A demencia 5 korai jele, amit magadon is észrevehetsz
A szakértők szerint a demencia korai jeleinek történő felismerése létfontosságú a további kezelésben. Az állapot gyors felismerése ugyanis lehetővé teszi az egészségügyi emberek számára, hogy gyorsan cselekedjenek, és ezáltal a súlyosabb tünetek egy részét visszaszorítsák, javítva ezzel az érintettek életminőségét.
„A demencia jelenleg nem gyógyítható, de a korai jelek és tünetek felismerése továbbra is nagyon fontos. Mivel a klinikai kísérletek már pozitív eredményeket mutatnak, a korai és pontos diagnózis fontos lesz ahhoz, hogy megtaláljuk azokat, akik jogosultak a betegséget módosító kezelésekre, amikor azok rendelkezésre állnak”
– mondta az Egyesült Királyság Alzheimer Társasága.
A New York Times arról számolt be, hogy némely tünet már a korai szakaszban is megmutatkozik, és ezeket nem szabad figyelmen kívül hagyni.
A demencia korai jelei gyakran észrevétlenek maradnak, pedig ezek kulcsfontosságúak a korai diagnózis felállításához. Mutatjuk, mikre érdemes figyelni!
1. Személyiségváltozások
Az Angelina Sutin(Floridai Állami Egyetem viselkedéstudományok professzora) által vezetett tanulmány megállapította, hogy a demenciában szenvedő emberek személyiségváltozásokat tapasztalnak, mielőtt a kognitív hanyatlásuk megmutatkozna. Az extrovertáltság, az elfogadhatóság és a felelősségtudat csökkenését figyelték meg, olyan változásokat, amelyek a betegség tüneteinek előrehaladtával felerősödnek.
Ezek a változások a mindennapi viselkedésben is kimutathatók. A csökkent extrovertáltság például szociális visszahúzódásként vagy szűkülő társasági körként jelentkezhet. Sutin szerint ezeket a mutatókat könnyebb észrevenni, mint a memóriazavarokat.
2. Vezetési nehézségek
Ganesh Babulal, a St. Louis-i Washington Egyetem neurológus professzora szerint a vezetési nehézség a kognitív hanyatlás egyik első jele lehet, akár évekkel az egyéb tünetek megjelenése előtt.
A vezetés több kognitív rendszert egyesít, és bármilyen károsodás növelheti a balesetek kockázatát. Bár az életkorral összefüggő fizikai problémák, például a látásromlás vagy a gyógyszerek mellékhatásai is szerepet játszhatnak, fontos, hogy tisztában legyünk ezekkel a tényekkel is.
3. A szaglás elvesztése
A szaglás elvesztése a neurodegeneráció egyik első jele az olyan betegségekben, mint az Alzheimer-kór, a Lewy-testes demencia és a Parkinson-kór. Az ezt az érzékszervet irányító szaglórendszer gyakran évekkel vagy akár évtizedekkel az egyéb tünetek megjelenése előtt károsodik. A hallás vagy a látás elvesztésével ellentétben, amelyek a demencia kockázati tényezői, de nem annak okai, a szaglás elvesztése e betegségek korai tünete.
4. Alvászavar
Bár idősebb korban már gyakori lehet az alvászavar, de a drasztikus változások, például a hajnali 3 órás ébredés vagy a napközbeni gyakori alvás is a demencia jelei lehetnek. Az alvást szabályozó agyi régiók, például az agytörzs, az elsők között érintettek az Alzheimer-kórban, és már évekkel a memóriaproblémák előtt zavarokat okoznak.
A Lewy-testes demenciában és a Parkinson-kórban a REM alvási viselkedési zavar léphet fel, amikor a személy mozgással vagy sikolyokkal éli meg álmait, mivel az ebben a fázisban a bénulást szabályozó agysejtek károsodtak.
5. Pénzügyi problémák
Bár a pénzügyi probléma sokféle okból adódhat, ha más kognitív vagy viselkedésbeli változásokkal együtt jelentkezik, akkor a demencia korai jelei lehet.
Nem mintha ezek a problémák a betegség közvetlen okai lennének, de hirtelen vagy szokatlan megjelenésük - például a számlák kifizetésének elfelejtése, impulzív vásárlások vagy csalókban való megbízás - az ítélőképesség és az agyműködés zavaraira utalhat.
Winston Chiong neurológus szerint a pénzügyi menedzsment több agyterületet érint, így ez az egyik első olyan terület, ahol a kognitív problémák nyilvánvalóvá válnak.
Nyitókép: Shutterstock
(Mirror)