kék sportcipőket lógat valaki egy mosógép elé

Cipőmosás mosógépben? Így csináld biztonságosan

A cipők rendszeres mosása nem csak a tiszta megjelenés miatt fontos. A tisztán tartás hosszabb élettartamot biztosít a lábbelik számára, és segíti az olyan lábproblémák elkerülését, mint a kellemetlen szagok vagy a vízhólyagok. Mivel a baktériumok megtapadhatnak a lábbeliken, a cipők kívül-belül tisztán tartása segíthet csökkenteni egy sor betegség elkapásának esélyét is.


Bár a cipő kézzel történő tisztítása a legelterjedtebb és legnépszerűbb megoldás, nem mindig ez a legidőhatékonyabb. A lábbelik egyesével történő kézi mosása és a levegőn száradni hagyása miatt egy időre meg kell szabadulnunk kedvenc cipőnktől. Az időveszteség mellett a kézi mosás csak azt biztosítja, hogy cipője olyan tiszta legyen, mint amilyen munkát beléjük fektetett. A következő lépésekkel azonban akár mosógéppel is könnyedén kimoshatod a cipőd.

​Milyen gyakran kell kimosni a cipőt?

Bár az egyes mosások gyakorisága a használattól függ, van néhány általános irányelv, amelyet érdemes figyelembe venni. A cipőket, amelyeket naponta viselsz, valószínűleg körülbelül két-négy hetente kellene kimosnod. Azoknak, akik gyakran viselnek futó- vagy edzőcipőt, a szakértők szerint körülbelül 300 kilométerenként érdemes átöblíteni őket. Minden extrém szennyeződés vagy folt után érdemes megfontolni a cipő mosását, hogy megakadályozd azok megtapadását az anyagban. Ha rendszeresen mosod, az segít megakadályozni, hogy baktériumok vagy fertőzések kerüljenek be az otthonodba, vagy a cipőd belsejében növekedjenek.

​Hogyan mosd ki biztonságosan cipődet a mosógépben?

Bár a cipőmosás segít időt spórolni, nem minden lábbelitípust lehet bedobni a mosógépbe. A velúrból, bőrből, gumiból és vinilből készült cipők kerüljék el a mosógépet, hogy ne károsodjanak, illetve ne tegyenek kárt a mosásban. Valamint minden olyan típusú sportcipőt, amely fém vagy gumibetétes, kézzel kell mosni a kíméletesebb ápolás érdekében. Minden olyan cipőt, amely bonyolult vagy kényes munkával, például hímzéssel, selyemmel vagy díszítésekkel rendelkezik, a lehető legjobb tisztítás érdekében érdemes szakemberre bízni.

tornacip\u0151ket tesz valaki egy mos\u00f3g\u00e9pbe h\u00e1l\u00f3s zacsk\u00f3ban

Fotó: Shutterstock

A kézi cipőmosáshoz hasonlóan a cipőfűzőket is érdemes eltávolítani, hogy megakadályozd, hogy a gépben fennakadjanak vagy összegabalyodjanak. A cipőfűzőket egy külön hálós ruhazsákban is elhelyezheted, ha mégis a mosógépben szeretnéd tisztítani őket. Hacsak az ápolási utasítás másként nem rendelkezik, vedd ki a talpbetétet, nehogy megsérüljön a gépben. A talpról egy kefével vagy régi fogkefével távolíts el minden nagyobb vagy nyilvánvaló szennyeződést vagy sarat. A szennyeződés, a sár, a cipőfűző és a talpbetét eltávolítása után tedd a cipőket egy hálós mosózsákba, és dobd őket a mosásba. Érdemes lehet őket őket régi törülközőkkel vagy valamilyen más nehezebb tárgyakkal együtt mosni, hogy kiegyensúlyozódjon a terhelés, és elkerüld a foltokat. Állítsd be a gépet kíméletes és hideg vizes ciklusra. Ha lehetséges, mellőzd a centrifugálást, hogy a lábbelik ne bukfencezzenek sokat. A cipők mosásakor használj folyékony mosószert vagy podokat, mivel a por állagú mosószer rájuk ragadhat.

Helyezd vissza a talpbetétet, miután kivetted a cipőt a mosógépből és a hálós zsákból. Levegőn szárítsd meg őket egy olyan helyen, ahol sok napfény éri őket, vagy használhatod a szárítóban lévő belső szárítóállványt, ha van ilyen. Tegyél a cipő belsejébe papírtörülközőt vagy rongyot, ami segít megtartani a cipő formáját és felszívja a felesleges nedvességet.

​A cipő mindennapos tisztán tartása


Bár a cipő gépben való mosása egyszerű módja a lábbelik tisztántartásának, vannak apró lépések, amelyekkel a mindennapokban is a lehető legjobb formában tarthatod őket. A lábbelik napi váltogatása segít csökkenteni a kopást, és segíthet a cipőnek megszáradni a következő használat előtt. Az állandó használat elősegítheti a szagok és az izzadtság kialakulását, ami a baktériumok különböző formáit hozza létre.

A felületi foltokat nedves ruhával töröld le, mielőtt azok beleivódnának a szövetbe! Bármilyen különleges anyag esetében használj védőspray-t, hogy segíts egy újabb réteget felvinni az olyan érzékeny anyagok fölé, mint a bőr vagy a velúr. De vehetsz pár cipőbe való dezodor golyót is, illetve a sütőpor is segít a szagok eltávolításában. A cipőfertőtlenítő szerek vagy spray-k is segíthetnek a szagok gyors elfedésében.

Forrás: The Manual

Nyitókép: Shutterstock