Menopauza okozta hajhullásban szenvedő nő fésüli a haját a tükörben

Hogyan kezeljük a menopauza okozta hajhullást?

A perimenopauza tünetei a hőhullámoktól és a hullámvasutazó hangulattól az álmatlanságig és a bőrszárazságig terjednek, de van egy másik probléma is, amely a nők 40 százalékát érinti ebben az időszakban: a hajhullás.

A hajhullás a hormonszintek változása miatt következik be, pontosabban az ösztrogén és a progeszteron alacsonyabb szintje miatt, amelyek mindketten segítik a haj sűrű és erős növekedését. Ahogy ezek a hormonok csökkennek, a szervezet serkenti a férfi hormonok, például az androgének termelését, amelyek zsugoríthatják a hajhagymákat.

„A szervezetben megnő a tesztoszteron szintje. Ez az androgén receptorokhoz kötődik, és DHT-t (vagy dihidrotesztoszteront) termel, ami miatt a szőrtüszők miniatürizálódnak. Tehát ha ötéves hajciklusod van, ez lelassulhat egy évre, majd egy hónapra, aztán hirtelen egy hétre, és előfordulhat, hogy folyamatosan hullik a hajad”

– magyarázza Helen Reavey trichológus, az Act + Acre fejbőrápoló márka alapítója.

A hajhullás különböző módon érintheti a nőket. Egyeseknél a hajhullás igen nagymértékű lehet, míg másoknál a szálak vékonyabbá és törékenyebbé válhatnak.

„A klimaxos hajhullás soha nem a halánték területét érinti, hanem a hajválasztékban jelentkezik, és a hajszálakon keresztül kezd átlátni a fejbőr”

– magyarázza Reavey, aki hozzáteszi, hogy ez általában anyai ágon is öröklődik.

A menopauza már önmagában is nehéz időszak lehet, de amikor a haj elkezd hullani, annak gyakran hatalmas érzelmi ára van. Reavey ennek kezelésére azt javasolja, hogy minden nap mossunk hajat.

„A legtöbb ember azt gondolja, hogy az ellenkezőjét kell tennie, de mivel a DHT akkor termelődik többet, amikor izzadsz, vagy ahol faggyú van, a felesleg rendszeres kitisztítása kulcsfontosságú ”.

Hozzáteszi, persze, még mindig marad DHT, amely a hajhagymához tapad, és ennek helyi kezelésére a fűrészpálmát, egy természetes bogyókivonatot, vagy a vényköteles minoxidilt ajánlja.

„A minoxidillal az a probléma, hogy alkoholra van szükség ahhoz, hogy sikeresen eljusson a fejbőrbe. Az alkohol irritáló hatású, és begyulladhat a szőrtüsző. Tehát ha nem a DHT miatt hullik a haj, akkor a gyulladt fejbőr miatt. Mindig javaslom, hogy használjon fejbőrkezelést a gyulladás csökkentésére”

– magyarázza Reavey.

További kipróbálandó kezelések közé tartozik a vörös fényterápia, amely csodálatos, és a klinikán belüli mikroneedling, különösen, ha növekedési faktoros szérumokkal párosul, amelyek segíthetnek a hajnövekedés serkentésében, teszi hozzá Reavey.

Bár a klimaxos hajhullás nem gyógyítható egyik napról a másikra, erősen javítható. Ha pedig szenvedünk vagy kétségeink vannak, további tanácsokért forduljunk trichológushoz.

(Vogue)

Nyitókép: Shutterstock