Kezeit kitáró személy sziluettje a természetben

A hála egy fajtája segít tovább élni a szakértők szerint

Egy új, az Egyesült Államokban 50 000 idősebb ápoló bevonásával végzett tanulmány a hálával teli hozzáállás összefügg az életünk végén eltöltött plusz évekkel.

Bár a Harvard TH Chan School of Public Health kutatói vezetette csapat által végzett tanulmány nem mutat ki közvetlen ok-okozati összefüggést, azt sugallja, hogy a mentális perspektívák befolyásolhatják a fizikai egészséget.

„Korábbi kutatások összefüggést mutattak ki a hála és a mentális distressz alacsonyabb kockázata, valamint a nagyobb érzelmi és szociális jólét között.A fizikai egészséggel való kapcsolata azonban kevésbé ismert. Tanulmányunk az első empirikus bizonyítékot szolgáltatja erről a témáról”

– mondta Ying Chen epidemiológus, a Harvard TH Chan School of Public Health munkatársa a ScienceAlertnek.

A vizsgálatban résztvevő személyeket – akik átlagéletkora 79 év volt – arra kérték, hogy töltsenek ki egy kérdőívet, amely azt mérte fel, mennyire voltak hálásak mindenért az életükben 2016-ban. A kutatók ezután ellenőrizték a feljegyzéseket, amelyeket egy nagyobb projekt részeként gyűjtöttek, hogy kiderítsék, hány haláleset történt 2019-ig.

A három év alatt összesen 4608 ember halt meg, de azok, akik a legmagasabb pontszámot kapták a hála skálán, mintegy 9 százalékkal kisebb valószínűséggel voltak közöttük. Úgy tűnt, hogy a több hálát mutató személyek, minden halálozási okkal, de különösen a szív- és érrendszeri betegségekkel szemben jobban álltak.

Bár az adatokat olyan tényezőkre is kontrollálták, mint a szociodemográfiai adatok, az egészségügyi előzmények és az életmódbeli döntések, ez még nem elég annak kijelentéséhez, hogy a hála okozza a hosszabb élettartamot. Itt sok változó játszik szerepet, köztük olyan átfedő attitűdök, mint az optimizmus (amelyet korábban szintén összefüggésbe hoztak a jobb szívegészséggel).

Az is lehetséges, hogy azok az emberek, akik más okokból egészségesebbek, egyszerűen hajlamosabbak a hála érzésére.
Más kutatók úgy vélik, hogy gyenge bizonyíték van arra, hogy a hála gyakorlása segít a jólét javításában. Egy 2020-as metaanalízis szerint pedig a hálaadással kapcsolatos beavatkozások legfeljebb korlátozott előnyökkel járnak a szorongásban és depresszióban szenvedők számára.

Ugyanakkor a hála szándékos cselekedetei, például levelek írása, amelyekben részletezzük, hogy miért vagyunk hálásak, a múltban kimutatták, hogy egyes emberek számára jótékony hatásúak. Ez azt sugallja, hogy egy kis hála legalább néhányunk számára hasznos lehet.

„Korábbi kutatások azt mutatják, hogy vannak módjai a hála szándékos elősegítésének, például ha hetente néhányszor leírjuk vagy megbeszéljük, hogy miért vagyunk hálásak”

– mondja Chen.

A kutatócsoport további céljai között szerepel a hála és a halálozás közötti kapcsolat vizsgálata egy nagyobb és változatosabb csoportban. Természetesen a hosszabb életen túl is van okunk hálásnak lenni – ez általában pozitív lelkiállapotot jelent.

Korábbi tanulmányok szerint a hálás emberek nagyobb valószínűséggel ragaszkodnak az egészséges szokásokhoz, ez lehet az egyik oka a mostani tanulmány eredményeinek. A hála segíthet a társas kötelékek ápolásában is, amelyek szintén összefüggnek a hosszabb élettartammal.

„Az egészséges öregedés elősegítése közegészségügyi prioritás, és reméljük, hogy a további vizsgálatok javítani fogják a hála, mint a hosszú életet fokozó pszichológiai erőforrás megértését”

– fogalmazott Chen.

Nyitókép: Unsplash