11 szénhidrátforrás, ami TÉNYLEG jó nekünk
A szénhidrátok fontos üzemanyagként szolgálnak a testünknek, csak az a nem mindegy, hogy melyik fajtáját fogyasztjuk. Mutatunk 11 olyan szénhidrátforrást, mely nemcsak jót tesz nekünk, de még finom is!
Arról már mi is írtunk, hogy az idei év legrosszabb diétájának a ketogén diétát, azaz a szénhidrátokat szinte teljesen mellőző, roppant szigorú étrendet választották. A szénhidrátok ugyanis az egészséges étrend részét kell, hogy képezzék, sőt, olyan eredményre is jutottak már a tudósok, miszerint egy speciális étrenddel, melynek a szénhidrátok is részei, akár tíz évvel is meghosszabbíthatjuk az életünket.
De nem mindegy, hogy milyen szénhidrátokhoz nyúlunk! Míg az egyszerű szénhidrátok (pl. cukor) gyorsan felszívódnak, hirtelen emelik meg a vércukorszintet, ezáltal nem túl egészségesek, addig az összetett szénhidrátokat lassabban dolgozza fel a szervezetünk, nem okoznak nagy kiugrást a vércukorszintünkben, és hosszú távon energiával látják el a szervezetünket.
Mutatunk hát 11 egészséges szénhidrátforrást, amelyeknek mindenképp csináljunk helyet az étrendünkben!
1. Zab
Fotó: Visual Stories || Micheile/Unsplash
A zab prebiotikus hatású, azaz segít, hogy a szervezetünkben élő "jó" baktériumok jól érezzék magukat a szervezetünkben. Béta-glükánt is találunk benne, ami az immunrendszerünknek is jót tesz, illetve a koleszterinszintet is segít kordában tartani.
2. Burgonya
Fotó: Monika Grabkowska/Unsplash
A krumpli igazi energiabomba: tele van növényi eredetű fehérjével, rosttal és káliummal. Hogy megőrizzük a beltartalmát, inkább ne vízben főzzük, hanem sütőben készítsük el. Létezik lila verziója is, ami extra tápanyagokat is tartalmaz, illetve az édesburgonya pedig édes íze ellenére még egészségesebb, mint a mezei krumpli.
3. Quinoa
Fotó: Shashi Chaturvedula/Unsplash
A quinoa bár nem gabona, hanem az álgabonák csoportjában találjuk, mégis olyan értékes, mintha valami teljes kiőrlésű gabonát fogyasztanánk. Gluténmentes, és tele van fehérjével, rosttal, valamint különböző aminosavakkal. B-vitamintartalma jóval magasabb, mint például a rizsnek, az árpának, a rozsnak vagy a kukoricának.
4. Aszalt szilva
Fotó: Shutterstock
Szuper kálium-, kalcium- és magnéziumforrás, így az egyik legjobb étel, amit a csontjaink egészségéért fogyaszthatunk. Emellett az emésztésünknek is jót tesz, nem véletlenül fogyasztják előszeretettel székrekedés esetén.
5. Sütőtök
Egyetlen csésze sütőtökpüré több A-vitamint tartalmaz, mint egy banán vagy ugyanennyi fodros kel, a kalória- és zsírtartalma viszont alacsony, így nagyon egészséges köretet varázsolhatunk belőle. A benne lévő béta-karotinnal pedig a szemünknek és a bőrünknek teszünk jót.
6. Hajdina
Egy újabb álgabona a quinoa után, mely ugyanúgy gluténmentes. Kását is készíthetünk belőle reggelire, de bármelyik receptben helyettesíthetjük vele a rizst is. Ebből készül az ázsiai konyhában előszeretettel használt udon tészta is.
7. Aszalt meggy
Fotó: Shutterstock
A meggyben olyan anyagokat találunk, melyek a melatonintermelét befolyásolják, így segít abban, hogy jobban aludjunk. Adjunk cukrozatlan aszalt meggyet a reggeli müzlinkhez vagy joghurtunkhoz, és máris hozzájárultunk a nyugodtabb éjszakákhoz.
8. Cékla
Fotó: Melissa LeGette/Unsplash
Remek C-vitaminforrás, és mint a legtöbb erős színű zöldség és gyümölcs, tele van antioxidánssal, ami segíti a sejtjeink regenerálódását és erősíti az immunrendszert. Magas a foláttartalma (itt írtunk róla, miért fogyasszunk folátot a folsav helyett), a benne lévő B-vitamin pedig a szellemi frissességünket segíti megtartani.
9. Joghurt
Fotó: Julian Hochgesang/Unsplash
A joghurtban lévő laktóz a természetesen előforduló cukrok egyik fajtája. Mindig az ízesítetlen változatokat részesítsük előnyben, mint a görög joghurt vagy a skyr. Kiváló fehérjeforrás, a benne lévő baktériumok pedig a bélflóránknak is jól jönnek. Nemcsak reggelire jó, müzlivel keverve, de tehetjük smoothie-kba, mártogatósokba vagy egyéb szószokba is.
10. Banán
Fotó: charlesdeluvio/Unsplash
Leginkább arról ismert, hogy rengeteg benne a kálium és a magnézium. Emellett prebiotikumokat is találunk benne, ami pedig az emésztőrendszerünkben élő, nélkülözhetetlen baktériumoknak nyújt táplálékot.
11. Répa
Fotó: Heather Gill/Unsplash
Azt nem garantáljuk, hogy megtanulunk fütyülni, ha répát eszünk, de az biztos, hogy a narancssárga gyökérzöldség fogyasztásának előnyei szinte végtelenek. Polifenolok, flavonoidok, karotinoidok vannak benne, melyek mind egészségmegőrző hatású antioxidánsok, a béta-karotin ráadásul még az immunrendszerünknek is jól jön. Magas a rosttartalma, így laktató. Fogyaszthatjuk nyersen, sütve, főzve, grillezve, szinte bárhogy.
nyitókép: Ralph (Ravi) Kayden/Unsplash
- Ezeket az ételeket együk a betegség során a gyógyuláshoz - IN ›
- Ezek a lila burgonya jótékony hatásai - IN ›
- Mi az a krumplitej, és miért érdemes kipróbálnunk? - IN ›
- 10 étel, amely segít a B6-vitamin bevitelében - IN ›
- Egy rágógumi oldhatja meg az édesség utáni sóvárgásunkat? - IN ›
- Az alacsony zsírtartalmú vagy szénhidráttartalmú diéta jobb? - IN ›
- 5 szénhidrát, ami jótékonyan hat az agyműködésre - IN ›