Kontaktlencsét a szemébe tevő nő a tükör előtt

Viselhetünk kontaktlencsét a strandon vagy a vízben?

A forró, nyári napokat leginkább csak víz közelében lehet elviselni. Mielőtt azonban belevetnénk magunkat a medencébe vagy bármely természetes víz hullámaiba, sokunkban, aki kontaktlencsét visel, felmerül a kérdés: biztonságos a kontaktlencse viselése a strandon?


A napsütés, a homok és a szembe való esetleges vízbejutás megnehezítheti a kontaktlencse viselését, de az alábbi útmutató segít, hogy az a lehető legkényelmesebb legyen.

Az UV-sugárzás hosszú távú hatásai a szemre

Az ultraibolya (UV) sugárzásnak való kitettség nagymértékben befolyásolhatja a szem egészségét, ezért alapvető fontosságú a védelem, különösen a napsütéses hónapokban.

Az UV-sugarak nem csak a bőrre jelentenek veszélyt, hanem a szem érzékeny szerkezetét is károsíthatják. A hosszan tartó UV-sugárzásnak való kitettség például szürke hályoghoz, a szemlencse elhomályosodásához vezethet, amely elhomályosítja a látást. Egy másik lehetséges probléma a fotokeratitisz, ami lényegében a szem felszínének leégése a napon. Ez elég fájdalmas és átmeneti látásvesztést okozhat.

Idővel az UV-expozíció hozzájárulhat a makuladegeneráció kialakulásához is, amely az idősebb felnőttek látásvesztésének egyik vezető oka. Az UV-sugaraktól való szemvédelem alapvető fontosságú ezen állapotok megelőzése érdekében.

Szemünk védelme az UV-károsodástól

Az egyik legegyszerűbb és leghatékonyabb mód a napszemüveg viselése. Keressünk olyan napszemüveget, amely mind az UVA, mind az UVB sugárzás 100%-át blokkolja. Emellett viseljünk széles karimájú kalapot, amely akár 50%-kal csökkentheti a szembe jutó UV-sugárzás mennyiségét.

A kontaktlencsét viselőknek ajánlott beépített UV-védelemmel ellátott lencséket választaniuk, ezek azonban nem helyettesítik a napszemüveget, mivel nem fedik le a szem teljes területét.

Izzadás

Míg az UV-sugarak közvetlen veszélyt jelentenek a szem egészségére, az izzadság közvetve súlyosbíthatja a problémákat, különösen naptejjel kombinálva. A szembe csöpögő izzadság irritációt okozhat, és esetlegesen naptejet moshat a szembe, ami növelheti a fényérzékenységet és fokozhatja az UV-sugarak káros hatásait.

Hogy ezt megelőzzük, viseljünk fejpántot vagy izzadságpánttal ellátott sapkát. Érdemes a fényvédő krémekből vízálló változatot választani, amelyek kevésbé valószínű, hogy lefolynak és irritálják a szemét. Fontos még a szembarát arcápoló krémek és sminkek használata, amelyek vízálló felirattal vannak ellátva, ezzel is tovább csökkenthető a szemirritáció kockázata.

Szabad úszni kontaktlencsében?

A kontaktlencsével való úszás nem kockázatmentes, mivel a medencék, tavak és óceánok baktériumokat és más mikroorganizmusokat tartalmaznak, amelyek megtapadhatnak a lencsén, és fertőzésekhez vagy más szemirritációkhoz vezethetnek.

A víz miatt a lágy kontaktlencsék megszorulhatnak a szemen, ami kellemetlen érzést okozhat, esetlegen károsítva a szaruhártyát. A legjobb, ha kerüljük a víz és a lencsék érintkezését.

Ha véletlenül mégis kontaktlencsével mentünk be a vízbe, a következőt tegyük a szemkárosodás vagy a fertőzés minimalizálása érdekében:

  • Vegyük ki a lencsét, amint kijöttünk a vízből
  • Alaposan tisztítsuk meg a lencséket lencseoldattal, vagy ideális esetben dobjuk ki őket és használjunk új párat.
  • Öblítsük ki a szemünket tiszta vízzel vagy sóoldattal, hogy eltávolítsuk az esetleges irritáló anyagokat. Ha ezt követően bőrpírt, irritációt vagy homályos látást tapasztalunk, azonnal forduljunk szemészhez.

Azok számára, akiknek látáskorrekcióra van szükségük úszás közben, a vényköteles úszószemüveg biztonságos és hatékony alternatívát jelenthet a kontaktlencsék helyett, mivel megakadályozzák a víz bejutását.

Befolyásolja a forró időjárás a kontaktlencséket?

A nyári magas hőmérséklet és a száraz levegő hatással lehet a kontaktlencsék kényelmére és teljesítményére is. A forró és száraz körülmények hatására gyorsabban párologhat a könnyfilm, amely a szemét kenhetővé és kényelmessé teszi. Ez a fokozott szárazság kellemetlen érzéshez, homályos látáshoz, sőt, akár szemcsés érzéshez is vezethet, mivel a lencsék kevésbé hidratálódnak.

A magas hőmérséklet is növelheti a könnyfolyadékból származó fehérjék és lipidek lerakódását a lencséken, ami irritálhatja a szemét és csökkentheti a lencse tisztaságát. Hogy ezt megelőzzük, maradjunk hidratáltak, fogyasszunk sok vizet, és használjon visszahidratáló cseppeket vagy kifejezetten a kontaktlencsét viselők számára kifejlesztett műkönnyeket. Fontolja meg a napszemüveg viselését is, mivel ezek segítenek megőrizni a nedvességet azáltal, hogy csökkentik a szeméből történő párolgás mértékét.

Gyakori mítosz, hogy a kontaktlencsék megolvadhatnak a napon, ennek nincs semmilyen alapja, mivel úgy tervezték őket, hogy ellenálljanak a tipikus környezeti körülményeknek, beleértve a közvetlen napfénynek való kitettséget is. A kontaktlencsékben használt anyagok, például a hidrogél vagy a szilikon-hidrogél olvadáspontja sokkal magasabb, mint bármilyen hőmérséklet, amelynek a szem természetes környezetben ki van téve.

Ez nem jelenti viszont azt, hogy közvetlen napfényben, például egy autó műszerfalán vagy az ablak közelében hagyhatjuk őket, mivel az a magas hőmérséklet hatására megvetemedhet vagy összezsugorodhat. Ezért mindig hűvös, száraz helyen tároljuk a lencséket.

(Lens)

Nyitókép: Shutterstock