Jól néz ki, de nem mindenki szereti az eszpresszóban ezt a dolgot
A presszókávé tetején lévő vastag krém azt jelzi, hogy az eszpresszót friss, jó minőségű kávébabokból főzték, míg a vékony arra utalhat, hogy az eszpresszót helytelenül vagy rossz minőségű kávébabokból főzték.
Bár a felhasznált kávébabok típusától és a főzési módszertől függően változhat, de a krémnek általában enyhén édes és diós íze van. Egyesek kesernyés ízű érzik, amely bevonja a nyelvet, nehéz textúrát adva az eszpresszónak. Éppen ezért, néhány kávészakértő szerint el kell távolítani a krémet, hogy csökkentsük a keserűséget.
A kávé tetején meggyűlő krémréteg a főzési folyamat során jön létre, amikor a forró vizet nagy nyomáson átnyomják a tömörített, finomra őrölt kávébabokon. Ez szén-dioxidot szabadít fel a kávébabokból, és összekeveredik a kávéolajokkal – így jön létre az a krémes réteg az eszpresszó tetején.
Kenneth Robertsen norvég barista a Food & Wine-nak adott interjújában elmondta, hogy a krém sokkal keserűbbé teszi az eszpresszót, így ha belekeverjük, vagy levesszük azt a kávéról, teljesen más élményt kapunk.
Ha mi is úgy érezzük, hogy a krémhab túl keserűvé vagy nehézzé teszi az eszpresszót, egyszerűen kaparjuk le a tetejéről egy kanállal. Megpróbálhatjuk belekeverni is a kávéba, így az ízek egyenletesebben oszlanak el.
Fotó: Unsplash
Ha nincs problémánk a keserűséggel, de úgy gondoljuk, hogy az eszpresszónk jobb lenne kevesebb krémmel, akkor a kávébabok őrlésének, a víznyomásnak, valamint a főzési időnek és a hőmérsékletnek a beállításával változtathatjuk a főzési folyamat során keletkező hab mennyiségét.
A finomabb őrlés erősebb és potenciálisan keserűbb eszpresszót és krémhabot eredményez, ezért a kisebb keserűséghez durvább beállításra van szükség. Ez vékonyabb krémréteget is eredményez, amely gyorsabban eloszlik vagy egyenletesebben keveredik. Ne hagyjuk túl durvára a babokat azonban, mert az gyenge eszpresszót eredményezhet.
Ha 30 másodpercnél hosszabb ideig főzi az eszpresszót, vastag fehér habot kaphatunk, amely ízetlen és keserű lesz, míg a főzési idő csökkentésével vékonyabb krémréteg képződik és enyhébb ízt kapunk. Az idősebb kávébabok szintén vékonyabb habréteget eredményeznek, mivel jobban kiszáradtak, mint a frissebb kávébabok, így kevesebb olajjal rendelkeznek, amit a főzési folyamathoz hozzá kell adniuk.
Nyitókép: Unsplash