mediterrán diéta ételei

A népszerű étrend, ami tényleg csökkenti a depresszió kockázatát

Azoknál, akik egy bizonyos étrendet követnek, 33 százalékkal csökken a depresszió kialakulásának esélye, derült ki egy kutatásból.


A zöldségekben, diófélékben, gyümölcsökben és halakban gazdag étrend jelentősen csökkentheti a depresszió kockázatát − derül ki a kutatásból, melynek eredményeit a Molecular Psychiatry című folyóiratban publikálták. Az eredmények több tízezer emberen végzett vizsgálatokból származnak.

Az úgynevezett „mediterrán étrend” a szervezetben lévő gyulladások csökkenésével is összefügg.

A gyulladáscsökkentő élelmiszerek közé tartozik az olívaolaj, a hüvelyesek és sok más, növényi rostokban, vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag élelmiszer.

Ugyanakkor a szervezetben a gyulladást fokozó élelmiszerek, mint például a cukor és a telített zsírok, a depresszió magasabb kockázatával hozhatók összefüggésbe.

Dr. Camille Lassale, a tanulmány vezető szerzője elmondta:

Meggyőző bizonyítékok támasztják alá, hogy összefüggés van az étrend minősége és a mentális egészség között. Ez a kapcsolat túlmutat az étrendnek a testméretre vagy az egészség más aspektusaira gyakorolt hatásán, amelyek szintén befolyásolhatják a hangulatot.
olivaolajat \u00f6nt egy n\u0151 a sal\u00e1t\u00e1ra

Fotó: Shutterstock

Az eredmények 41 különböző tanulmány elemzéséből származnak. Ezek közül négy vizsgálta a depresszió és az étrend közötti kapcsolatot 36 556 emberen.

Az eredmények azt mutatták, hogy azoknál, akik jobban betartották a mediterrán étrendet, 33%-kal kisebb volt az esélye a depresszió kialakulásának, mint azoknál, akik kerülték azt.

Öt tanulmányból kiderült, hogy a magas telített zsírsav-, cukor- és feldolgozott élelmiszer-tartalmú ételek fogyasztása összefüggött a depresszió magasabb kockázatával.

Dr. Lassale elmondta:

A gyulladáspárti étrend szisztémás gyulladást idézhet elő, és ez közvetlenül növelheti a depresszió kockázatát. Vannak olyan bizonyítékok is, amelyek azt mutatják, hogy a bél és az agy közötti kapcsolat kulcsszerepet játszik a mentális egészségben, és hogy ezt a tengelyt a gasztrointesztinális baktériumok modulálják, amelyeket az étrendünkkel módosíthatunk.

Dr. Tasnime Akbaraly, a tanulmány társszerzője elmondta:

Azzal, hogy kimutattuk, hogy az egészséges táplálkozási szokások betartása összefügg a depressziós zavarok csökkent kockázatával, hozzájárulunk ahhoz az egyre bővülő bizonyítékhalmazhoz, amely a napi étrendünk fontosságára vonatkozik a mentális és agyi egészségünk szempontjából. Hozzáadva a közelmúltban végzett randomizált vizsgálatokhoz, amelyek az étrend javításának a depresszió kimenetelére gyakorolt kedvező hatásait mutatták ki, most már erős érvek szólnak amellett, hogy az étrendet a pszichiátriai orvoslás főáramának tekintsük.

Forrás: Spring

Nyitókép: Shutterstock