Erdőben sétáló család

Sokkal kevesebb lépést kell megtennünk egy nap, mint eddig hittük

Az optimális egészség talán elérhetőbb, mint gondoltuk.


Egy új tanulmány szerint valójában jóval kevesebb lépést kellene tennünk naponta ahhoz, hogy fitt szinten tartsuk magunkat. Bár régóta azt mondják, hogy a napi 7-10 ezer lépés az ideális az izomtónus, a testsúly fenntartása és más célok elérése érdekében, a European Journal of Preventative Cardiology című szaklapban megjelent tanulmány szerint ez a szám jóval alacsonyabb lehet.

A tizenhét országban több mint 226 000 embert vizsgáló kutatás – mely az eddigi legnagyobb méretű vizsgálat – azt találta, hogy legalább 3967 napi lépés csökkentette a bármilyen okból bekövetkező halálozás esélyét, míg 2337 napi lépés csökkentette a szív- és érrendszeri betegségekből eredő halálozás esélyét.

„Elemzésünk azt mutatja, hogy már napi 4000 lépés szükséges ahhoz, hogy jelentősen csökkenjen a bármilyen okból bekövetkező halálozás, és még ennél is kevesebb a szív- és érrendszeri betegségekből eredő halálozás”

– mondta el Maciej Banach, a tanulmány vezető szerzője.

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) jelenleg 20-40 perces gyaloglást – körülbelül 2000-5000 lépést – vagy más mérsékelt intenzitású testmozgást javasol a szív- és érrendszeri egészség megőrzése érdekében.

Hogy miért hittük sokáig, hogy napi 10 ezer lépés az ideális, arra egy 1964-es lépésszámláló adhatja a választ, melyet nem sokkal a tokiói olimpia előtt bocsátottak árusításra. Amikor eldöntötték, hogy hogyan értékesítsék a terméket, a csapat a 10 000-es szám mellett döntött, mivel annak japán írásjele úgy néz ki, mint egy sétáló ember.

A mozgáshiány hatással van a fizikai egészségre, beleértve a túramozgékonyságot és az anyagcserét, valamint a túra mentális egészségére, hangulatára és agyműködésére. A mozgás létfontosságú az egészséges test és agy szempontjából. Évmilliók során alakította ki a testünket. Ha nem mozgunk (sokat), diszfunkcionális, valószínűleg fájdalmas és sérült testünk lesz, mondja Ben Le Vesconte, futó-és személyi edző.

Az alábbiakban a gyaloglás 3 előnyét mutatjuk meg.

1. Fenntartja az anyagcserét és a szív egészségét

A gyaloglásnak sokféle előnye van, de alapvető fizikai szinten javítja az állóképességünket, elégeti a felesleges kalóriákat, egészségesebbé teszi a szívünket, és még a testtartásunkat is javítja. A rendszeres gyaloglásnak csodálatos kumulatív hatása van a testünkre és az agyunkra.

2. Kíméli a szívet, a tüdőt és az ízületeket

A gyaloglás a mérsékelt intenzitású vagy alacsony terhelésű, egyenletes állapotú (LISS) edzés egyik formája. Ez azt jelenti, hogy bár hozzájárul a szív- és érrendszeri és a szív kondíciójának növeléséhez, kevésbé terheli a szívet és a tüdőt, mint a nagy intenzitású tevékenységek, például a HIIT vagy a cirkulációs edzés.

„A gyaloglás, mint egyfajta alacsony terhelésű, egyenletes állapotú kardió, kevésbé terheli az ízületeket, ezért mindenféle fittségi szint és korosztály számára elérhető.Ez az alacsony terhelésű, egyenletes állapotú kardió egyik formája, amely egyszerű módja az egészség megőrzésének, sőt, még a várható élettartamot is megnövelheti”

– magyarázza Yves Benchimol, a WeWard alkalmazás vezérigazgatója, amely a napi lépéseket kedvezményekkel jutalmazza olyan márkáknál, mint a FarFetch vagy az ASOS.

3. Kordában tartja a stresszt és a szorongást

A séta előnyei a mentális egészségünkre is nagy hatással lehetnek, hiszen friss levegőt, tájékozódási lehetőséget és a természetben eltöltött időt biztosít. A mozgás segíthet a stressz, a szorongás, a figyelemzavar, a függőségek kezelésében és az öregedési folyamatok lassításában is. Az időseknél a mozgás még az agynövekedést is serkenti.

(Marie Claire)

Nyitókép: Shutterstock