éjszakai számítógépezés

Egy nagy előnye van az éjszakai baglyoknak a koránkelőkkel szemben

Az éjfél utáni lefekvéssel kapcsolatban mindig a negatív következményeket hangsúlyozza ki a tudomány. Egy friss kutatás szerint azonban az éjjeli baglyok életformájának is van pozitív hozadéka.


Azt találtuk, hogy az este aktívabbak általában jobban teljesítettek a kognitív teszteken, mint a reggeli koránkelők

– nyilatkozta Raha West, a kutatás vezető szerzője, aki az Imperial College London klinikai kutatójaként dolgozik.

Arra a következtetésre jutottak tehát a kutatók, hogy az éjszakai baglyok jobb eredményeket értek el a gondolkodást igénylő, intelligencia- és memóriateszteken – főleg az idősebb korosztályban.

Ezzel szemben a koránkelők kapták a legalacsonyabb pontszámokat az összes részt vevő csoport közül, míg azok, akik nem tették be magukat egyik kategóriába se, a középmezőnyben helyezkedtek el.

Számomra igazán érdekes volt, hogy az idősebb késő estig fennmaradók jobban teljesítettek a kognitív teszteken, ami ellentétben áll a fiatalabb populációkban talált eredményekkel. Ott ugyanis a reggeli típusokra igazak általában a jobb kognitív eredmények

folytatta West a Huffpostnak.

alv\u00e1s

Fotó: Shutterstock

Michael Scullin, idegtudományokkal foglalkozó docens szerint a fiatal felnőttek és serdülők esetében pedig még egyértelműen előnyt jelent, ha korábban fekszenek le és korábban ébrednek.

Függetlenül azonban attól, hogy éjszakai baglyok vagy koránkelő típusúak vagyunk, West és csapata megállapította, hogy a kognitív egészséghez szükséges optimális alvásmennyiség mindenkinek éjszakánként ideálisan 7 és 9 óra között van.

A kutatócsoport szerint a túl kevés és a túl sok alvás is negatívan befolyásolhatja a kognitív funkciókat – életkortól függetlenül.

Nyitókép: Shutterstock