Konyhabelső

Ilyen gyakran kellene ezt a konyhai eszközt tisztítanunk

Egy nemrég készült tanulmány szerint a mikrohullámú sütők mindenféle rugalmas baktériumot rejtenek, és még a mikrohullámú sugárzás sem elég erős ahhoz, hogy elpusztítsa őket.

Sokunk konyhájában megtalálható a mikróhullámú sütő, gyakran használjuk is, de valószínűleg annál kevésbé tisztítjuk azt. Úgy tűnik, hogy ha hetente takarítanánk ki, még az is kevés lenne.

Egy új tanulmány, amely harminc, rendszeresen használt mikrohullámú sütőt vizsgált meg, kimutatta, hogy közel 750 különböző típusú, sugárzásnak ellenálló baktérium lapul bennük.

A spanyolországi Valenciában végzett és a Frontiers in Microbiology című szaklapban nemrégiben közzétett tanulmány szerint a mikrohullámú sütők mikrobiomjában a Proteobacteria, Firmicutes (Bacillota), Actinobacteria és Bacteroidetes baktériumok domináltak, melyek az emberi bőrön is megtalálhatóak.

A kutatók azt is megállapították, hogy a Klebsiella és a Brevundimonas, két olyan baktériumtípus, amelyet élelmiszer eredetű betegségekkel hoznak összefüggésbe, a mikrohullámú sütőkből vett tenyésztett minták némelyikében növekedett.

A mikrohullámok úgy melegítik fel az ételt, hogy a benne lévő molekulákat olyan sebességgel rezegtetik, hogy azok felmelegednek, de valójában nem tudnak eléggé felforrósodni ahhoz, hogy minden baktériumot elpusztítsanak, amelyek közül néhányat összefüggésbe hoznak az élelmiszerekkel terjedő betegségekkel.

Ennek ellenére viszonylag szívós mikrobákról van szó, melyek extremofilok, vagyis olyan organizmusok, amelyek szélsőséges fizikai vagy geokémiai körülmények között is képesek életben maradni és gyarapodni is.

Mikr\u00f3t takar\u00edt\u00f3 n\u0151

Fotó: Shutterstock

Alapos tisztítás

A mikrohullámú sütő tisztítása viszonylag egyszerű, nem igényli extra szerek használatát. Keverjünk össze 2 evőkanál fehér ecetet 2 csésze vízbe, tegyük egy tálban a mikróba, majd kapcsoljuk be 5 percre a készüléket.

A keveréknek el kell kezdenie forrni és gőzölögni. Ha kész, hagyjuk állni 15 percig, hogy a forró, savas gőznek legyen ideje kifejteni a hatását. Ezután egy mikroszálas ruhával töröljük át a mikró belsejét. Érdemes az összes levehető alkatrészt (forgótányér, fedő) eltávolítani és azokat is alaposan áttörölni. Ezután csak mártogassunk egy szivacsot az ecetes oldatba, és tisztítsuk meg vele a mikrohullámú sütő külsejét.

Ideális esetben minden használat után így kellene megtisztítanunk a mikrohullámú sütőt, de valószínűleg nem fogjuk ezt megtenni. Ehelyett a legtöbb tisztítási szakértő azt javasolja, hogy legalább hetente egyszer tisztítsuk ki a mikrót, attól függően, hogy milyen gyakran használjuk azt.

(Mentalfloss)

Nyitókép: Unsplash