikum-használat és bizonyos betegségek, például a cukorbetegség nyugtalanabbá tehetik a bélflórát.

A mikrobiom-diéta három különböző szakaszból áll. Az első szakaszban a kezelési fázison megy keresztül az illető, amelyben megismerkedik azzal, hogy mit kell ennie és mit kell kiiktatnia. A második szakaszban elkezd néhány élelmiszert visszailleszteni az étrendjébe. Az utolsó, harmadik szakaszban egyszerűen fenntartja a diétát, és továbbra is tisztán étkezik.

A diéta hívei bizonyos kiegészítők hozzáadását is javasolják, ilyen lehet a cink, a glutamin, a berberin, a kaprilsav, a kvercetin, a fokhagyma, a grapefruitmag-kivonat, az üröm, az oregánóolaj, a probiotikumok és a D-vitamin. Az állítás szerint a kiegészítők beiktatásával potenciálisan csökkenthetjük a gyulladást, eltávolíthatjuk az egészségtelen baktériumokat, és javíthatjuk a bélrendszer egészségét.

Az, hogy mit eszünk a mikrobiom-diéta során, attól függ, hogy melyik szakaszában vagyunk épp. Az első szakaszban marhahúst, csirkét, halat, bárányt és kagylót, valamint olyan zöldségeket fogyaszthatunk, mint az articsóka, spárga, cékla, bogyós gyümölcsök, fekete retek, bok choy, brokkoli, kelbimbó, káposztafélék, kapribogyó, sárgarépa, uborka, padlizsán, fokhagyma, kelkáposzta és fejes saláta (kivéve a jégsalátát), alma, cseresznye, kókuszdió, kivi és diófélék, például mandula és dió.

Mindeközben nem szabad tehéntejet, glutént, gabonaféléket, kukoricát és kukoricakeményítőt, tojást, transzzsírokat, szárított gyümölcsöket, szóját, csemegehúst, burgonyát és édesburgonyát, valamint babot és alkoholt fogyasztani.

Ez a fázis a legszigorúbb, ilyenkor távolítjuk el a legtöbb feldolgozott élelmiszert, és növeljük a prebiotikumok / probiotikumok / posztbiotikumok, fermentált élelmiszerek bevitelét, és ragaszkodunk a növényi alapú organikus étrendhez.

Bár tehéntejet nem lehet fogyasztani, a diéta bármelyik pontján, a kefir, a kecsketejből készült joghurt, a savanyú káposzta és a kimchi fogyasztásával feltölthetjük magunkat probiotikumokkal.

A második fázisban már visszailleszthetjük az étrendünkbe a tojást, a gluténmentes gabonaféléket, a burgonyát és a hüvelyeseket.

A mikrobiom-diéta előnyei

Kellman és a diéta hívei szerint a mikrobiom-diéta előnyei közé tartozhat az emésztőrendszer és a kogníció javulása, valamint a cisztás pattanások tisztulásának javulása és az esetleges fogyás.

Azonban bár egyre több bizonyíték van arra, hogy a bél mikrobiomjának jelentős hatása lehet az általános egészségre, a módszerrel kapcsolatos állítások némelyike nincs alátámasztva orvosi szakirodalommal, és irreális, hogy igaz lenne, mint például az az állítás, hogy gyógyíthatja az autizmust, a rákot és a Lyme-kórt.

Lehetséges mellékhatások


Bár a diéta ígéretei minden bizonnyal csábítóak, a táplálkozási szakértők szerint nem mindenkinek való, mivel az étrend korlátozó jellege miatt olyan hasznos élelmiszerekről maradhatunk le, mint egyes gyümölcsök, keményítőtartalmú zöldségek, gabonafélék és néhány hüvelyes.

Ezek az élelmiszerek mind a kiegyensúlyozott étrend részét képezik, mivel vitaminokat, ásványi anyagokat és más hasznos tápanyagokat tartalmaznak. Azt is fontos megjegyezni, hogy a mikrobiom-diétához hasonló korlátozó étkezési tervek ritkán megfelelőek az étkezési zavarokkal élő vagy azokból felépülő emberek számára.

(Byrdie)

Nyitókép: Shutterstock