Izzadó nő az ágyon ül, és a kezében lévő vizes palackot a homlokára teszi

Éjszakai izzadás: ez az oka és így tehetsz ellene

Sok ember szenved a kellemetlen éjszakai izzadástól, melyet számos körülmény és tényező válthat ki.

Az izzadás a test hűtőrendszerének normális része, amely segít a hő leadásában és az optimális testhőmérséklet fenntartásában. Az éjszakai izzadást kiváltó tényezők megváltoztatják a szervezet szigorúan szabályozott hőmérsékleti beállítási pontját, amelyen belül a szervezet megpróbálja fenntartani a maghőmérsékletét.

Egyes kiváltó okok – például túl meleg hőmérséklet a hálószobában vagy testmozgás – ártalmatlanok, míg más okok is állhatnak a háttérben, például a menopauza, valamilyen fertőzés, betegség vagy gyógyszeres kezelés.

Hormonok

Az agyban található hipotalamusz, mely az endokrin rendszer része és a test hőmérséklet-szabályozó központja, hőmérsékletérzékelőket tartalmaz, melyek a szervekben centrálisan perifériásan a bőrben található idegsejtektől (termoreceptorok) kapják az információkat.

A termoreceptorok a testhőmérséklet változásait érzékelve, jeleket küldenek vissza a hipotalamuszba, melyek vagy az izzadást aktiválják a test lehűtésére, vagy a vacogást a test felmelegítésére.

Az éjszakai izzadás életkortól és nemtől független, de a nők általában gyakrabban tapasztalják, ennek fő oka a menopauza és a hozzá kapcsolódó változó hormonszintek.

A nők körülbelül 80%-a tapasztal hőhullámokat vagy éjszakai izzadást perimenopauza alatt és a menopauza után. Bár a hőhullámok és az éjszakai izzadás is a túlmelegedés érzetét keltik, ezek különböző, a menopauzával kapcsolatos tapasztalatok. A hőhullámok napközben, átmenetileg jelentkeznek és izzadással járhatnak, míg az éjszakai izzadás éjjel jelentkezik, és intenzív izzadás jellemzi.

A változó ösztrogénszintek feltehetően hatással vannak a noradrenalin és a szerotonin szintre, két, a hipotalamuszban a hőmérséklet szabályozását befolyásoló neurotranszmitterre. A hormonok a férfiaknál is befolyásolják az éjszakai izzadást, főleg azoknál, akiknek alacsony a tesztoszteronszintje. A 45 éves vagy annál idősebb férfiak mintegy 38%-ának alacsony a tesztoszteronszintje, de ez bármely életkorban érintheti a férfiakat.

Fertőzések, betegségek és gyógyszerek

A fertőzés elleni küzdelem során gyakran megemelkedik a testhőmérsékletünk, amely izzadást serkenthet a testhőmérséklet hűtése és csökkentése érdekében. A kisebb fertőzések, például a nátha is okozhatnak éjszakai izzadást, de olyan súlyos fertőzések, mint a humán immunhiány vírus (HIV) vagy a Hodgkin- és a non-Hodgkin-limfóma tünetei is lehetnek. Fontos megjegyezni azonban, hogy utóbbi betegségeknél más tünetek is fennállnak az éjszakai izzadás mellett.

Az olyan gyógyszerek, mint a szelektív szerotonin visszavétel gátlók (SSRI-k), a kortikoszteroidok, a pajzsmirigyhormonpótlás és a metadon is okozhatnak az éjszakai izzadást, mivel az agy azon részeire és neurotranszmittereire hatnak, amelyek az izzadást szabályozzák és serkentik.

Továbbá a rendszeres alkoholfogyasztás (különösen az alkoholfüggőség) és a droghasználat szintén növelheti az éjszakai izzadás kockázatát.

Stressz, horkolás, megerőltető testmozgás

A szorongásra hajlamos személyek gyakran számolnak be éjszakai izzadásról. Ez amiatt van, mert a pszichológiai stressz aktiválja a szervezet úgynevezett „üss vagy fuss” rendszerét, amely neurotranszmittereket szabadít fel. Ezek növelik a szívverést, a légzést és a vérnyomást, melynek következtében a test felmelegszik és izzadni kezd, hogy visszahűljön. Az éjszakai izzadás fokozhatja a szorongást is, ami még több izzadást okoz, az pedig kevesebb alváshoz és még több szorongáshoz vezet.

Ha a szorongás éjszakai izzadást okoz vagy fordítva, érdemes felkelni és mozogni, valamilyen nyugtató rutint végezni, lehetőleg sötét vagy gyengén megvilágított szobában.

Az éjszakai izzadást kapcsolatba hozták olyan alvászavarokkal, mint az obstruktív alvási apnoe, melynél a légutak alvás közben ismételten elzáródnak, és hangos horkolással jár. Az obstruktív alvási apnoéban szenvedők körülbelül egyharmada rendszeresen tapasztal éjszakai izzadást. Bár a pontos okot nem sikerült meghatározni, a kutatások azt mutatják, hogy a vér alacsony oxigénszintjével (hipoxémiával) és/vagy a magas vérnyomással állhat összefüggésben.

Az éjszakai izzadás túledzésre és/vagy alultápláltságra is utalhat. Ha nem megfelelő mennyiségű a kalóriabevitel a megnövekedett edzéshez, a vércukorszint leeshet, ami éjszakai izzadást okozhat.

(ScienceAlert)

Nyitókép: Shutterstock