Fiatal nő szenved a hőségtől otthonában, a ventilátor előtt ülve a padlón

4 mód, ahogy a meleg időjárás hatással lehet a hormonjaidra

Nemcsak a bőrünket és az alvásunkat, hanem a hormonjainkat is megviselheti a hőség.

Hannah Alderson, hormonokra szakosodott táplálkozási szakértő szerint a meleg időjárás során dehidratálódhatunk, ami befolyásolja a máj anyagcsere- és méregtelenítő képességét az olyan hormonok, mint az ösztrogén esetében. A hőség időjárás hatással van a hormonháztartásra, mert a szervezetnek keményebben kell dolgoznia, hogy szabályozza a hőmérsékletét.

A hormonháztartás egyensúlyhiánya pedig a stressz-szintünktől kezdve a menstruációs ciklusunkon át a puffadásig mindenre hatással lehet.

Az általános tanács szerint legalább napi két liter vizet (többet, ha aktív életmódot folytatunk) és vízben gazdag ételeket fogyasszunk. A májnak megfelelő mennyiségű vízre van szüksége a megfelelő működéshez.

De pontosan hogyan is befolyásolhatja a hőhullám a hormonháztartást?

1. Megnövekedett kortizolszint

A meleg idő a kortizolszint (stresszhormon) megugrását okozhatja, amely a szervezet „üss vagy fuss” válaszreakciójának része. Szükségünk van a kortizolra, hogy segítsen szabályozni a vércukorszintünket, szabályozza az alvás-ébrenlét ciklusunkat és fokozza a szövetek helyreállítását, de van egy határ, és a túl sok kortizol fizikai és érzelmi stresszhez vezethet.

Amikor a szervezet magas hőmérsékletnek van kitéve, a test egyfajta fizikai stresszt élhet át. A „hőstressz”, és a szervezet azon kísérlete, hogy válaszul szabályozza belső hőmérsékletét, ebbe a kategóriába tartozik.

A hő aktiválja a hipotalamusz-hipofízis-mellékvese (HPA) tengelyt, ami a kortizol felszabadulását eredményezi. A szervezetnek keményebben kell dolgoznia, hogy csökkenjen a pulzusszám, a bőr véráramlásának fokozásával és az izzadással, és ezek a fiziológiai változások stresszreakciókat váltanak ki, amelyek kortizol felszabadulását eredményezik.

Idővel a túl sok kortizol és a mindig nagy sebességben levés káros hatással lehet az elmére és a testre, és olyan problémákhoz vezethet, mint a szorongás, a fáradtság és a hormonális egyensúlyhiány.

Ha a szervezet jól hidratált, hatékonyabban tudja kezelni a stresszt, ami segít megelőzni a kortizolszint megugrását. A sok folyadék fogyasztása mellett csökkentsük a testhőmérsékletet ventilátorral, hűvös zuhannyal vagy légkondicionálóval. A stressz kezelése relaxációs technikákkal, például mély légzéssel vagy meditációval szintén segíthet stabilan tartani a kortizolszintet, emellett pedig érdemes antioxidánsokban, B-vitaminokban és ásványi anyagokban, például magnéziumban gazdag ételeket fogyasztani.

2. Több fájdalom

Természetes módon emelkedik a belső testhőmérséklet, amikor menstruálunk. Ha ehhez még a kinti meleg időjárás is társul, nem meglepő, hogy tartós fejfájástól és fáradtságtól szenvedhetünk. A hőség és a dehidratáció az ösztrogén- és progeszteronszintet is befolyásolhatja, ami pedig a hormonális egyensúlyhiány tüneteihez vezethet. Ez szabálytalan menstruációt vagy súlyosbodó PMS-tüneteket, például görcsöket jelenthet.

A máj kulcsszerepet játszik az ösztrogén és a progeszteron szabályozásában, és elegendő folyadékbevitel nélkül nehézségekbe ütközhet, ami puffadáshoz és hangulatingadozáshoz vezethet. Éppen ezért, a tünetek enyhítésére fogyasszunk több vizet és hidratáló ételeket, például uborkát és görögdinnyét.

3. Gyengébb immunrendszer

Az ösztrogénről úgy gondolják, hogy szabályozza az immunrendszert, de a hőség és a kiszáradás gyengítheti ezt azzal, hogy befolyásolja az olyan hormonok egyensúlyát, mint a kortizol és az ösztrogén, és ezáltal sebezhetőbbé tesz a betegségekkel szemben.

Az immunrendszer működésében döntő szerepet játszó a pajzsmirigyhormonok is csökkenhetnek a hőség hatására. A hő befolyásolhatja a citokineknek nevezett molekulák felszabadulását is, amelyek gyulladást okozhatnak.

Itt is fontos a megfelelő hidratáltság és a kiegyensúlyozott, tápanyagokban gazdag étrend, különösen az, amely minden étkezéshez tartalmaz egy adag fehérjét. Utóbbi nélkül a szervezetünk nehezen tud elegendő immunsejtet és antitestet termelni a betegségek leküzdéséhez.

4. Kimerültség, fájó mellek és puffadás

A meleg okozta dehidratáció rossz májműködéshez vezethet, ami a felesleges hormonok, például az ösztrogén felhalmozódásához vezethet. Ez olyan tüneteket eredményezhet, mint a fáradtság, a puffadás és a fájó mellek.

A hideg gyógyteák, mint például a zöld tea, nemcsak a hidratálásban segítenek, hanem konkrét hormonális előnyöket is nyújtanak, például támogatják az anyagcserét.

(Glamour UK)

Nyitókép: Shutterstock