Natasha Lyonne a 96. Oscar-díjátadón 2024. február 23-án Los Angelesben

Milyen gyakran kell hajat mosni? A válasz meglepő lehet

Sokunknak kialakult rutinja van a hajmosást illetően, és nem azért mosunk hajat, mert a hajunknak szüksége van rá, hanem mert mindig is így tettünk. Egyes hajtípusok és hajszerkezetek azonban sokkal gyakoribb hajmosást igényelnek, mint mások, és ha eltérünk az optimálistól, azzal több kárt okozhatunk, mint hasznot.

Miután éveken át potenciálisan kárt okoztunk a fejbőrünkben lévő természetes olajoknak, honnan tudhatnánk, hogy természetes hajunknak valójában mire van szüksége? Hogyan állíthatnánk vissza a hajunk egészségét, és hogyan vethetnénk vissza a rutinjainkat?

Milyen gyakran kell hajat mosni?

„Az, hogy milyen gyakran kell sampont mosni, a hajtípustól függ, és attól, hogy mit csinálsz a hajaddal hajmosás után – de én nem mennék 3 napnál tovább a hajmosások között”

– tanácsolja Anabel Kingsley, a Philip Kingsley hajápolási márka trichológusa.

Ha ennél hosszabb ideig nem mosunk hajat, az negatív hatással lehet a fejbőrödre.

„A fejbőröd bőr, és hasonló ápolást igényel, mint az arcbőröd – és a fejbőröd egészsége érdekében a napi tisztítás a legjobb.”

Kingsley rámutat, hoyg a haj és a fejbőr ugyanolyan koszosak lesznek, mint az arc.

Napokig nem mennél el arcmosás nélkül (különösen, ha városban élsz) - miért tennéd ezt a fejbőröddel?

Hajmosás minden nap?

Kingsley szerint teljesen rendben van, ha minden nap hajat mosunk.

„A közhiedelemmel ellentétben a hajad nem lesz kevésbé zsíros, minél kevesebbszer mosod, és a napi mosás sem fogja eltávolítani az olajokat a hajadból, ha a hajszerkezetednek megfelelő sampont és kondicionálót használsz”

– mondja.

Lényegében az egészséges fejbőr egyenlő a tiszta fejbőrrel.

„Mivel a fejbőr egyszerűen a homlokbőr meghosszabbítása, ugyanolyan odafigyeléssel kell ápolni, mint amilyet az arcbőrnek szentelünk. Próbáljon meg rendszeresen samponozni (naponta vagy minden második nap), hogy a fejbőre tiszta és hámlásmentes maradjon.”

Milyen gyakran mossuk a finom, vékony szálú hajat hajat?

„Az összes hajszerkezet közül a finom hajúaknak érdemes megpróbálniuk a napi hajmosást”

– tanácsolja a trichológus.

Ennek oka, hogy az ilyen típusú hajúaknak több zsíros mirigy van a fejbőrén, így a hajuk valószínűleg gyorsan zsírosodik.

„Gondoljunk egy tányérra, amely tele van ötforintos darabokkal szemben a tízforintos darabokkal. Sokkal több ötforintos fér el a tányéron. Mivel a hajszálak átmérője a legvékonyabb az összes hajszerkezet közül, elnehezülhet az olajoktól, ezért a napi tisztítás gyakran elengedhetetlen a fejbőr faggyúfelhalmozódásának eltávolításához.”

A vékonyszálú hajúaknak könnyű tisztító sampont kell keresniük, amely volumennövelő hatású. Keressük a sűrítő összetevőket, például búzaproteint tartalmazó készítményeket, amelyek dúsítják a szálakat, és vastagabbnak tűnnek és érződnek.

Milyen gyakran mossuk a kombinált hajat?

Az ilyen típusú haj hajlamos a töveknél zsírosodni, és a hajszálak közepe és vége felé szárazabbnak tűnik, de általában jó mennyiségű testet és volument tud elérni. A közepes textúrájú hajjal rendelkezőknek olyan nedvesség-kiegyensúlyozó sampont kell keresniük, amely hatékonyan tisztít a tövénél, de mégis elegendő nedvességet biztosít a haj közepétől a végekig. A trichológus azt tanácsolja, hogy naponta vagy kétnaponta mossuk ezt a típusú hajat.

Milyen gyakran kell mosni a vastagszálú hajat?

A vastag haj jellemzően a legszélesebb szálátmérőjű, és gyakran rengeteg természetes testtel rendelkezik.

„A széles szálátmérő azt jelenti, hogy hajlamos a nedvesség elpárolgására és a száraz végekre, ugyanakkor kevésbé zsírosodik gyorsan”

– magyarázza Kingsley.

Így a vastag hajjal rendelkezők általában úgy találhatják, hogy több napot is kibírnak két hajmosás között anélkül, hogy a hajuk zsírosodna.

A vastag haj ápolására keressük a rehidratáló, hidratáló és simitó feliratú termékeket, valamint a göndörödést megszelídítő termékeket. Még ha a haj nem is tűnik zsírosnak, a gyakori hajmosás akkor is elengedhetetlen a fejbőr környezetének tisztán és egészségesen tartásához.

„Ideális esetben a durvább hajszerkezetűeknél legfeljebb 3 nap telhet el két samponozás között”

– javasolja Anabel.

Hullámos haj és göndör haj mosása

Ezek egyedi szerkezetük miatt gyakran a legérzékenyebbek az összes hajszerkezet közül. Akárcsak egy szalmaszál hajlítása, a hullmáok gyenge pontokat hoznak létre, amelyek hajlamosak lehetnek a törésre. Ezért a göndör hajjal mindig gyengéden kell bánni, különösen, ha a haj kibontásáról van szó.

„A fürtöknek finom és porózus szerkezete van, ami azt jelenti, hogy gyorsan felszívják és elveszítik a nedvességet, így a szálak szárazak és törékenyek lesznek”

– magyarázza Kingsley.

A göndör hajúaknak mélyen tápláló, hidratáló termékeket érdemes használniuk – olyan címkéket keressenek, mint hidratáló, rehidratáló, puhító, mélykondicionáló vagy intenzív.

A durva textúrájú hajhoz hasonlóan a göndör haj sem fog gyakran zsírosnak tűnni, azonban a fejbőr egészségének fontossága miatt érdemes két-három naponta megmosni azt. Ezzel elkerülhetjük, hogy táptalajt teremtsünk a baktériumoknak és a fejbőr olyan állapotainak, mint a korpásodás, és amely hajhulláshoz is vezethet.