Szereted puszilgatni a házi kedvenced? Jobb, ha leszoksz róla
A háziállatokkal való kapcsolatunk drasztikusan megváltozott az elmúlt évtizedekben: jelenleg sokkal több háziállatot tartunk, mint valaha, és közelebb állnak hozzánk.
Miközben azonban a házikedvenceink számos mentális és fizikai egészségügyi előnnyel járnak, fertőző betegségeket is hordozhatnak, amelyek veszélyének mi is ki vagyunk téve, még ha a legtöbb ember számára a kockázat alacsony is. Ezért fontos, hogy megtegyük a szükséges óvintézkedéseket a fertőzések megelőzése érdekében − ezeket is összegyűjtöttük cikkünkben.
Milyen betegségeket hordozhatnak a háziállatok?
Az állatokról emberre átterjedő fertőző betegségeket zoonózisoknak nevezik, és több mint 70 kórokozóról ismert, hogy átvihető az emberre is. Gyakran előfordulhat, hogy kedvencünkön egyáltalán nincsenek látható tünetek, ami megkönnyíti a fertőzés elkapását.
A zoonózisok közvetlenül is átvihetők, például nyállal, testnedvekkel és ürülékkel, vagy közvetve, például szennyezett alommal, talajjal, élelmiszerrel vagy vízzel.
A kutyák és macskák a vírusok, baktériumok, gombák és paraziták által okozott zoonózisos fertőzések fő rezervoárjai. A kutyák általában Capnocytophaga baktériumot hordoznak a szájukban és a nyálukban, amely szoros érintkezés vagy harapás útján vihető át az emberre. Az emberek túlnyomó többsége nem betegszik meg tőle, de legyengült immunrendszer esetében fertőzést okozhatnak.
Fotó: Shutterstock
A macskákkal összefüggő zoonózisok közé számos olyan betegség tartozik, amelyek széklettel terjednek, mint a giardiázis, a campylobacteriosis, a szalmonellózis és a toxoplazmózis. Ezért különösen fontos, hogy moss kezet vagy használj kesztyűt, amikor macskád alomtálcáját tisztítod! A macskák néha harapás és karmolás útján is átadhatnak fertőzéseket.
Fontos észben tartani, hogy az állatokkal való szoros kapcsolat növeli a zoonózisok átvitelének kockázatát.
Egy hollandiai tanulmány szerint a tulajdonosok fele megengedi, hogy a háziállatuk megnyalja az arcukat, és 18%-uk megosztja az ágyát a kutyájával, a macskatulajdonosok 45%-a pedig megengedi macskájának, hogy a mosogatóra ugorjon.
A háziállatok puszilgatását is összefüggésbe hozták a zoonózisfertőzésekkel. Egy japán nőnél például Pasteurella multicoda fertőzés miatt agyhártyagyulladás alakult ki, miután rendszeresen megpuszilta kutyája pofáját − ezek a baktériumok ugyanis gyakran megtalálhatók a kutyák és macskák szájüregében.
Számos olyan helyes higiéniai és állattartási gyakorlat létezik, amely csökkentheti a megbetegedés kockázatát. Ezek közé tartoznak:
- moss kezet a háziállatoddal való játék után, valamint az alom, a játékok kezelése vagy az ürülék feltakarítása után
- ne engedd, hogy háziállataid megnyalják az arcod vagy nyílt sebeid
- a kisgyermekek felügyelete háziállatokkal való játszás során, utána mossanak kezet
- kesztyű viselése alomtálcacsere vagy akváriumtisztítás közben
- a háziállatok távol tartása a konyhától
- az állatorvosi ellátás naprakészen tartása, beleértve a védőoltásokat, valamint a féreg- és kullancsirtást.
Forrás: Science Alert
Nyitókép: Shutterstock
- 5+1 dolog, amit nem szabadna megtenned a macskáddal ›
- Rémült macska, zokogó kislány - ilyen a felelős állattartás? - IN ›
- Ezzel a módszerrel tényleg kommunikálni tudsz a macskáddal ›
- Téged is hajnalok hajnalán ébreszt a macskád? Így szoktathatod le róla ›
- Baj, ha sajt vagy popcorn szagú a kutyánk mancsa? ›