6 dolog, amit ébredés után tegyél az erősebb immunrendszerért
1. Kezdjük fehérjével a napot
A fehérje biztosítja azokat az aminosavakat, amelyekre a szervezetnek szüksége van az antitestek előállításához és az immunsejtek javításához, amelyek elengedhetetlenek a fertőzések elleni küzdelemhez.
2. Ne feledkezzünk meg a rostokról
A rostok beiktatása a nap első étkezésébe elősegítheti az egészséges bélműködést. Ez kulcsfontosságú – a kutatások egyre több bizonyítékot találnak arra, hogy szoros kapcsolat van a bélrendszer egészsége és az immunrendszer egészsége között.
A rostok üzemanyagként szolgálnak a jó bélbaktériumok számára, lehetővé téve számukra a szaporodást és a rövid szénláncú zsírsavaknak nevezett vegyületek előállítását, amelyek táplálják a bélbélnyálkahártyát és erősítik az immunrendszert. Ráadásul a rostok rengeteg más egészségügyi előnyt is biztosítanak, többek között a vércukorszint szabályozását, a koleszterinszint csökkentő hatását és a teltségérzet fokozását.
3. Probiotikus ételek hozzáadása a reggelihez
A probiotikumok nagyszerű hatással vannak az immunrendszer egészségére, mivel segítenek fenntartani a kiegyensúlyozott bélmikrobiomot, amely kulcsfontosságú szerepet játszik az immunitásban. Meglepő módon az immunsejtek 70-80%-a a bélben található, ahol a jótékony mikrobák az immunvédekezés megerősítésén dolgoznak azáltal, hogy kommunikálnak az immunsejtjeivel és segítenek a gyulladás szabályozásában.
Érdemes tehát, a napot görög joghurttal és kefirrel indítani, ha pedig nem rajongunk ezekért, szedjünk probiotikus étrend-kiegészítőt.
4. Igyunk egy nagy pohár vizet
Fotó: Shutterstock
Egy hosszú éjszakai alvás után a szervezet kiszáradhat. A kutatások szerint a dehidratáció rontja az immunitást, és késleltetheti a gyógyulást. Ha ébredés után megiszunk egy nagy pohár vizet, még a kávé vagy tea előtt, elindíthatjuk a rehidratációs folyamatot. Ne felejtsük el, hogy a nap folyamán is fogyasszunk bőségesen folyadékot.
5. Természetes napfényt
A kora reggeli napfénynek való kitettség többféleképpen is pozitívan befolyásolhatja az immunrendszer egészségét. A természetes napfény az ébredés első órájában segít szabályozni a cirkadián ritmust, a belső órát, amely az alvás-ébrenlét ciklust szabályozza. A kiegyensúlyozott cirkadián ritmus támogatja a mély, pihentető alvást, amely elengedhetetlen az erős immunrendszerhez.
Ha napszemüveg nélkül 15-20 percet töltünk közvetlen napfényben, az segíthet beállítani ezt a ritmust. Ha azonban nem tudunk kimenni a Napra, érdemes lehet beszerezni egy 10 000 luxos fényterápiás lámpát, amely utánozza a nappali fényt, és segít jelezni az agynak, hogy felébredjen.
6. Mozgás
Ébredés után érdemes mozogni, még akkor is, ha ez csak 10 perc séta, jóga vagy könnyű nyújtás. A nyirokrendszer az izommozgásra támaszkodik a nyirokfolyadék keringetésében, amely szállítja az immunsejteket és eltávolítja a salakanyagot. A jól működő nyirokrendszer az immunitás kulcsfontosságú része.
A rendszeres testmozgás más módon is segít az immunrendszer erősítésében. A mérsékelt fizikai aktivitás segíthet csökkenteni a gyulladást, valamint segíthet az immunsejtek rendszeres regenerálódásában. Érdemes olyan tevékenységeket választani, amelyeket élvezünk, és törekedjünk arra, hogy hetente legalább 150 perc mérsékelt fizikai aktivitást végezzünk.
Nyitókép: Shutterstock